Forum: Ders Arası RSS
DMD Manuel
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: DMD Manuel
Merhaba,

Bugün ilk defa Linux konsoldayken man dmd komutunu verdim. Elbette Linux kullanıcıları ve/veya sıkıştırılımış DMD paket dosyanın (*) içindeki man dizinini inceleyenler şu aşağıdaki satırları ve daha fazlasın görecekler...
(*) Dip Not'a bakınız...

DMD(1)                          Digital Mars D                         DMD(1)

NAME
       dmd - Digital Mars D2.x Compiler

SYNOPSIS
       dmd files ... [ -switch ... ]

DESCRIPTION
       dmd Compiles source code written in the D programming language.

OPTIONS
       file, file.d, file.htm, file.html
              D source files to compile

file.di
              D interface files

file.o Object files to link in

file.a Library files to link in

-c     Compile only, do not link

-cov   Include code coverage analysis

-D     Generate documentation
    :    :    :
Çok gereksiz de olsa işte bunu paylaşmak istedim ve belki araya bir kaç soru da sıkıştırabilirim...:)

Ben DMD'nin tüm derleme parametrelerini kullanmıyorum. Hatta başlangıçta, uyarıları da görmek için -w -wi parametrelerini bilinçsiz kullanıyormuşsuz. Bunu Ali hocam şurada dile getirmişti.

Peki derlerken, modül dosyalarının uzantılarını .d'den farklı bir şey kullansak mı? Örneğin .di kötü bir seçim mi? Çünkü bunlar, yukarıda alıntıladığım gibi interface dosyasıymış. Yoksa CPP'de sonradan karışıklığa neden olduğu için uzantıları iptal ettikleri gibi biz de böyle kullanabilir miyiz?

Dip Not: Ek olarak belirtmeliyim, DMD 2.058'den itibaren /dmd2/windows/bin/ dizin için d.chm dosyası bulunuyor. Bunun duyursunu daha önce forumda yapmıştık ama bunu bir kere daha belirtmekte fayda görüyorum. Özellikle bu sürümün benim D'ye başladığım döneme denk gelmesinden dolayı anlamı büyüktür. Gerçi ilk denemelerimi 2.057'den itibaren (kayda geçsin, 28 Ocak 2012 Cumartesi, saat 20:22:43'de) yaptığımı itiraf etmeliyim..:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Not: Ek olarak belirtmeliyim, DMD 2.058'den itibaren /dmd2/windows/bin/ dizin için d.chm dosyası...

Ben daha öncede var diye biliyorum. Hatta D yeni tasarımlı web sitesine geçmeden önceleri de vardı? Önemli değil, önemli olan seninde aramıza katılmış olması.

Peki derlerken, modül dosyalarının uzantılarını .d'den farklı bir şey kullansak mı?

Benim bildiğim istediğin adı kullanabilirsin. Örn: canalpay.çiftçi olarak dosya oluşturup dmd canalpay.çiftçi -w -unittest -property diye derleyebilirsin. Uzantının önemi editörlerin D kodu olduğunu anlaması işletim sistemlerinin hangi programla dosyayı açacağını bilmesidir. Yoksa derleyci senin yazdığın yoldaki dosyadaki akım(bayt)ları okuyup anlamdırıp derleyip bağlayacaktır ve çalışabilir dosya haline getirecektir. Yani dosya uzantısının o dosyayı çalıştıran programla hiç bir alakası yoktur sadece kategorileme amacı taşır. mpeg dosyası da olsa avi dosyası da olsa ogg dosyası da olsa txt dosyası da olsa farketmez. Bunların uzantısını silsek bile çalışır. Ya da .ogg yerine .d yazsak bile müzik çalma programı bu dosyayı çalabilir ancak dmd derleyemez.

Diye düşünüyorum?
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
man çıktısındaki .html uzantıları da benim ilgimi çekti. Eskiden dmd'ye olduğu gibi html dosyası verilebiliyormuş. Sanırım D1 zamanında. dmd de bütün HTML etiketlerini gözardı ederek sayfadaki kodu derliyormuş. Galiba web sitelerinde bulunan D programlarını kolayca derleyebilmek için miydi? Hiç denemedim ve hiç emin değilim. :)

Ali
Salih Dinçer #4
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Yanıtlanan mesaj #2
canalpay:
"Salih Dinçer":
Not: Ek olarak belirtmeliyim, DMD 2.058'den itibaren /dmd2/windows/bin/ dizin için d.chm dosyası...

Ben daha öncede var diye biliyorum. Hatta D yeni tasarımlı web sitesine geçmeden önceleri de vardı? Önemli değil, önemli olan seninde aramıza katılmış olması.
CHM hali ilk ne zaman yayınlandı ben de emin değilim ama o dosya 2.057 dahil önce paketlerde yok. Var, şöyle ki; sonuçta bunlar HTML dosyalarının paketlenmiş hali. Sanırım /dmd2/html dizini olsa gerek...

Bu arada bir kaç deneme yaptım. DMD 2.059 herhangi bir uzantıyı kabül etmiyor:
salih@salih-DB: ~/porting$ dmd pt.d pat.dm -wi
Error: unrecognized file extension dm
Ama .di'lere bir şeye demedi çatır çutur çalışıyor...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 19:56:19 (UTC -08:00)