Forum: D Programlama Dili RSS
Haziran buluşmasının kapsamı
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5 
Salih Dinçer #61
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 6388
erdem:
Ali bey Moore yasasının artık sona erdiğini, bunun yerine artık çok çekirdekli işlemciler ve bulut bilgisayar sistemlerinin bunun yerini aldığını söyledi.
Sanırım 5-10 sene sonra bu yasa geçerliliğini yitirecekmiş. En azından sunumda o şekilde yazıyordu diye hatırlıyorum. Alıntılanan yazının tarihini Ali hocam daha iyi bilecektir. Tabi bir süredir atomun sınırına gelindiğinden söz ediliyordu. Ancak yine de her sene işlemci üretim teknikleri gelişiyor. Sanırım şu an lithography 22 nm. olsa gerek.

Düşünüyorum da nereye gidiyoruz! Bu boyutlar akıllara zarar çünkü yakında bir kaç bin pikometreden bahsedeceğiz. Yani şu an ki tekniğin 3'de 1'ine insek 35-50 bin tane atomdan (He'un çapı 31 pm imiş) oluşan işlemci içi yollardan elektronlar geçecek...:)
erdem:
Salih arkadaşımız tarihteki ilk matrislerin ve hesaplamaların Çince bazı yazıtlardan geldiğinden bahsetti ve bu veri yapılarının geleceği olan D'nin dizi ve dilim olanaklarını anlattı.
D_Sunumu_Diziler_Dilimler_v2.1.pdf (310 Kb.)
erdem:
Aslında fotoğraf da çektim. Eğer bunları bilgisayara aktarabilirsem buraya ekleyebilirim.
Bende de var, n'apsak bir Flickr hesabı açıp burada e-posta adresini vereyim oradan otomatik yükleyelim ne dersiniz?

acehreli:
Katılan herkese teşekkür ederim.

Sırf bu buluşma için İzmir'den ve İstanbul'dan uçakla, Eskişehir'den hızlı trenle, İstanbul'dan arabayla gelenler! Bütün sunumları uyumadan sonuna kadar dinleyenler! :) Programda olmadığı halde doğaçlama sunum yapanlar! (Can D'nin gelişiminin çok güzel bir özetini verdi.) Tütev'in çok değerli misafirperverliği, enfes tatlıları, çayları, ve hatta dinleyicilikleri! :)

Ali
Ben de Ali hocama teşekkür ederim. O olmasa böyle bir şeye cesaret edemezdik sanırım. Bir de hepimizin toplamından daha fazla km. yaptığını hatırlatmak isterim! Malum Amerika, Avrupa, İstanbul, İzmir ve Ankara...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
canalpay (Moderatör) #62
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
  Çok muazzam bir gece oldu. Bazı ufak aksaklıklar olsada katılamayanları kıskandıracak bir gündü. Benim için hep koşuşturmacalı geçti:-)

Ankaraya giderken İzmir havaalanında uçağı kaçıracağım diye koşturdum. Ali Bey ve sanırım onun amca oğlu(İkinize de tekrar teşekkürler!) sağolsunlar beni aldılar. Oradan Ali beyle Tüteve daha sonra Salih, Zafer ve tütevdeki iki kişininde(adlarını hatırlıyorum ama emin olamadığım için başkasının yazmasını bekliyorum) katılımıyla pastahaneye gittik orada çok zevkli bir konuşma geçirdik. Daha sonra programa çok az geç başlayarak devam ettik. O sırada bir çok kişi geldi. Benim D'den tanıdıklarım arasından Erdem ve Mert geldi. Forum aracılıyla tanıştığım bir çok kişiyi yüz yüze, canlı kanlı görmek  çok farklı bir duygu idi. Onlarla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissettim. (Bu arada herkes benim tahmin ettiğimden daha yaşlı çıktı :-p )

Sunumlar çok güzel geçti ancak D'nin o kadar çok güzel olanağı vardı ki zaman yetmedi. Keşke 1 günlük değilde bir festival havasında 3 günlük yapabilsek. Ali Beyin sunumu zaten alışkanlıklardan iyi geçeceğini tahmin ediyordum ancak Salih ve Zaferde çok iyi hazırlanmışlardı. Mertin sunumu çok farklı bir konuyu D ile içleştiren bir sunumdu. Ben bilgi üniversitesindeki bir iktisadçıdan oyun kuramını dinlemiştim mertin anlattığı konulara çok yakındı. Anlattığı konu çok ilgimi çekiyordu. Onun forumda bu konu hakkında bir konu açmasını çok isterim.

