Forum: Duyurular RSS
Andrei'nin kitabından bir bölüm...
Concurrency in the D Programming Language
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Andrei'nin kitabından bir bölüm...
Bilmiyorum daha önce nakledildi mi?

http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1609144
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Teşekkürler. Kitabın baş tarafı da var:

http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1381876

Ali
Salih Dinçer #3
Bir de kitabın tamam mı olsaydı...:)

Hoş (bu vesileyle sözü Ali hocama getireyim) bizim bir Türkçe kitabımız var. Peki bu kitap ne zaman bitecek ve/veya elimize ne zaman alacağız? Hocam, hatırlarsan Ankara/TÜTEV öncesi yaptığımız İstanbul görüşmesinde bu konu söze gelmişti. Konu kitaplardan açılmıştı hatta C'nin 99 "bir şeysi" (?) kitabından bahsedildi...

(Yaşar hocamın iletişim bilgilerini özelden gönderebilir misin?)

Bu hatırlatmadan sonra, kitabı bir gün bir çoğumuz tarafından hardcopy üzerinden bir gözden geçirip en azından bir miktar, karton kapak arasına alınmış 1. hamur kitabımız olsaydı.

Belki şöyle de olabilir; ilk baskı belki hepimizin sağlayacağı maddi katkı (belki TÜTEV de destek olur?) ile matbaaya verilebilir. Sonuçta teknik bir kitap olduğu için elimizde kalma korkusunun olmadığını düşünüyorum. Hatta programlamaya yeni başlayanlara hitap ettiği için BU KİTAP YOK SATAR...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Ben bir kaç sene önce TDPL'in yasal olmayan tam kopyasına rastlamıştım.

Türkçe kitap için Mert'in güzel fikirleri var. Tatil havasından çıktıktan sonra gelişmeler olabilir.

Ali
Salih Dinçer #5
acehreli:
Türkçe kitap için Mert'in güzel fikirleri var. Tatil havasından çıktıktan sonra gelişmeler olabilir.
Evet, sanırım bazı arkadaşlarımız tatil havasındalar. Özellikle Can? Etkinlikten sonra bir rüzgar estirdi sonra kayboldu. Bugün denize girip güneşlenecekse eğer müsait bir vakit kulakları çınlasın emi...:)

Bu arada Mert ağabey nerelerde? TÜTEV'den sonra sanırım bir kere yazmış olmalı. Kendisini sunumu hakkında biraz ileti yağmuruna tutmak istemiştim ama bekleyeceğiz artık...
huseyin #6
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Kitap çıkarsa ilk alacaklardanım. Andrei hocanın kitabını okuyacak kadar ingilizcem yok belki daha sonra
Huseyin
canalpay (Moderatör) #7
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Evet, sanırım bazı arkadaşlarımız tatil havasındalar. Özellikle Can? Etkinlikten sonra bir rüzgar estirdi sonra kayboldu. Bugün denize girip güneşlenecekse eğer müsait bir vakit kulakları çınlasın emi...:)

Malum tercih dönemindeyim.  Hangi üniversite filan gibi tartışmalar, öneriler daha başka başka fikirler var önümde. Sıkıcı şeyler. Yok uzakmış yok bilmem ne imiş :) Anladığım şey Türkiye'de düzgün üniversite yok(Bilgisayar bölümü için konuşuyorum). Doğrusu benim beklentimde yok o yüzden hayal kırıklığına uğrayacağımı sanmam. :-p

Nasıl olsa artık programlama işi bir uğraştan çok, artık uzmanlaşacağım alana giriyor. Bende kısa bir tatil arası vererek vaktimi sınav yüzünden yapamadıklarımı yaparak geçiyorum. Bunlar anime(Japon çizgi filmi) izleme tek sevdiğim oyun olan Total Annhilation oynama ve biraz internette takılma gibi basit ve az şeyler. Bu arada Ali Bey kitapta bir şey güncelleyecek mi diye bakıyorum. Sonra çıktısını alıp okuyacağım. Yoksa 100 sayfa okuduktan sonra bilgisayarda sıkılıyorum. Bu konudan sonra kitabın çıktısını alayım mı yoksa bekleyeyim mi kararsız kaldım.

Ama bensizde her şey iyi gidiyor.. Buna çok sevindim.

Bana yardım etmek istiyorsanız şu üniversiteler arasındaki ders programlarını karşılaştırabilirsiniz ya da başka öneride bulunabilirsiniz:
1)  http://cse.cbu.edu.tr/index.php/tr/dersler/otomata
2)  http://ce.comu.edu.tr/index.php?islem=l_dersicerikleri
3)  http://bilmuh.yasar.edu.tr/?page_id=116

Özel konulardan konuştuğum için kusura bakmayın. Gerekli yerleri ayrı bölüme açarız.
Salih Dinçer #8
Sana seçim yapmanda ve devamındaki okuma maceranda başarılar dilerim...
Tabiiii 4 sene sonra iş bulma macerası da var ki o ayrı...:)

Ders programlarına baktım. Sanırım hangisini seçersen seç başta çok sıkılabilirsin. Sonraki dönemler dersler güzelleşiyor. O yüzden şu an ki sıkıcılık belki de hiç bir şey! Ancak ilk yıl daha çok vaktin olacağı için bunu sosyalleşmek için değerlendireceksin. İlerleyen dönemlerde derslerin ağırlığı arttıkça bunun çok faydasını göreceğini düşünüyorum!

