Forum: Duyurular RSS
dmd 2.060 çıktı
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: dmd 2.060 çıktı
  http://dlang.org/changelog.html

20 kütüphane hatası, 143 dmd hatası giderilmiş. Ben daha yüklemedim.

Ali
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Bakalım dün bahsettiğiniz std.bitmanip için varsayılan ilklendirme iyileştirmesini yapmışlar mı. Hemen deneyelim.
Salih Dinçer #3
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Ben göremedim hala 2.59 yazıyor. Shift-F5 de yaptım. Belki geri çektiler ya da sayfalar henüz güncellenmedi...

erdem:
Bakalım dün bahsettiğiniz std.bitmanip için varsayılan ilklendirme iyileştirmesini yapmışlar mı. Hemen deneyelim.
Sanırım bu tür şeyler için talep de bulunmak gerekiyor. Örneğin ben de with() deyimini kullanırken içinde foreach() olanağını da kullanmak istiyorum. Ama ismini derleyici bildiği için bunu gösteremiyorum. Bu büyük bir eksilik ki bence bu tür durumlar için varsayılan bir isim olmalıydı.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Henüz o özellik düzeltilmemiş. Ama indirme sayfasından dmd 2.060'ı indirebiliyoruz.

http://dlang.org/download.html
acehreli (Moderatör) #5
Yanıtlanan mesaj #3
Salih Dinçer:
hala 2.59 yazıyor.

Bu tür hataları çok yapıyorlar. Öyle yazsa bile 2.060. (Bu arada, sen de sürümleri biraz hızlı arttırıyorsun; 2.059 olacak. :-p)

Sanırım bu tür şeyler için talep de bulunmak gerekiyor.

Birisi std.bitmanip üzerinde çalışıyordu ve ilk değerleri de ekleyeceğini söylüyordu. Demek ki daha gelmemiş.

Ali
Salih Dinçer #6
:)

Şu sıfıra ne gerek var, 2.6 işte...hahay

Az önce zip paketini çektim içindeki changelog.html dosyasında şunlar yazıyor. Erdem için iyi haber başta çünkü Ali hocamın dediği gibi bu sınfıta yenilikler var. Bu arada html dosyasının tarihi 30 Temmuz 2012,  02:53
New/Changed Features

