Forum: Projeler dkv RSS
BIR ÖNERI
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 355 mesaj · Konum: Isparta
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: BIR ÖNERI
Merhaba öncelikle projende başarılı olmanı dilerim
Benim projen hakkında bir önerim olacaktı
Senin yaptığın dosya sisteminde çalışmakta ya kodları incelediğimde
bir dosya içine tabloları depoladığını gördüm benim fikrim ise niye bir dosya içinde aynı assembly deki section lar gibi bolumler yapsan mesela bir işaretle belirtilecek >>Tablolar<< bunun içinde tablolar tanımlı olacak mesela daha üstte database adı=veritabanı adı gibi eşitlemeler olsa bir dkv de hepsini saklasan nasıl olur ? yardıma ihtiyaç olursa elimden geleni yaparım Başarılar
Huseyin
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1893 mesaj · Konum: İstanbul
Kendini File System'a emanet eden veri tabanı yapılarını seviyorum. Dünyanın zamanla "geriye" doğru gittiğini düşünüyorum. Yani gelişmişlik açıdan değil tercihler açısından. Bir gün insanlığın teknolojiden uzaklaşıp tembelliğin pençesinden kurtulacağını da eklemeliyim...:)

Veriler zamanla büyüyor ve her şeyi MySQL gibi karmaşık yapıların eline bırakmaya gerek yok. Basit çözümler bazen daha etkili ve hızlı olabiliyor. Projeyi yakından incelemedim ama destekliyorum...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
canalpay (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İlk önce teşekkürler Hüseyin,

Belirttiğin fikri pek iyi anlayamadım, örneğin veri tabanı bir dizin. tablo alt dizin. tablo içinde açtığımız her dosyanın başına tablo adı ve veritabanı adı mı yazılmalı diyorsun? O zaman bütün veritabanlarının adını öğrenmek istediğimizde ne yapacağız?

Salih sanada desteğin için teşekkürler. Eskinin inanılmaz bir cazibesi var değil mi :-) DkvG'nin iyi olduğu taraf dosyayı okuduktan sonra hash table'a aktarıyor. Bu da bu veriye birden fazla kez erişilmek zorunda kalınırsa ve veri çok büyük değilse gerçek veri tabanlarının ulaşamayacağı bir hız yakalamış oluyor.

Mengü söylemişti. Artık devir No(açılımı no değil: Not Only :-) )SQL devri. Hız için ramlerimizi sonuna kadar kullanmalıyız, boşuna ram'e para vermiyoruz değil mi :-p

Bu arada daha bakamadım dkv(G) şuan hatasız derlenebiliyor mu :-D
canalpay (Moderatör) #4
Bu arada daha bakamadım dkv(G) şuan hatasız derlenebiliyor mu ?

Artık derleniyor. Yeni path modülünüde yazmışlar.
huseyin #5
hayır anlatmaya calıstıgım dosya sıstemı degilde tek bir dosya içinde tum tabloların depolanması
belli isaretler ile belli seyler karsılansın
*anahtar*   |tablo|
mesela bir dosya olsun adı "abc.dkv"
dosya su sekilde baslasın

veritabani_adi="abc"
|tablo1|
*anahtar1*
ben
sen
o
biz
siz
onlar
*anahtar2*
1
2
3
4
5
>|tablo1|
bu sadece bir teori gelistirmek gene bizlere düşüyor :D
Huseyin
canalpay (Moderatör) #6
Örneği elimizde 3 mb'lık 7 tane tablo(tablo adları :1,2,3 diye gidiyor...) olsun. DkvG'nin şuanki tasarımı ile örneğin 4'ci tabloya erişmek isteyelim. DkvG şuan 3 mb'lık bir dosya içinde araştırma yapacak ve yavaşlama gibi bir sorun olmayacaktır. Ama senin dediğin tasarımda 4.tablo için 21 mb'lık alanda araştırma yapacak. Bu da sistemi gereksizce yavaşlatacaktır.

Ama senin tasarımında iyi yanları vardır. Zaten asıl amaç D'yi öğrenmek. O yüzden sen kendi dediğin tasarımlı bir dkvG istersen bende sana yardımcı olurum.
huseyin #7
ama Ali Hoca nın dediğini unuttun eşleme tabloları ve diziler kullanmak her seferinde veritabanını yeniden yazmak
yanı içnde aramıcaz bir seferde butun veriyi cekicez ve havuz yapıcaz sonrada istediğimize istedigimiz sekilde erişicez en son yeniden veriyi yazıcaz
Huseyin
canalpay (Moderatör) #8
Ali Hoca nın dediğini unuttun eşleme tabloları ve diziler kullanmak

İlerde yanlış anlaşılma olmasın diye belirtmek istiyorum. dkv eşleme tablosu kullanmıyor ancak dkvG kullanıyor.

içnde aramıcaz bir seferde butun veriyi cekicez

ama şöyle bir durum var. Ben programda sadece 4.tabloyu çekeceksem 3 mb'lık bir veriyi ne olursa olsun okuyacağım. Okuduktan sonra eşleme tablosuna aktaracağım. Ondan sonra kaç kere erişmişim önemli değil.

Ama senin dediğin gibi yaparsak 4.tabloyu çekmek için diğer geriye kalan 6 tabloyuda çekip ayrıca bunları 4 olup olmadığına bakacağım ona göre ayırım yapacağım. Bu da çok uzun bir zaman demektir. eşleme tablosuna aktardıktan sonra yine pek fazla sorun kalmıyor ancak o zamana kadar ne olacak?  Yani o tasarımda gereksiz yere bir yavaşlık olacaktır bence.
huseyin #9
Bir yönden haklısın ama veri erişme kolaylığı çok elverişli değil mi ?
ayrıca hız sorununa da bir çözüm bulunabilir taşıma açısından da kolay tabiki bu benim fikrim senin düşünceni bilemem
Huseyin
canalpay (Moderatör) #10
veri erişme kolaylığı çok elverişli değil mi ?

Veri erişme kolaylığı derken? Bütün verileri aynı anda erişmek için mi diyorsun? Eğer öyleyse bir işlev yazarız o şuanki tasarımda da o tasarım kadar iyi olmasa da sağlanır.

Dediğim gibi farklılık olması için yazılabilir. Ancak şu anki tasarıma senin dediğin gibi hepsini birden eşleme tablosuna aktaran bir işlev yazılabilir.

Ayrıca tasarımlar hakkında Andrei'nin çok iyi bir sözü var(Ali Bey'i bu sözleri çevirip bizi bilgilendirdiği için çok teşekkür ediyorum.):

Andrei:
Andrei Alexandrescu:
"Tasarımın bütünüyle yararlı olduğunu (hiç sorunu bulunmadığını) söyleyen ya yalancıdır ya da aptal."

Ortama göre bir tasarım iyi iken öbür tasarım kötü olabiliyor. Onun için projeye göre tasarlamak gerekiyor. Dediğim gibi senin tasarımında başkalarına yarayabilir. Onun içinde birde o tasarımla sen yazmayı dene. Bende sana takıldığın yerlerde yardımcı olmaya çalışırım.

hız sorununa da bir çözüm bulunabilir

Hıza belki sorun bulunamayacaktır ama hız yerine başka şeylerin önemli olduğu projelerde olacaktır.
huseyin #11
Evet buda mantklı olabilir tabiki neyse benbir yazımda olmazsa değiştririm
Huseyin
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler dkv RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-08-16, 14:48:04 (UTC -07:00)