Arada benide programa sıkıştırıp bir şeyler anlat dediler :-) Ancak ne anlatacağımı bilemedim :-)  D'nin nasıl iyi tasarlandığını ancak başlarda çok hatalı başladığını anlatıp D'yi biraz eleştirerek insanların güvenini alıp daha sonra D'yi övecektim. Ama D'yi eleştirirken Ali Beyin kalbine indirdim ve artık benim  inmemi istedi :-D Şaka bir yana yeterince süre kalmadığı için D'yi eleştirdikten sonra tam D'yi övmek için ortam hazırlıyordum ki planın çok gerisinde kaldığımızı farkettik(Ben benden sonra sunumun olmayacağını sanıyordum. Doğaçlama yaparken ona göre yavaştan alıyordum.). D'yi övecek vakit kalmadı. İnşallah D hakkında kötü bir izlenim bırakmamışımdır. Doğrusu diğer sunum yapan arkadaşlar sunumlarını iyi gerçekleştirdiği için böyle bir sonucun doğmadığını düşünüyorum.

Daha sonra çıkarken çıkışta yine herkes ayak üstü konuşmaya daldı. Ali bey biraz erken(mert ondan da erken) gitti ve biz(Salih ben Zafer) başka yerlerde muhabbete devam ettik.

Zafer beni havaalanına götürdü. Bileti aldım uçağa binmek için gidiyorum cep telefonumu düşürdüğümü farkettim. Zaferle koştura koştura arabayı aradık ve zorda olsa bulduk :-p Sonra yine koştura koştura uçağa binmeye gittim. Üç kere anonsum yapıldıktan sonra uçağa yetişmeyi başardım. İndikten sonra eve gitmek için metroya yetişmeye çalıştım ama bu sefer yetişemedim :-D Kalan 1-2 saatide eve gitmeye çalışmakla harcadım :-D

Pek çok şey konuştuk ama eve geldiğimde pek çok şeyi konuşmayı unuttuğumu farkettim. Umarım unuttuklarımızı buradan söylemeye devam ederiz. Bu arada Ali Bey'e soracağım bir iki dil hakkında küçük sorular vardı ancak bir dakika boş kalamadığı için soramadım :-D Arkadaşlarada konuştuğumuz şeyleri yapmak için konuştuğumuz şeylerle ilgili konu açmalarını bekliyorum.

Son olarak bizi çok iyi karşılayan Zafer(çok teşekkürler Ali ve senin sayende kaybolmadan Ankara'ya geldim ve evimden bile daha çok rahat ettim.) ve Tütev'e(Bize çok iyi bir olanak sundular çok teşekkürler.), sunum için Ali'ye Salih'e Zafer'e ve Mert'e, beni övdüğü için Mert'e, beni çıkartmaya ikna ettikleri için Salih Mert ve Ali'ye, en başından beri D'de olanlardan ve bu günde de oldukça yüksek payı olan Erdem'e sonsuz kere teşekkürler. Son olarak bu yazıyı hızla yazıdığım için teşekkür etmeyi unuttuğum herkese teşekkür ederim ve adını şuan yazamadığım için özür dilerim, katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ali Bey'e de ddili.org'u kurduğu için en büyük teşekkürü ederim.

Çok karmaşık ve sırasız anlattım. Bunun için kusura bakmayın, hala aklımda yaşananları toparlayabilmiş değilim :-D Daha sonraki yazıda da konuştuklarımızı anlatmak üzere görüşürüz.
erdem (Moderatör) #63
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #61
erdem:
Aslında fotoğraf da çektim. Eğer bunları bilgisayara aktarabilirsem buraya ekleyebilirim.
Bende de var, n'apsak bir Flickr hesabı açıp burada e-posta adresini vereyim oradan otomatik yükleyelim ne dersiniz?

Olabilir tabi. Ben böyle hala ilkel  :-)  donanımla çalışan bir programcı olduğum için (bir tane SD kart okuyucu var sadece 1GB'a kadar okuyabiliyor) fotoğrafları hala bilgisayara aktaramadım. Bir kaç gün sonra arkadaşın bilgisayarından aktarmayı düşünüyorum. Sunum bağlantısı için teşekkürler.

Can'ın konuşması çok güzel ve eğlenceliydi. Keşke vakit yeterli olsaydı da sonuna kadar dinleyebilseydik.
zafer #64
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Biraz geç kalmakla birlikete :) bende katılan veya bu süreçte görüşleri ile bize destek veren herkese teşekkür ederim.

Kesinlikle hayatımda hatırlayacağım harika günlerden birisini yaşadım. Tüm gün bir rüya gibiydi. Ali, Salih, Mert, Erdem, Can ve diğer tüm arkadaşlarla birlikte keyifli bir sohbet ve alabildiğine paylaşımla geçen bir gün oldu. Tütev'e sağladığı tüm destek için ayrıca Bahattin ve Yavuz beye bizimle yakından ilgilendikleri için çok teşekkür ediyorum.

İçerik konusunda arkadaşlar yazmışlar gerçekten samimi, sıcak ve çok keyifli bir ortam vardı. Doğrusu gelmeyelerin çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Belki bir daha ki sefere diyerek, bu topluluğa kendi adıma tekrar teşekkür ediyorum.

