Forum: D Programlama Dili RSS
D sanal makinası
Sayfa:  1  2  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D sanal makinası
D'yi denemek isteyen ama derleyici kuracak kadar teknik bilgisi olmayanlar için bir D sanal makinası düşünüyorum.

Herşeyin hazır olarak kurulu olduğu bir sanal makina olsa; ve ilgilenenler (hatta ben bile :) ) onu indirip çalıştırsak... Bütün derleyiciler, görsel programlama kütüphaneleri, vs.

Benim yalnızca VMware ürünleriyle deneyimim var ama sanırım onların bu işi yapan ürünü serbest değil.

Bu işe en uygun sanal makina hangisidir? En ideali, kullanıcılar makinayı indirdikleri anda tıklayıp çalıştırabilseler...

Ali
esatarslan52 (Moderatör) #2
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 142 mesaj
VirtualBox(Sun) ve VirtualPC(Microsoft) var fakat onlarda problem çıkartabiliyo. VirtualPC yi en son kurduğumda usb yi tanımamıştı. VirtualBox da ethernet kartımı görmemişti. Son durumları hakkında pek fazla bilgim yok. Ama en uygunu yine VMware gibi görünüyo.
acehreli (Moderatör) #3
Peki işletim sistemi olarak ne olur?

Bence az yer tutmalı. Onun için "mini" Linux dağıtımlarından birisine bakmak gerek. Ubuntu? Bir de Pardus var galiba ama ben ona hiç bakmadım daha. Başka?

Ali
esatarslan52 (Moderatör) #4
10 Temmuzda Pardus 2009 RC2 sürümü yayınlandı. Milleyetçi yanım Pardus diyo fakat 2009'u kullanan arkadaşlarım makineyi kastığından şikayetçi. Bu yüzden Pardus için kararlı sürümün beklenmesini tavsiye ederim. Ubuntu geniş paket deposuyla ve yaygın kullanımı ile bu iş için en uygun dağıtım bence. Linux dışında bir işletim sistemi olarak FreeBSD'de seçenek olabilir.
erdem (Moderatör) #5
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
mint de olabilir sanırım. o da ubuntu tabanlı hatta bazı açıklıkları da giderilmiş olarak geliyor. distrowatch verilerine göre 4. en fazla kullanılan linux dağıtımı..

gentoo dilimin ucuna geliyor ama demiycem :)
acehreli (Moderatör) #6
Bu konu üzerinde biraz daha düşünmek lazım... Bir arkadaşıma danıştım: sanal makinanın doğru çözüm olmadığını düşünüyor.

Aslında çözmeye çalıştığım sorun şu: fazla teknik bilgisi olmayan kişi programcılık öğrenmek için gelecek ve "merhaba dünya" programını çalıştırmak isteyecek. Neler yapması gerek:

- derleyici kur

- metin düzenleyici seç

- veya bir IDE kur

- görsel kütüphaneyi indir ve kur

- derlenen programları çalıştırmayı bil (Dev-C++'ın pencereyi hemen kapatıvermesi sorununu tanı)

- gerekirse komut satırını öğren

- programın hangi klasörde olduğunu bil

- cd'yi öğren ve programın olduğu yere git

- vs.

Aaaaaa! :) Sizce bunlar caydırıcı engeller değil mi?

Yoksa gereksizce mi büyütüyorum? Programlamaya meraklı kişi için bunlar kolay adımlar mı?

Ben hemen programın sonucunu gösteren bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Sanal makina çözümü de o kadar kolay değil galiba:

- sanal makinayı indir
- çalıştır
- masaüstündeki "D Programlama Ortamı"na tıkla
- açılan pencereye programı yaz
- derle
- çalıştır

Belki de sanal makina işi çok uzun ama herşeyi birden hallettiği için güzel bir fikir gibi geliyor da...

Yoksa derleyici+IDE+görsel_kütüphane+vs. birden kuran bir "installer"mı yapılsa?

Fikirler?

