Forum: Diğer Konular RSS
YARDIM: Bilgisayarım Bozuldu
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: YARDIM: Bilgisayarım Bozuldu
Her ne kadar programcılıkla ilgili bir başlık olmasa da konuyu oraya getireceğim...:)

Öncelikle bu akşam bilgisayarım açılmadığı (bozulduğu) için ben de madem açılmıyor ben seni açayım dedim! Meğer elektroniksel bir sorun yokmuş. Sürgülü açma/kapama tuşundaki sapan şeklindeki plastik parçanın biri eğilip, çatlamış. O da switch pinini sağ doğru itiriyor ve bilgisayar açılıyor. Hoş çoğu zaman uyanmama sorunu da var ya, neyse tamamen ölene kadar kullanmaya devam...

Şimdi hazır açmışken diski 'clone'lamak istiyorum. Çünkü içindeki disk 160 GB. ve 500 GB. ile değiştirmeliyim...

Bana hangi programı önerirsiniz? Yani riski düşük olan ve bunu Linux ile yapaibieceğim!

Tabi part.'lar aynen geçecek ve boş kalan bölüme yeni part. açabilmem gerekecek...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
huseyin #2
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Benim çok bilgim yok ancak bir araştırma yaptım buyurun bulduğum bir sonuç umrarım işe yarar dd kullanıyor ancak dediğim gibi bilgim yok :)
http://mesuutt.com/linux-da-harddisk-veya-partition-yedekl…
Huseyin
Salih Dinçer #3
Teşekkürler, DD aklıma hiç gelmemişti. Onunla bootable USB'ler yapıyordum. GUI'li bir şey olsa hata yapma olasılığı düşer ama deneyebilirim...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
huseyin #4
Birebir yedek alma konusunda bilgim yok malesef dd dışında duymadım :(
Huseyin
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Ben yeni bilgisayara geçtiğimde eski verilerimi komut satırında rsync ile kopyalıyorum.

Ali
canalpay (Moderatör) #6
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Önemli verilerin azsa bulut teknolojisi ile de tanışabilirsin. En azından önemli yedeklerini oraya taşı.
Salih Dinçer #7
Yanıtlanan mesaj #5
acehreli:
Ben yeni bilgisayara geçtiğimde eski verilerimi komut satırında rsync ile kopyalıyorum.
Galiba Home dizini için diyorsun? Ben de bu dizini bir part. yapıyorum ve Linux kurduğumda yine Home olarak tanımlıyorum ama biçimlendirmiyorum. Tabi garanti olsun diye DD ile bir fotoğrafını çekmeli.

Ancak DD'nin bir kusuru var! O da part. ne kadar büyük ise o kadar dosya oluşuyor. Halbuki part.'ın bir kısmı kullanılıyor. En iyisi Partition Magic (bir de bunun GNU sürümü vardı sanırım?) gibi yazılımlar ile bir kaç deneme yapayım.

Bulut olayı ise 1 MB.'lik internet erişimlerinde bir hayal. Şimdilerde Superonline, çevremdeki tüm mahallelere kol girecek kadar kanallar açıyor; ilginç görünümlü ve çok gürültü çıkaran bir iş makinasıyla. Bakırı bırakıp fiber optiğe geçtiğimizde o zaman bulut gibi şeyler şahlanabilir...:)
huseyin #8
:( bizim buraya fiber optik gelinceye kadar
Huseyin
Salih Dinçer #9
KDE'nin Partition Manager yazılımı işimi gördü, herkese teşekkürler...

Ancak bir şey dikkatimi çekti, part.'lar büyüdüğünde sıkıştırmasanız dahi yedekleme süresi çok fazla oluyor. Yani verileri 25 GB.'lık küçük part.'larda tutmakta fayda görüyorum ki o bile en az 30 dk. sürüyor. Düşünseniz 500 GB.'lık bir diskiniz var ve acil bir şekilde (tek tek dosyaları incelemeden) tamamını bir yere yedek almak istiyorsunuz. Sanırım bu saatler hatta yarım gününüzü alabilir...:)

Günümüzde ise veri boyutları büyümeye devam ediyor. Hem dosya boyutları hem de orantılı (doğal olarak!) HDD boyutları büyüyor. Ancak ben hiç bir zaman SATA3'ün vaad ettiği veri aktarım hızına şahit olmadım. Eğer verileriniz artıyorsa bence risk de ciddi derecede artıyor olmalı...
Bu mesaj Salih Dinçer tarafından değiştirildi; zaman: 2012-08-26, 15:01.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 04:02:35 (UTC -08:00)