Üç üniversiteyi karşılaştırırsak hepsi birbirinden güzel ama Yaşar Üniversitesi'nin seçmeli derslerini takıldım ve genel olarak ders programını beğenmedim.. Oysa Celal Bayar'ın teknik seçmeli dersleri ne güzel öyle. ÇOMÜ'nün ders isimleri de çok havalı (örn. Çevik Yazılım Geliştirme)...:)

Genelde derleyici programlamadan gömülü sistemlere kadar benzer çok ders var. Ancak Yaşar Üniversitesi'nin iş garantili olan biyomedikal sektörü ile ilgili ders dikkat çekici. Hemen yakınlarındaki Erasmus'u (tabi düşünüyorsan?) diğerlerinde göremedim ama herhalde hepsinin yurt dışında bir anlaşması vardır.

Sıralama yaparsak: Celal Bayar, Yaşar,  ÇOMÜ...
erdem (Moderatör) #9
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #7
Tercih konusunda ayrıntılı yorum yapamayacağım  :rolleyes: Ama kısa kısa aklıma gelenleri yazayım.

Yabancı üniversitelerde elektrik ve bilgisayar bilimleri aynı bölümde okutuluyor diye biliyorum. Kişisel düşüncem yazılım mühendisi de olsa temel seviyede elektrik, elektronik öğrenmeli diye düşünüyorum.

Tercih edeceğin bölümün eğitim dilinin Türkçe olması daha iyi olur diye düşünüyorum. Zaten ders için gerekiyorsa yabancı kaynaklardan takviye edersin. Ben örneğin Ankara Üniversitesi mezunuyum. Geçenlerde burada da paylaşmıştım. ODTÜ'nün veri yapıları ile ilgili bir dersi vardı. Gerçekten olur da bu kadar olur. Öğrenciler bırakın dersi anlamak yes no dan başka cümle kuramıyorlar. Dersi anlatan hoca da o dili kullanmaktan çok böyle müstemleke ülkelerde fakir Afrikalılara bir kaç cümle çat pat İngilizce öğretirler. Aynı öyle konuşuyor. Eskiden ODTÜ gibi üniversitelerin eğitim seviyesinin kendi bitirdiğim okula göre üst düzey olduğunu düşünsem de şimdi hiç öyle düşünmüyorum.

canalpay on 2012-07-25, 07:53:
Bu arada Ali Bey kitapta bir şey güncelleyecek mi diye bakıyorum. Sonra çıktısını alıp okuyacağım. Yoksa 100 sayfa okuduktan sonra bilgisayarda sıkılıyorum. Bu konudan sonra kitabın çıktısını alayım mı yoksa bekleyeyim mi kararsız kaldım.

Ben de şimdiye kadar biraz tembel davransam ve başka şeylerle uğraşsam da (şimdiye kadar uygulamam gerektikçe öğren şeklindeydi. Yani ilkönce dili pratiğe geçiriyorum. Eğer içinden çıkamadığım bir şey olursa kitap karıştırıyorum) Ali bey kitaptaki düzenlemeler son halini bulduğunda tüm kitabın çıktısını alıp sayfa sayfa kontrol etmeye talibim  ;-)

Hatta umarım ileride Türkçe bir C++ kitabı da yazar!  :-)
mert #10
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Yanıtlanan mesaj #5
Salih Dinçer on 2012-07-24, 20:07:
acehreli:

Bu arada Mert ağabey nerelerde? TÜTEV'den sonra sanırım bir kere yazmış olmalı. Kendisini sunumu hakkında biraz ileti yağmuruna tutmak istemiştim ama bekleyeceğiz artık...

Merhabalar;
Salih, o kadar yorucu bir yıl geçirmiştim ki anlatamam. Biraz dinlenmek hakkım diyerek kendimi sahillere attım. malum sıcaklar falan da binince üstüne.
Ali beyin çalışmasının basımı ve dağıtımı için titiz olmamız gerektiğini ve sabretmemiz gerektiğini ifade ettikten sonra, ielti yağmuru için azıcık daha beklemenizi rica ediyorum. Kısa bir süreliğine istanbulda olacak ve eylül ortasına kadar ortalardan kaybolacağımı belirtmek istiyorum :-)
Ha bu arada forumu takip etmiyorum anlamında anlaşılmamalı söylediklerim. Sadece yanıtlar için kısıtlı zamanım olacağından derinlemesine bir iletişime giremeyebilirim demeye çalışıyorum.
(Ağustos ayının ilk haftalarında Anadolu yakasına geçerseniz birer şekersiz çay içebiliriz ama dostum)
Saygı ve sevgilerimle
Mert
mert
Kadir Can #11
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
@erdem;
Ali Bey'i zorlamak gibi olmasın :), ama ceviz.net'te KUTALMIS'a verilmiş bir sözü vardı, C++ bilenlere yönelik C++'ın doğru kullanımı ile ilgili bir kitap(Herb Sutter'ın Sıra Dışı C++ kitabı gibi) yazacağını açıklamıştı.
İlerisi için C++ öğrenmeye başladığımı varsayarsak, Ali Bey'in her iki kitabının da kütüphanemin ilk sırasında bulunacağını belirtmek isterim. :)
İyi günler.
Salih Dinçer #12
Yanıtlanan mesaj #10
mert:
Salih, o kadar yorucu bir yıl geçirmiştim ki anlatamam. Biraz dinlenmek hakkım diyerek kendimi sahillere attım. malum sıcaklar falan da binince üstüne.
Elbette, yoksa nasıl verimli çalışmaya devam edelim. İyi tatiller dilerim...

mert:
Ağustos ayının ilk haftalarında Anadolu yakasına geçerseniz birer şekersiz çay içebiliriz ama dostum
Belki iftardan sonra olabilir ya da bayramdan sonra esnek bir zamanlama yapabiliriz.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 22:39:09 (UTC -08:00)