Forum: SDL RSS
Arkanoid: Space Ball
SDL ile yazılmış bir oyun...
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Arkanoid: Space Ball
Merhaba,

Az önce oynadığım bu oyun SDL ile yazılmış. Şurada kısa bir tanıtım var ama hemen denemek isterseniz kurulumsuz (portable) Linux sürümü için buraya (7,2 MB), Windows sürümü için ise şuraya (7,5 MB) tıklayın...:)

Windows sürümü, kurulumlu ve ~2 MB'lık ek kütüphaneleri (jpeg.dll, libpng13.dll, ogg.dll, SDL.dll, SDL_image.dll, SDL_mixer.dll, vorbis.dll, vorbisfile.dll, zlib1.dll) yüzünden boyutu bir miktar daha büyük. Oysa Linux uygulaması sadece 161 KB. ve buna rağmen çok basit bir oyun değil. İşte ekran görüntüsü:

[Resim: http://www.wegroup.org/wp-content/uploads/arkanoid-space-ball-featured-300x225.jpg]

Zannedersem C ile yazılmış ama kaynak kodu yok. Çünkü shareware(lisansı 10$) ve ben de sizlerle paylaşmış oldum. Belki benden iyi pazarlamacı olur ha...:)

Neyse, amacım SDL ile ulaşabileceğim son noktayı görmekti. Herhalde kırk fırın ekmek yemek gerek ki bunun daha da ötesi olduğu düşünülürse belki de ömür yetmez. Ama oyun sektörünün BT sektörüne yön verdiği düşünülürse pastadan küçük bir pay kapmak kim istemez. O yüzden SDL ile daha hızlı oyun geliştirmek için çabalayabiliriz. Belki bu konuda bir DDili.org projesi başlatırız, ne dersiniz?

Örneğin ses olayları ile neredeyse hiç ilgilenmiyorum ve bu iş için birine ihtiyaç var. Gerçi uygulamamız gereken daha çok şey var! Tek başıma ancak tam ekran gibi bazı basit şeyleri deneyip ilintiye ekleyebiliyorum. Ama öyle bir şey yapmalıyız ki nesnelerin verileri yüklenip veya oluşturulup (öyle ya her şey grafik değil!) bunların sahneye alındığında tıpkı bir Flash animasyonu gibi kontrol edebilmeliyiz. Action Script 3 tadında olaylardan bahsediyorum. Yoksa yaptığımız denemeler bu oyundaki gibi büyüdükçe içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Lütfen oyunu oynayın ve görün çünkü zeminde dolaşan bir kara delikten, kırılan cisimlerden fırlayan hediyelere kadar gerçekten çok renkli.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: SDL RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-09-26, 13:01:53 (UTC -07:00)