Forum: Diğer Konular RSS
Pseudocode'un Türkçe Karşılığı
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Bu arada çizit (graph) gibi güzel ve başka bir sözcüğe de ister istemez girmişsin:

Pseudo-code
(Südo Kod)

Ben müsvedde kod olarak biliyordum ki kelimeyi 'yalancı'lık ile itham etmissin; geçen bana söyledi çok darılmış...:)

Şaka bir yana, benim ilk duyduğum karşılığı da Arapça kökenli; malum 'mü' ile başlayan ve dilimize çok fazla yerleşen meşhur sözcüklerden. Belki daha güzel bir karşılık bulabiliriz:

• SözdeKod
  • TaslakKod
  • SahteKod

Aslında önemli olan yerleşmesi yani biz programcılar tarafından çokça kullanılması. Eğer birimiz şöyle, birimiz böyle dersek bu sefer anlam karmaşalarında boğuşup yine yabancılardan geri kalabiliriz. Yukarıdakiler bana hoş gözükenler, aşağıdakiler ise sanki pek hoş değil. İsterseniz aralarında yer değiştirme de yapabiliriz:

• Benzer(kötü)Kod
  • KaralamaKod
  • YalancıKod
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2012-09-27, 01:12.
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 981 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Aslında buna Türkçe'de anlam kayması deniliyor. Örneğin imam bayıldı gibi.

pseudocode için Türkçe kaynaklarda sözde kod ya da yalancı kod karşılığının sıklıkla kullanıldığını görüyorum.

Zaten Pseudo- ön ekinin kaynağına baktığımızda Yunanca  ψευδής "yalancı, yanlış" anlamına geldiğini görüyoruz.
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2012-09-27, 01:13.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Salih Dinçer:
SözdeKod

O çok güzel. Hem biraz zorlarsak kendimizi "pseudo"nun Türkçe "sözde'den Yunanca'ya geçtiği yolunda kandırabiliriz: sözde -> süzde -> süzdo -> südo -> pseudo. :-p

Ali
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2012-09-27, 01:14.
Salih Dinçer #4
:D

Güneş Dil Kuramı
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2012-09-27, 01:14.
Salih Dinçer #5
Belki bu başlığın içinde meydana gelen tartışmayı "Pseudocode'un Türkçe Karşılığı" gibi bir başlığa ayırmalıyız ne dersiniz? Çünkü forumdaki hemen hemen herkes Türkçe kullanmaya özen gösterdiğini ve Türkçe sözcüklere kalpten gelen bir gönül bağlılığı hissettiğini okuyorum...

Az önce okuduğum bir yazıda (aslında bir yansı) 'südo-kod' için sahte kullanıldığını gördüm:
Yrd.Doç.Dr. İbrahim TÜRKYILMAZ:
Pseudocode - Sahtekod

• Algoritma bir bilgisayar dili yardımı ile gösterilebilir. Ancak bunu anlamak çoğu
zaman zor olur. Bunun yerine ortak olarak kullanılan pseudocode (sahtekod) ile
ifade edilir.

• Bu kodda anahtar kelimeler İngilizce olarak ifade edilen işlem adımlarını gösterir.

Pseudocode temel bilgileri:

• Bu bölümde sahtekod ile ilgili temel bilgiler(Algoritmaları anlatmak için kullanılan)
kısa olarak verilecektir.

• Bir algoritmanın sahtekodu procedure (yordam) ifadesiyle başlar. Bu
algoritmanın ismini, girdi değişkenlerinin listesini ve bunların hangi tip olduklarını
tanımlar. Örneğin,
Procedure maximum(L: tamsayı listesi, a:integer)
ifadesi algoritmanın sahtekod tanımlamasının ilk ifadesidir ve algoritmanın isminin
maximum ve L listesindeki tamsayıların maksimumunu bulur.
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2012-09-27, 01:15.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-22, 03:08:39 (UTC -08:00)