Ali
erdem (Moderatör) #7
hatta eğer öyle bir olanak varsa sanal makine lua skript dilinde olduğu gibi online olsun. denemek isteyen kodları girip hemen denemeye başlasın. daha sonra konu üzerinde çalışmak isteyenler için derleyici, geliştirme, IDE vs. kurmak o kadar zor olmayacaktır sanırım. ama bu internet üzerinden çalışan sanal makine (tam sanal makine mi emin değilim ama :) büyük kolaylık. yeni bir programlama, skript dili hakkında bir şeyler duymuşsunuz. hemen kodları yazarak bir taraftan işe başlayabiliyorsunuz ..
acehreli (Moderatör) #8
Aynı şeyi ben de düşündüm ama güvenliği beni endişelendirdi. Sunucunun yanlışlıkla veya kötü niyetle göçertilmemesini engellemek gerek.

Ali
esatarslan52 (Moderatör) #9
Yazdığınız maddeler kesinlikle caydırıcı etkiye sahip etkenler özellikle garafik kütüphanesi ve GUI'ler(D için wxWidgets kurmaya çalışıyorum hala başarabilmiş değilim). Zaten .NET ''in bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biride bu caydırıcıları minimuma indirmesi değil mi.

Arkadaşınız sanal makine için neden doğru çözüm değil demiş anlamadım doğrusu. Çünkü installer hazırlamak daha zahmetli gibi geldi bana. Her işletim sistemi için ayrı bir installer yapmak gerekmez mi ? Örneğin bir GUI koyacaksak bunun işletim sistemleri için ayrı ayrı derlenmesi gerekmez mi ?
Bu mesaj esatarslan52 tarafından değiştirildi; zaman: 2009-07-14, 13:13.
acehreli (Moderatör) #10
Zafer Çelenk'in sitesinde de anlatılan NSIS gibi bir çözüm olabilir mi?

http://www.zafercelenk.net/author/Zafer.aspx

Peki başka bir seçenek: Süper basit bir "D öğrenme IDE"si yazılsa? Hem de D dilinde! ;) Ama şart değil tabii ki...

- Yeni ders: Yeni bir proje oluşturur ve kodun yazılacağı boş ekranı açar. Bunun için süper basit bir metin düzenleyici gömmek gerek. Öyle şeyler var mı bilmiyorum ama kesin vardır... Kod renklendirme olsa çok daha iyi olur.

- Çalıştır: Arka planda derler ve çalıştırır. Programın çalıştırıldığı ekran kesinlikle uçup gitmez! :)

- Ders aç: Daha önceki projelerden birisini açar

Bu kadarı yeter herhalde değil mi? Tamam kim yazacak bunu? :D

Ali
zafer #11
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Sizin yazınızın üzerine NSIS ile bir deneme yapmaya karar verdim. Öncelikli amacım D Derleyicisini sisteme kuran bir kurulum programı hazırlamaktı ve bunu başardım. Ardından kullanıcı seçimli olarak Poseidon IDE'ninde kuruluma katılmasına karar verdim ve ortaya bu kurulum programı çıktı.

Çok büyük bir vaadi olmayan bu kurulum programı sisteminize D derleyiciyi ve eğer isterseniz Poseidon IDE'yi kuruyor ve size sadece öntanımlı ayarlarla Poseidon IDE üzerinde bir proje açıp, kodlarınızı yazıp çalıştırmak kalıyor.

Eksik veya hatalar olabilir lütfen kusura bakmayın. Umarım bir nebzede olsa işe yarar.

İndirme bağlantısı : http://rapidshare.com/files/256441374/d_kur.exe.html
Yeni indirme bağlantısı : http://rapidshare.com/files/258295797/d_kur.exe.html (Scite IDE içerir)

Not: Basit bir D editörü yazmak bence çok güzel bir fikir.
https://github.com/zafer06 - depo
Bu mesaj zafer tarafından değiştirildi; zaman: 2009-07-21, 05:16.
acehreli (Moderatör) #12
Süper! :) Deneyeceğim. Bu arada Poseidon yalnızca Windows için öyle mi? Ben Linux'ta kuracak bir şey bulamadım.

