Forum: D Programlama Dili RSS
Haziran buluşmasının kapsamı
Sayfa:  1  2  3  4  5  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Haziran buluşmasının kapsamı
Ronin'den özür dileyerek Ankara'daki buluşmanın tarihini 30 Haziran olarak belirledik. Tütev'den de onay geldi: 7 saatlik bir gün geçireceğiz. Şimdilik 10:00'dan 17:00'ye kadar diyelim.

Şimdilik konuşulanlara göre şöyle fikirler var:

- 10:00 Ders havasında bir kaç oturum. Bunların giriş düzeyinde olduğunu düşünebiliriz. Üç tane 45 dakikalık ayrı ders mi olsun? Yoksa "şunu hiç anlamıyorum" havasında soruların yanıtlanması mı?

- 12:30 Öğle yemeği ve sohbet.

- 14:00 Sunumlar: Birer saatlik uzunca sunum yanında bir kaç tane de 10-15 dakikalık yıldırım sunum mu?

Başka insanları da çekebilmek için C++11 konularını da eklemeyi düşünmüştük. Sabahtan D ile başlayıp yavaş yavaş C++11 konularını mı arttıralım? Yoksa yalnızca en son sunumu C++11'e eklenen programcılık kavramlarına mı ayırsak? Öyle olursa D'nin ve C++11'in ayrım gözetmeden o kavramları nasıl gerçekleştirdikleri anlatılır.

1) Kaba hatlarıyla yukarıdaki gibi. Lütfen fikirlerinizi burada bildirin.

2) Kapsam olarak ne istersiniz? Dersler ve sunumlar ne içersinler?

3) Konuşma yapmak istiyorsanız bana özelden de bildirebilirsiniz (acehreli@yahoo.com). Sunum programını ona göre ayarlarız.

Ali
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Kısaca şöyle bir önerim olabilir:

Biraz D, biraz C++ yani flip/flop gibi önce C, sonra D olursa C'lerin nabzını düşürmeden (tam düşecekken) C'ye geçeriz...:)

Ne dersiniz?

Uzun sunumlardan da uzak kalırsak sanırım en yüksek dikkat seviyesine yakın bir etkinlik olacaktır...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Yanıtlanan mesaj #1
acehreli:
- 10:00 Ders havasında bir kaç oturum. Bunların giriş düzeyinde olduğunu düşünebiliriz. Üç tane 45 dakikalık ayrı ders mi olsun? Yoksa "şunu hiç anlamıyorum" havasında soruların yanıtlanması mı?

Dersleri sorularla harmanlamak bence güzel olabilir. Hem etkileşim hemde insanların durup bir soluklanmaları için zaman olur. Doğrusu benimde bir çok sorum var, bir liste yapayım bari o gün unutmayayım :)
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #4
Diğer arkadaşlar, bu seminer konusunda ne düşünüyorsunuz?

Tütev'in cömertçe bize ayırdığı salonu dört-beş kişiden fazlasıyla doldurmak iyi olacak. ;) Şimdiye kadar ses çıkartanlar dışında bu konuyla ilgilenenler var mı? Yoksa ya süreyi azaltalım ya da yine bir kafede filan mı buluşalım?

Eğer gelebilecekseniz ya buraya ya da bana özelden yazın lütfen: acehreli@yahoo.com.

Ali
Salih Dinçer #5
acehreli:
Tütev'in cömertçe bize ayırdığı salonu dört-beş kişiden fazlasıyla doldurmak iyi olacak. ;)
Sanırım TÜTEV ofisinden üyelerine duyuru yapılacaktır. Bu durumda en az 4-5 kişinin üyelerinden ve/veya Ankaralı olacağını zannetmekteyim.

Ayrıca Ankara'daki üniversitelerin bilgisayar fakültelerine haber salınabilirse eminim bir kaç nefer de oradan gelir...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #6
Ceviz.net'in de fikrini sordum:

http://forum.ceviz.net/c-c/117929-d-ve-c11-semineri.html

Ali
zafer #7
Yanıtlanan mesaj #4
acehreli:
Yoksa ya süreyi azaltalım ya da yine bir kafede filan mı buluşalım?

Bir kafe yerine donanımlı ve bu iş için hazırlanmış bir seminer salonunun her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tütev tarafından bize böyle bir imkanda sağlanmışken bunu kullanmamak kesinlikle kötü bir fikir.

