Forum: Projeler Genel RSS
D Konsolu
Dört İşlemden (basitten) Geleceğe...
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Kadir Can #16
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 6294
canalpay;
Tekrar hoşgeldin.Umarım sınavın iyi geçmiştir.Geçmiş olsun.

Aslında haklısın.Açıkta yedi tane proje var.d-ofisi şu an için askıya alabiliriz.Sen geri döndüğüne göre umarım turna'ya devam ederiz.

Ayrıca dediğin gibi bu konu çok zor.Ben bir yandan projelere devam ederken bir yandan da bu konuyu araştıracağım. Belki diğer projeleri tamamlayınca geri dönebiliriz.

trileri'nin çeviri işlerini açıkçası ben üzerime alabilirim.
canalpay (Moderatör) #17
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Tekrar hoşgeldin.Umarım sınavın iyi geçmiştir.Geçmiş olsun.
Teşekkürler. Ama hiç sorma sınavı :-D Sınavda girdiğim bina metro yüzünden 2.5dk'da bir sallandığı için ygs formatına uymayan çok uzun türkçe paragraf sorularına konsantre pek olamamışım. Olmadı seneye :-p

Sen geri döndüğüne göre umarım turna'ya devam ederiz.

Devam ederiz ancak ben programlamayı unuttum :-D Nedense ya eski yeteneğimin kaybolduğunu ya da başından beri hiç yeteneğimin olmadığını düşünüyorum :-D

Turna içinde iyi bir araştırma gerekiyor. Hem şuan vibed projeside var. Bence basitten zora doğru gidelim. Diğer kolay projeleri derlenebilir ve çalışabilir hale getirelim.

trileri'nin çeviri işlerini açıkçası ben üzerime alabilirim.

trilere daha bakmadım ama Ali Bey daha önce bir çok kodun yeniden daha iyi biçimde yazılması gerektiğini söylemişti. Hem projenin kodları biraz üst düzey olacağından hem de Ali Beyin İngilizcesi ve ad seçme becerisi bizden iyi olduğundan projenin Ali Beyin kontrolünde ilerlemesi ve bizim ona gerektiğinde kod gerektiğinde fikir olarak yardım etmemiz ve projede hata ayıklamaya çalışmamızın daha iyi olacağını düşünüyorum.
Kadir Can #18
canalpay:
Turna içinde iyi bir araştırma gerekiyor. Hem şuan vibed projeside var. Bence basitten zora doğru gidelim. Diğer kolay projeleri derlenebilir ve çalışabilir hale getirelim.

Vibe.d'ı incelemek iyi olacaktır.Diğer projeri de araştırmak lazım, belki başka da vardır.

trilere daha bakmadım ama Ali Bey daha önce bir çok kodun yeniden daha iyi biçimde yazılması gerektiğini söylemişti. Hem projenin kodları biraz üst düzey olacağından hem de Ali Beyin İngilizcesi ve ad seçme becerisi bizden iyi olduğundan projenin Ali Beyin kontrolünde ilerlemesi ve bizim ona gerektiğinde kod gerektiğinde fikir olarak yardım etmemiz ve projede hata ayıklamaya çalışmamızın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Bence bu noktada çatallama ve pull request sistemi işimize yarayabilir.
huseyin #19
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 355 mesaj · Konum: Isparta
Yanıtlanan mesaj ID 6294
canalpay on 2012-06-25, 13:18:
Bende yorumlayıcı ya derleyiciye yakın bir şeyler yazmaya çalışmıştım.Bu iş sanıldığından çok daha zor. Gelen akımı ayırıp tokenlara ayırmayı bile doğru düzgün başaramamıştım. Bence bunun için ilk önce düzenli ifadelere iyi bakmak gerekiyor.

Benim denemem şu idi : code.google.com/p/kavun  Örnek olarak SDC'ye bakılabilir. Ben ona bakacaktım.

Bence şuan yeni bir proje yerine olan projelere odaklanmak çok daha iyi olacaktır. Özellikle trileri. trileri ingilizceye çevirmede geliştirmede Ali Bey'e yardımcı olursak D dilide çok şey kazanmış olacaktır. Unicode davranışlarında diğer dillerin oldukça önüne geçecek dilin hem reklamı olacak hem de bir çok kişinin yararlanılmasına sağlayacaktır.  Bu sırada hem kendimizi geliştirmiş oluruz hemde bu proje için gerekli araştırmayı da yapmış oluruz.

aynı işe bende kalkıstım basc in turkce versiyonu gibi birsey yaptım ama sacma oldu bazı yerlerinde hatalardan gecilmiyor
Huseyin
canalpay (Moderatör) #20
aynı işe bende kalkıstım basc in turkce versiyonu gibi birsey yaptım ama sacma oldu bazı yerlerinde hatalardan gecilmiyor

Başlamadan önce bu kadar zor olabileceğini tahmin etmiyordun değil mi?

