Forum: Ders Arası RSS
Yetenekli std.conv!
D'de derleme boyutları, değişken dönüştürmesi...
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yetenekli std.conv!
Merhaba,

Bu sınıfta gerçekten yetenekli şablonlar var ve elbette, artık yavaş bilgisayarlar ve depolama sıkıntıları yok. Şimdi Ali hocam bu ve benzeri nedenlerden dolayı bu başlığı gereksiz görebilir. Çünkü daha önce bu tür optimizasyonların gereksiz olduğunu konuştuk. Ayrıca Phobos kütüphanesinin, bize getirdiği sağlam güvenlik önlemleri sayesinde daha az yan etkisiz programlar üretebiliriz. Tıpkı printf'in hassasiyeti ve writef'in muazzam esnekliği (ama tam güvenliği) gibi...

Neyse, aradaki farkları göstermek için 3 sürümle derlenebilen (-version=... parametresi kullanılmalı) küçük bir deneme yaptım. Çünkü insan ister istemez soruyor aynı işi yapıyorsa, neden? Elbette cevaplarını önceki paragrafta işaret ettim. Gerçi önceden de basit ekrana yazan uygulamalar için çekirdekteki printf'i kullanılmasını önermiş ve benzer bir analiz yapmıştım...:)
/* 
    converter.d (26.07.2012)
*/
version(std_yok) {
    import core.stdc.stdio: printf;

uint pow10 (uint i) {
        uint p = 1;
        foreach(x; 0..i) p *= 10; 
        return p;
    }
    int toNum (string args) {
        int n, magicNum = 48;
        foreach(a, arg; args) {
            n += (cast(int) arg - magicNum) * pow10(args.length - a - 1);
        }
        return n;
    }
}
version(stdio_yok) import std.conv, core.stdc.stdio: printf;
version(std) import std.conv, std.stdio;

void main() {
    string sayı = "123";

version(std_yok) {                    // Linux32'de 249.306 bayt
        int i = sayı.toNum;
        printf("%d x 3 = %d\n", i, i * 3);
    }
    version(stdio_yok) {                  // Linux32'de 373.641 bayt 
        int i = to!int(sayı);
        printf("%d x 3 = %d\n", i, i * 3);
    }
    version(std) {                        // Linux32'de 426.686 bayt
        int i = to!int(sayı);
        writef("%d x 3 = %d\n", i, i * 3);
    }
}
Şahsen std.stdio sınıfını çok şişkin buluyorum. Bunu ikiye bölseler ne güzel olurdu. Ayrıca bu sınıfı kullanmayınca ^^ matematiksel işlemi için std.math'ı import etmem gerektiği uyarısını aldım. O yüzden pow10() diye bir işlev yazdım. Hoş bu sayede %100 C uyumlu hale geldi. Çünkü onda da bu işarete hata vermekteydi. İşin ilginci bu basit denemeyi C'de yazsanız 7-8 KB...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Karşılaştırma için teşekkürler. :)

Salih Dinçer:
Ali hocam bu ve benzeri nedenlerden dolayı bu başlığı gereksiz görebilir. Çünkü daha önce bu tür optimizasyonların gereksiz olduğunu KONUŞTUK.

Bunlar hep çok zevkli, ve yeri geldiğinde çok yararlı. Ama programa en ufak bir ağ üzerinde bekleme veya disk üzerinde işlem gibi bir olay girdiği an bu tür eniyileştirmelerin hiç önemi kalmıyor.

Hem bu eniyileştirmeler eklemediğimiz modüller ve yararlanmadığımız işlevler gerçekten de gerekmediği zaman anlamlıdır. Örneğin başka bir amaçla eklediğim bir modül, kendisi std.conv'u eklese bu çabaların anlamı kalmaz.

Ama kodun büyümesinin gerçek zararları da var: CPU'nun ara belleğine sığmamaya yol açabildiği için yavaşlığa neden oluyor.

std.stdio sınıfını çok şişkin buluyorum. Bunu ikiye bölseler ne güzel olurdu.