• std.string: The current implementations of std.string.format and string.sformat are scheduled to be replaced in November 2012 with improved implementations which conform to writef. In some, rare cases, this will break code. Please see the documentation for std.string.format and std.string.sformat for details.
  • std.bitmanip: Added peek, read, write, and append for converting ranges of bytes to and from integral types.
  • std.container: Added DList, which is an implementation of a doubly-linked list.
  • Added std.file.tempDir which returns the path to a directory where a program can put temporary files.
  • std.process: Added escapeShellCommand, escapeShellFileName, and escapeWindowsArgument. Documented browse function.
  • std.range: Added RefRange, which effectively makes it possible to pass a range by reference.
  • std.traits: Added KeyType, ValueType, isScalarType, isBasicType, and SetFunctionAttributes templates.
  • std.traits: isSafe now checks for @safe only rather than @safe and @trusted. Use isSafelyCallable to check for both. Due to bug# 8362, isSafe was badly broken prior to 2.060 anyway, so any code using isSafe should probably be examined.
  • std.utf: Added overload of codeLength which operates on a string.
  • Capitalized std.traits.pointerTarget to PointerTarget. Old one is scheduled for deprecation.
  • std.algorithm.indexOf - which was scheduled for deprecation - has been deprecated (it was easily confused with * std.string.indexOf). Please use countUntil instead.
  • std.cpuid - which was scheduled for deprecation - has been deprecated. Please use core.cpuid instead.
  • std.conv.ConvError and ConvOverflowException - which were scheduled for deprecation - have been deprecated. Please catch ConvException and ConvOverflowException instead.
  • The overloads of std.conv.to which were scheduled for deprecation because formattedWrite replaced them have now been deprecated. Please use std.format.formattedWrite instead.
  • The overload of std.exception.enforce which takes the file and line number as template arguments has been scheduled for deprecation (as it causes unnecessary template bloat). Please use the overload which takes them as function arguments instead. This will have no effect on any calls to enforce which do not explicitly pass the file or line number.
  • std.format.FormatError - which was scheduled for deprecation - has been deprecated. Please catch FormatException instead.
  • std.file.listDir has been deprecated. Please use std.file.dirEntries instead.
  • std.range.replicate - which was scheduled for deprecation - has been deprecated. Please use repeat instead.
  • std.range.SortedRange.canFind - which was scheduled for deprecation - has been deprecated. Please use SortedRange.contains instead.
  • std.socket: timeval and linger - which were scheduled for deprecation - have been deprecated. Please use TimeVal and Linger.
  • std.stdio.isStreamingDevice has been scheduled for deprecation. Please use isFileHandle instead.
  • The deprecated std.typecons.defineEnum has been removed.
  • UtfException - which was scheduled for deprecation - has been deprecated. Please use UTFException instead.
  • The deprecated overloads of std.array.insert and std.array.replace have been removed. Please use insertInPlace and replaceInPlace instead.
  • The deprecated toISOExtendedString and fromISOExtendedString functions in std.datetime have been removed. Please use toISOExtString and fromISOExtString instead.
  • The deprecated std.file.getTimesPosix has been removed. Please use std.file.getTimes instead.
  • The deprecated overloads of isFile, isDir, and isSymLink in std.file which took uint have been removed. Please use attrIsFile, attrIsDir, and attrIsSymlink instead.
  • The deprecated std.file.DirEntry.timeStatusChanged has been removed. Please use std.file.DirEntry.attributes to get at that information if you need it.
  • The deprecated std.contracts module has been removed. Please use std.exception instead.
  • The deprecated std.arg, std.bind, and std.loader modules have been removed.
  • Added TypeInfo.rtInfo property to get library defined runtime info.
  • Added front end support for AVX 256 bit SIMD instructions.
  • Default arguments and parameter identifiers (if any) are added to the tuple generated from IsExpression's __parameters case.
  • Changed the way the align attribute works, to make it more usable and comprehensible. Default alignment has not changed.
  • The align attribute now accepts arbitrary powers of two. This affects layout of static data, too. Such effects are dependent on limitations of the object file format - currently Win32 programs cannot align on larger than 16 byte boundaries.
  • HTML input file support completely removed.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: Salih Dinçer; zaman: 2012-08-02, 14:22.
acehreli (Moderatör) #7
Salih, yine sen haklısın: o sayfada 2.059 görünüyormuş. Sonunda şimdi 2.060'ın changelog'u çıktı.

Ali
Salih Dinçer #8
Çıktı ama bozuk: "$(D_S D Change Log,"

Haklı olmak bir kenara GitHub entegrasyonu sıkıntı mı oluyor acaba? Sanırım değil...

Şimdi baktım 30 dk. önce güncellenmiş. Herhalde siteye geçirilirken bir şeyler karışıyor:
https://github.com/D-Programming-Language/d-programming-la…
acehreli (Moderatör) #9
İçinde hoş şeyler olabilir. Birisinin programının kullandığı bellek 9M'den 2M'e düşmüş! :D

http://postimage.org/image/hqn6l4l8p/

Ali
zafer #10
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
std.container: Added DList, which is an implementation of a doubly-linked list.

Benim ilgimi bu çekti  :cool:
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #11
Yanıtlanan mesaj #9
acehreli:
İçinde hoş şeyler olabilir. Birisinin programının kullandığı bellek 9M'den 2M'e düşmüş! :D

Ali
Bu objektif bir bilgimi diye merak ettim. Ben de içinde bir sürü denemelerin olduğu dene.d dosyamı her ikisinde de derledim. Elbette dosya boyutu ile bellek boyutu farklı şeyler...:)

2.060:
-rwxr-xr-x 1 salih salih 593309 2012-08-03 12:43 dene
-rw-r--r-- 1 salih salih 285188 2012-08-03 12:43 dene.o
-rw-r--r-- 1 salih salih   7655 2012-08-03 12:42 dene.d

2.059:
-rwxr-xr-x 1 salih salih 558597 2012-08-03 12:47 dene
-rw-r--r-- 1 salih salih 244456 2012-08-03 12:47 dene.o
-rw-r--r-- 1 salih salih   7655 2012-08-03 12:40 dene.d
Mengu (Moderatör) #12
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #9
acehreli on 2012-08-02, 14:32:

Ali

pis herif 9mb'in derdine mi dusmus? gitsin java kullansin. :D
http://www.mengu.net - some kind of monster
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 07:35:57 (UTC -08:00)