Aslında D için Dscanner diye bir kütüphane var ve başka bir iki tane daha vardı sanırım. Onlarla bu iş o kadar zorlanmadan halledilebilir. Ancak ben yazmak istesem hiç bir kütüphaneden yararlanmadan yazmak isterim. Sadece fikir almak için kütüphaneye ya da diğer projelere bakarım.

İleri için araştırma yapılabilir bu proje için.
huseyin #21
evet gercekten cok zor ozellikle token ayırma ve yorumlama işlemi :D

bana öle bir kutuphane gerekli bir bakayım en azından fikir almak için benim birde kendi asm kutuphanem var ama cok ilkel oldugu ve d ye uymayacağı içi hiç bakmaya gerek duymadım dogrusu
Huseyin
canalpay (Moderatör) #22
bana öle bir kutuphane gerekli bir bakayım en azından fikir almak

İstersen dkvG'ye sql gibi sorgulamaya yarayan bir işlev yazabiliriz hem daha basit olur. Hemde fikir edinmiş oluruz. Belki ilerisi için kendi kütüphanemizi bile yazmış oluruz.

Örn :

dkvG_sorgula("SEÇ veritabanı/tablo/veri.dkv SATIR 4 EĞER $A<5 ");
    dkvG_sorgula("SEÇ veritabanı EĞER $veritabanı=='b'")

dendiğinde sorguyu sağlayan değerler döndürülecek gibi. Sadece fikir.
huseyin #23
aslında bu konu hakkında cok düşündüm ama performans için ne kadar verimli olur sorusu aklıma geldi
ikinci olarakta bu bildigin script dili yazmak gibi bir sey mysql konsolunu incelemişsindir
Huseyin
Kadir Can #24
Bence dkvG için yazılacak işlev bu kadar zor olmayacaktır.Çünkü burada alınacak veriler ve anahtarlar az sayıda ve belirli olduğu için biraz regex ile yapılabilir gibi geliyor.
huseyin #25
Kadir Can:
Bence dkvG için yazılacak işlev bu kadar zor olmayacaktır.Çünkü burada alınacak veriler ve anahtarlar az sayıda ve belirli olduğu için biraz regex ile yapılabilir gibi geliyor.

Açıkcası bir deneme yapmadan karar vermek zor diyorum
Huseyin
canalpay (Moderatör) #26
Yanıtlanan mesaj #23
aslında bu konu hakkında cok düşündüm ama performans için ne kadar verimli olur sorusu aklıma geldi

Performansın hiç sorun olacağını sanmıyorum. Bence asm'den bile daha hızlı olacaktır. Çünkü asm'de yanlış bir tasarım yapma ihtimalimiz dil donanıma yakın olduğu için daha çok. Ayrıca derleyicinin kodlarda optimasyon yapma fırsatıda yok. Ayrıca C'den de ve C++'dan da daha hızlı olabilir. D dili buna müsait. Derleyici çok iyi kod üretemiyor o kadar. Yinede yarışabilecek kadar iyi.

ikinci olarakta bu bildigin script dili yazmak gibi bir sey mysql konsolunu incelemişsindir

Evet ama yüzlerde satırı değil 1 satırı ayrıştıracağız. Yüzlerce anahtar sözcük için değil bir iki tane anahtar sözcük için çalışacağız. Ve çok fazlada zorlamayacağız. Olduğu kadar. Sadece fikir için.
huseyin #27
ama şöyle br sorunda var mysql de örneğin
; satır sonu anahtarı yanı aslında sayfalarca kod donuyor phpmyadmin ' de görmüş olmanız gerekir
Huseyin
Kadir Can #28
Yanıtlanan mesaj #25
Bence burada regex kullanmaya bile gerek yok.Sözdizimi çok basit olduğu için dilimleri kullanarak bile çözebiliriz. Sonuçta anahtar sözcükleri ve onların parametrelerini ayırınca gerisi kolay olacak.Ben dkvG'nin kodlarını inceleyeceğim ve yapmaya çalışacağım.
@huseyin325325;
Biz burada sadece sorgu yazmaktan bahsediyoruz.Sen SQL konsol yazmaktan bahsediyorsun sanırım.Eğer böyleyse senin dediğin gibi SQL konsol yazmak çok zor olacaktır.
Bu mesaj Kadir Can tarafından değiştirildi; zaman: 2012-06-28, 13:13.
huseyin #29
olabilir ama benim aklıma takılan konu mysql deki verilerin nasıl bir mantıkta saklandıkları
Huseyin
Kadir Can #30
huseyin325325:
olabilir ama benim aklıma takılan konu mysql deki verilerin nasıl bir mantıkta saklandıkları

Bunun önemi var mı?Biz canalpay'ın tasarladığı ve dolayısıyla sırlarını bildiğimiz dkvG'yi kullanacağımız için sorun olmayacaktır bence.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Forum: Projeler Genel RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-03-23, 05:22:11 (UTC -07:00)