Belki katılımcı sayısına göre zaman üzerinde bir kısıtlama yapılabilir. Neticede D bir çok kişinin duymadığı, tanımadığı bir dil dolayısıyla insanlarda bir merak ve heyecen mutlaka olacak, diğer taraftan insanlar konu hakkında ön bilgiye sahip olmadığı için örneğin benim gibi aklında bir sürü soru olan kişi sayısı çok az olacak bu sebeple katılımcıların seminere uzun bir süre ayıracaklarını düşünmüyorum. Bence bizimde amacımız hızlı bir tanıtımla insanlara D dilinin varlığını duyurmak olmalı, ilgili olanlar zaten kaynaklara internet üzerinden ulaşıp konu hakkında bilgi edineceklerdir. Örneğin ddili.org :)

Ayrıca Ankara'daki üniversitelerin bilgisayar fakültelerine haber salınabilirse eminim bir kaç nefer de oradan gelir...

Sanırım 30 Haziran bir çok kişinin tatil moduna girdiği bir zamana denk geliyor. Ancak yinede bir çalışma yapılmalı tabi. Bir an önce zaman ve içeriği oluşturup bir metin hazırlamamız gerek diye düşünüyorum. Sonrada bu metni hızlı bir şekilde düşündüğümüz tüm yerlere iletebiliriz. Aksi takdirde hepimizin kişisel çabaları bir bütünlük oluşturmaktan uzak olacak. Acilen bir seminer metni hazırlamalıyız. Siteler, forumlar, dergiler vs. için.

Ceviz.net iyi olmuş, o forumu bende takip ediyorum.
hmert #8
Üye May 2012 tarihinden beri · 2 mesaj
Merhaba,
D diliyle hiç alakam olmadı bu zamana kadar ama @acehreli'nin forum.ceviz.net'de ki imzasından dolayı adını biliyorum.
Pek tanıtımı yapılmıyor bu dilin. Hocalarıma sordum bilgi almak için ama onlarda ilk defa benden duydular böyle bir dil olduğunu :(.
Böyle etkinlikler güzel olur dilin tanıtılması için. Ben Kayseri'den gelmeyi düşünüyorum özellikle C++11 için ama D dilini yakından tanımak içinde D dilinin seminerlerine katılacağım.
Kimse pek bilmediğinden giriş düzeyinde ders havasında olması iyi olur.
Getirebilirsem yanımda 2-3 arkadaşımı da ikna etmeye çalışacağım.
Gelen sayısını arttırmak için facebook.com'da etkinlik için sayfa açılabilir. Oradan üniversitelerin ilgili bölümlerine davet gönderilir. Onlarında paylaşmasıyla daha çok kişi görür ve katılımcı sayısı artar diye düşünüyorum.
Kolay gelsin. İyi günler.
Salih Dinçer #9
Zafer'in önerileri çok mantıklı...

@hmert de çok haklı, biz daha çok tanıtım konusunda emek harcarsak sanırım D için en iyisi olacak...
acehreli (Moderatör) #10
Hoşgeldin hmert! :)

Uzaktan hemşeri oluyoruz: Ben ilkokul 2'yi Cıngıllı ilkokulunda, 3'ü de TED Kayseri Koleji'nde okudum. :D Evet, başka arkadaşlar da getir tabii.

Ali
hmert #11
Üye May 2012 tarihinden beri · 2 mesaj
Hoş buldum.
Anlaşılan sadece 2 yıl kalmışsınız Kayseri'de. Ben okuduğum okulları saymıyorum bilmezsiniz büyük bir ihtimalle :P.
acehreli (Moderatör) #12
Ben iki konuşma yapabilirim. Konu başlığı olarak aklınızda bir şey var mı?

- Unicode ve D dizileri mi?

- Aralıklar mı?

- Başka?

Yüz yüze olmaya değecek konular ne olabilir acaba?

Ali
Salih Dinçer #13
Aralık'sız D olmaz zannedersem...:)

Diğer oyum da "Koşut İşlemler"
acehreli (Moderatör) #14
Doğru! :) Sevdim. Konuşmalardan birisinin içeriği şöyle olabilir:

- Mikro işlemci teknolojisinin günümüzdeki durumu

- Programcılığa etkisi

- Koşut işlemler

- Mesajlaşarak eş zamanlı programlama

- Veri paylaşarak eş zamanlı programlama

Belki C++11'in bu konuya cevabını da eklerim biraz.

Ali
zafer #15
Bence gündeme getirilen konular çok güzel, imkan olursa benim dinlemek istediğim konular ise şunlar olabilir;

• Katmalar (Bence yerinde kullanıldığında güçlü bir özellik)
    • Çokuzlular (Bu konuya kısada olsa değinirsek bence güzel olur)
    • Bellek yönetimi ve çöp toplayıcı (Bence önemli bir konu)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  3  4  5  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 15:22:10 (UTC -08:00)