Evet, program büyüklüğü konusunda asıl çözüm o. Aynı sorunlar C++'ta da olduğu için o forumlarda da çok konuşulurdu. En uç çözüm, tek standart kütüphane dosyası yerine işlevlerin teker teker içerildikleri küçük .o dosyaları sunmaktır. Ama bu sefer program oluşturulurken onların teker teker eklenmeleri gerekir (şu anda otomatik olarak yalnızca libphobos.a (ve herhalde D runtime ama adını bilmiyorum)).

Ayrıca bu sınıfı kullanmayınca ^^ matematiksel işlemi için std.math'ı import etmem gerektiği uyarısını aldım.

O garipmiş. Bir dil işlecinin bir modülü gerektirmesi saçma.

İşin ilginci bu basit denemeyi C'de yazsanız 7-8 KB...:)

C, 70'lerde yazılmış olan küçücük bir dil. İçinde çok az yetenek var. O zamanlardaki sistemlerde çalışabilmesi için küçük olması da gerekiyordu. D'de ise çöp toplayıcının görevlerini de halleden kapsamlı bir çalışma ortamı var.

Ali
Salih Dinçer #3
Yanıtlanan mesaj #1
Ama GC diyenleri duyar gibiyim...:)

Belki derleyicide GC'yi iptal eden bir parametre olsa da EXE boyutları bu kadar olmasaydı. Sanki bir D interpreter'i varmış da kodu onun sonuna ekleyip Perl gibi çalışıyor. GtkD ile uygulama geliştirmeye de gıcık oluyorum! Çünkü küçük bir uygulama için o kadar çok harici dosyaya ihtiyacınız var ki aklınız şaşar...:)

Örneğin Zafer, Divid Projesi ile güzel bir başlangıç yaptı. Bu uygulama henüz çok basit ve an itibariyle derlenmiş boyutu 2,0 MB (2065948 bayt) civarında. Ancak bu tek başına çalışmıyor bir bu kadar daha yer kaplayan boyutta iki tane eklenti kütüphanesine (libgtksourceview-2.0-0.dll, libxml2.dll) ihtiyaç duyuyor. Etti 4 MB. ama yeter mi, yetmez bir de aşağıda 22 adet standart kütüphaneler de gerekli. Toplamda (yukarıdakiler ile beraber) 18 MB.'ye aşkın kullanıcının ihtiyaç duyduğu dosyalar bunlar...

freetype6.dll, iconv.dll, intl.dll, libatk-1.0-0.dll, libcairo-2.dll, libcairo-gobject-2.dll, libcairo-script-interpreter-2.dll, libexpat-1.dll, libfontconfig-1.dll, libgailutil-18.dll, libgdk_pixbuf-2.0-0.dll, libgdk-win32-2.0-0.dll, libgio-2.0-0.dll, libglib-2.0-0.dll, libgmodule-2.0-0.dll, libgobject-2.0-0.dll, libgthread-2.0-0.dll, libgtk-win32-2.0-0.dll, libpango-1.0-0.dll, libpangocairo-1.0-0.dll, libpangoft2-1.0-0.dll, libpangowin32-1.0-0.dll, libpng14-14.dll, zlib1.dll
Düşünsenize, bundan seneler önce de editör uygulamaları yazardık. Hiç de bu kadar büyük boyutlar telafuz edilmezdi. Dünya nereye gidiyor anlam veremiyorum. Bir de bunların işletim sistemleriyle standart gelen ve kesinlikle ihtiyaç duyduğu kütüphaneleri say(a)mıyorum bile...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #4
Salih Dinçer:
Dünya nereye gidiyor anlam veremiyorum.

Ama gidiyor işte. :) Bu konular gerçekten sorun oluştursalar bu durumda olunmazdı. Doğal bir gelişim. Belki de sıkıntının etkisi gittikçe artacak ve çözümler uygulanacak.