Ben de küçük bir sanal makina yapmayı deniyordum. Önce Damn Small Linux'a baktım. Yalnızca 50M olduğu için çok eksiği var tabii: Türkçe desteği de olmayınca şansı kalmadı.

Şimdi Xubuntu'ya Geany ve dmd2'yi kurdum ve kolayca proje açabilir ve derleyebilir bir duruma geldi. Ama tabii bu kocaman bir sanal makina oldu: 3G disk! :(

qemu ve VirtualBox öğrenmiş oldum. VirtualBox'ı çok beğendim. Çok kullanışlı ve çok hızlı.

Ali
zafer #13
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Sanırım sadece windows için, Linux için pek bakmadığımıda itiraf edeyim.

Sanal makinada ister istemez bir boyut sorunu ortaya çıkacaktır çünkü öncelikle bir işletim sistemi kuruyorsunuz ardından derleyici ve diğerleri yinede size kolaylıklar dilerim.

Ben VirtualBox'ı seviyorum özellikle linux ve türevlerini denemek istediğimde bunu kullanıyorum bana göre daha stabil çalışıyor ama windows sistemlerinden birini kurmak istersem Virtual PC programını kulllanıyorum bana biraz daha hızlı geliyor ve sisteme daha az yük bindiriyor gibi ama bilimsel veya deneysel bir karşılaştırma yapmadım tabi :)

Aslında tüm bunlardan en iyi alternatifi başka bir konuda gündeme getirdiniz. Yani sanal makina kullanmasını bilmeyen için yine zor bir sistem veya kurulum programı belli bir yere kadar özelleştirilebilir durumda bence en iyisi sizinde mesajlarınızda belirttiğiniz gibi az ama öz özelliklere sahip küçük bir editör, bence bu alternatif diğerlerine nazaran çok çok daha avantajlı, diğer taraftan, eee tabii...! iyi olana ulaşmak zordur :)
https://github.com/zafer06 - depo
Bu mesaj zafer tarafından değiştirildi; zaman: 2009-07-17, 08:33.
acehreli (Moderatör) #14
Konu adı: Aradığımı buldum: SciTE
Başından beri düşlediğim ortam zaten varmış: SciTE. Son derece basit... Renkli olarak kod yaz, derle, çalıştır. Programı geliştirme ortamında, yan pencerede çalıştırıyor. Böylece çıktı kaybolma sorunu bunda da yok. :)

Yalnız maalesef kurulumu o kadar kolay değil, ve hem Türkçe hem de D için biraz dürtmek gerekti:

http://ddili.org/kurulum/scite.html

Bu işi Linux'ta kolaylaştırmak için bir çözüm bulmaya çalıştım ama pes ettim. :( dmd'nin kurulum paketleri yok (ya da ben bilmiyorum), SciTE'ın da yalnızca Ubuntu ve Debian için var. Kendim kurmaya kalkınca Gtk'nın belirli bir sürümünün development pakedini istiyor, vs.

zafer, acaba senin programa SciTE'ı da seçenek olarak eklemek mümkün olabilir mi? Ama yukarıdaki sayfada anlatılanları da yapacak şekilde?

Hiç olmazsa durum Windows dünyasında kolay olur. :) Ama eğer Poseidon'un yeterince iyi olduğunu düşünüyorsan da hiç dert etme... (Benim Windows sanal makinem çökmüş olduğu için henüz senin programa bakamadım.)

Ali
erdem (Moderatör) #15
acehreli:
Bu işi Linux'ta kolaylaştırmak için bir çözüm bulmaya çalıştım ama pes ettim. :( dmd'nin kurulum paketleri yok (ya da ben bilmiyorum), SciTE'ın da yalnızca Ubuntu ve Debian için var.

Gentoo'da  bu paketlerin ikisi de var. dev-lang/dmd-bin ve app-editors/scite olarak geçiyor. Tabi Gentoo kurmaya cesaret edecek, babayiğit penguenler varsa :)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 07:25:38 (UTC -08:00)