Hepiniz, iyi ki varsınız. :)
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #65
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
canalpay:
Ama D'yi eleştirirken Ali Beyin kalbine indirdim ve artık benim  inmemi istedi :-D

Kusura bakma. Senin eleştirilerin hep geçmiş zaman kipinde olduğu için zaten bugünkü dmd'nin ve Phobos'un ne kadar ilerlemiş olduklarını söylemiş olduğunu düşünüyorum. :)

Ben benden sonra sunumun olmayacağını sanıyordum.

Aslında baştan öyle olacaktı ama Mert konuşmasının sonunda dkv'den bahsedince senin o noktada araya girmenin daha doğal olacağını düşünmüştüm.

soracağım bir iki dil hakkında küçük sorular vardı ancak bir dakika boş kalamadığı için soramadım

Boş zamana daha çok yer ayırmalıyız. Sabah 9'da buluşabilseydik ve tam 5'te bitirebilseydik serbest sohbete beş saat daha fazla ayırabilirdik. Artık bir dahaki çamaşıra... :)

Ali
canalpay (Moderatör) #66
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Kusura bakma. Senin eleştirilerin hep geçmiş zaman kipinde olduğu için zaten bugünkü dmd'nin ve Phobos'un ne kadar ilerlemiş olduklarını söylemiş olduğunu düşünüyorum. :)
Asıl siz kusura bakmayın. Olayın nedenini bildiğimi sonraki cümlemde söyledim. Oradaki cümleleri okuyanlar sıkılmasın diye yanlış olduğunu belirtmeye çalışarak yapmaya çalıştığım espricik gibi bir şey idi. ;Zaten ben orada çıkacaksam sonuncu olarak çıkayım deme nedenim zaman nasıl olsa yetmeyecek bende bir şey demeden çıkarım mantığı idi :-D

Şuan aklımda ne söyledim gaf mı yaptım, konuşamadım mı, aynı şeyi bin kere tekrarladım mı hiç bilmiyorum. :-) Videolar ortaya çıkarsa kendime bunun için bakacağım. Ancak sanırım doğru biçimde oturmadığım ve mikrofona konuşmadığım için gözükmeyeceğim :-D
Boş zamana daha çok yer ayırmalıyız. Sabah 9'da buluşabilseydik ve tam 5'te bitirebilseydik serbest sohbete beş saat daha fazla ayırabilirdik. Artık bir dahaki çamaşıra... :)
Kesinlikle

Tekrar bu harika gün için herkese ve özellikle size çok teşekkür ederim.
mert #67
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
beni övdüğü için Mert'e

Can, övgüden ziyade samimi düşüncelerimdi, aktardıklarım.

Aslında baştan öyle olacaktı ama Mert konuşmasının sonunda dkv'den bahsedince senin o noktada araya girmenin daha doğal olacağını düşünmüştüm.

Hocam sunumumda can'a doğru açılan kapıyı aralayacağımı belirtmiştim :-))

Şuan aklımda ne söyledim gaf mı yaptım, konuşamadım mı, aynı şeyi bin kere tekrarladım mı hiç bilmiyorum. :-) Videolar ortaya çıkarsa kendime bunun için bakacağım. Ancak sanırım doğru biçimde oturmadığım ve mikrofona konuşmadığım için gözükmeyeceğim

Gayet güzel bir sohbetti bizim oturduğumuz yerden görünen.

İçerik konusunda arkadaşlar yazmışlar gerçekten samimi, sıcak ve çok keyifli bir ortam vardı. Doğrusu gelmeyelerin çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Belki bir daha ki sefere diyerek, bu topluluğa kendi adıma tekrar teşekkür ediyorum.

Zafer, yerin doldurulamaz hatırlatayım.

erdem:

Fotoğraf konusunda şahsım adına çekincelerim var. dostlarım benim topluluk hariç görüntülerim yayınlanmazsa mutlu olurum.

Hepinizi tanıdığıma çok memnun olduğumu yeniden hatırlatmak isterim.
Daha nice buluşmalara diyerek
mert
zafer #68
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Yanıtlanan mesaj #65
acehreli:

Sanırım biraz planlama eksiğimizde var. Aslında iyi bir planlama ile daha güzel olabilirdi.

Ali aslında sen zamanı takip ediyordun ama bir anda ortalık nasıl karıştı anlamadım.  :-D

mert:
Zafer, yerin doldurulamaz hatırlatayım.

Mert, çok teşekkür ederim ve böyle düşünmen beni çok mutlu etti ama yüz yüze tanıştıktan sonra şunu diyebilirim ki bu topluluıktaki herkesin ayrı bir değeri var. Ayrıca emin olun hiç birisi köşe başında rastlayabileceğiniz sıradan birisi değil.
https://github.com/zafer06 - depo
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 04:32:08 (UTC -08:00)