Ali
Salih Dinçer #5
acehreli:
Doğal bir gelişim.
Katılıyorum, "su yolunu bulur" hesabı. Çevremizde bir çok şey hatta Mert ağabeyin rasgelelik istastiği gibi kaideler bir potada toplanıyor. Tıpkı Monte Carlo benzetimi gibi...
acehreli:
Belki de sıkıntının etkisi gittikçe artacak ve çözümler uygulanacak.
Moore Yasası'ndan dolayı (gerçi şurada tartışmaya açmıştım etkileri yakın bir zamanda bitebilir!) bu olmayacak gibi. Çünkü işlemci ve bellek birimleri sürekli katlanıyor ve bu önemsizleşiyor. Ayrıca insanların vakti sürekli azalıyor (teknoloji arttıracağına azaltıyor!) ve bu sebeplerden dolayı kimse miras alınan sınıfları düşünmüyor. Belki sarma ve başka türlü derleyici olanakları ile özelleştirilerek yan etkiler istenen düzeye indiriliyor.

Hocam peki tekrar kodlamalar dönersek; bir sınıf içindeki işlevi o sınıfın tamamını miras almadan başka bir sınıfı kopyalamak (sanırım derleyici dilinde link atmak olsa gerek?) mümkün mü? Çünkü programlarımızda olabildiğince tekrarlardan kaçınmak için miras almayı kullanıyoruz. Ancak sadece bir işlev için koca bir sınıf miras alınıyorsa bu mantıklı mıdır?

Teşekkürler...
huseyin #6
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
std.stdio sınıfını çok şişkin buluyorum. Bunu ikiye bölseler ne güzel olurdu.

evet bu konuda gerçekten haklısınız
Huseyin
acehreli (Moderatör) #7
Yanıtlanan mesaj #5
Salih Dinçer:
bir sınıf içindeki işlevi o sınıfın tamamını miras almadan başka bir sınıfı kopyalamak (sanırım derleyici dilinde link atmak olsa gerek?) mümkün mü?

Hayır.

Çünkü programlarımızda olabildiğince tekrarlardan kaçınmak için miras almayı kullanıyoruz.

Bunu çok yaygın olarak duyuyoruz ama bir çok nedenden dolayı doğru değil.

Ancak sadece bir işlev için koca bir sınıf miras alınıyorsa bu mantıklı mıdır?

Mantıklı değil ve zaten öyle yapılmaz.

Bir işlev bir sınıfın içindeyse o sınıfın üyelerine çok yakından bağlı demektir. Eğer sınıfın üyelerine bağlı değilse neden sınıfın içinde tanımlanmıştır? Buna bakarak bile işlevlerin öncelikle serbest işlevler olmaları gerektiği ortaya çıkıyor.

Ek olarak, kod tekrarını azaltmak için gerçekten başka bir tür kullanılacaksa miras alma değil, içerme kullanılır. Bunun çok bilinen örneğin araba ve motor ilişkisidir. Araba motor türünü kullanmak için ondan türetmez, onu içerir.

Benim ilkelerim şunlar:

• Öncelikle serbest işlevler düşünüyorum. Yapılar ve sınıflar ancak o işlevlerin işlemeleri için gereken belirli süre yaşatılmaları gereken veriler (durum - state) içindir.

• Kalıtım hemen her zaman için bir arayüzü gerçekleştirmek için uygulanır.

• Gerçekleme türetmesi (implementation inheritance) gerektiği zaman bu gerçekleştirme kalıtımda araya sıkıştırılabilir ama o katman zaten yalnızca kendi işiyle ilgili üyeleri içerdiği için o üyelere de ihtiyacımız vardır.

Hayvan
      |
  UçanHayvan   <- Belki yalnızca kanat içerir (?)
    /    \
 Kuş    Yarasa

İçimden bir ses bu konuda da sana aslında katılacağımı ve belki de seni yanlış anladığımı söylüyor. :)

Ali
Salih Dinçer #8
Bu düşünceler beni UML(Unified Modeling Language)'e yönlendirdi. Bu bir programlama dilinden çok programlama dilleri ile birlikte (elbette nesneye dayalı olanlarla) kullanabileceğimiz bir modelleme dili. Sanırım 9 diagramdan (Object, State, Sequence...) oluşuyormuş başlangıçta yapılan bir planlama/standartan ibaret. Böylece yazılımlar şiştikçe içinden çıkılmaz bir hale dönüşmüyor. Farklı metodolojilere sahip insanların bir araya gelip katkı sağladığı bu dil hakkında şurada bilgiler var: http://www.omg.org/spec/

Ayrıca bakınız: C Language Mapping Specification...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 08:12:30 (UTC -08:00)