Forum: Duyurular RSS
Alexandrescu, Bright, Meijer, Moran: Pure versus Native (and much more)
Sayfa:  önceki  1  2 
acehreli (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5793
Salih Dinçer:
DMD'nin son yükleme paketinin (sanırım deb olsa gerek) bağımlılıkları olduğunu

Bilmiyordum. Karşılaşmış olsam da Linux'un sıradan paket bağımlılıklarından birisi olduğunu düşünüp kuruvermişimdir belki de. :)

Ama yine de gcc derleyicisinin kendisinin gerektiğini düşünmüyorum. Yani D programlarını derlerken arkada gcc'yi çalıştırdığını sanmıyorum. dmd'yi kurarken de çalıştırdığını sanmıyorum çünkü dmd'nin kurulumu eskiden beri yalnızca bir klasöre kopyalayıp çağırmak kadar basittir.

Ali
Ronin #17
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 39 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konuyu tam okuyamadım fakat bende birkaç yorum yapmak istedim. Öncelikle Türkiyede adam gibi C++ bilen yok. Yüz, bilemedin ikiyüz kişi vardır.

Herhangi bir dilin kullanımı konusunda da biliyorsunuz projeler geliştirilirken bir çok aşamadan geçiyor. Fikir, mockup, prototip, vs. Bence D dili bu konuda yeterli araç, hız ve güvenliği bize verebiliyor.

Projelerde açıkcası bir dil-platform seçimi yaparken, yapılacak işin içeriğine bakıyoruz. Yaptığınız iş genelde sistem programları olunca her türlü seçeneği ele almak zorunda kalıyorsunuz.
Python, perl örneğin mockup ve prototip hazırlamak için iyi ve yetenekli diller. Fakat ben en küçük arayüzü bile C++ kullanmadan yapamıyorum. Aynı şekilde bir betik yazılacaksa, bunu python ile halletmek, awk' dan eftal geliyor.

Dilden dile atlamak çok zor bir durum. Hele yapıları birbirine benziyorsa bir süre sonra karıştırmaya başlıyorsunuz. Çünkü alıştığınız dilden gelen yapısal alışkanlıklar, yeni kullandığınız dilde hata yapmanıza neden olabiliyor. Her iki dil için aynı düşünüyorsunuz fakat aslında çok farklılar, bu yüzden aynı inşaa yöntemlerini kullanmak verimsizliğe neden oluyor.

Benim en çok kızdığım şey, C ve C++ ' ın bir tutulmasıdır mesela. İkisi aynı tabanı kullanmakla beraber, birbirinden çok farklı veri yapıları içerebiliyorlar ve aynı işler için farklı verimlilik oranlarına sahipler.

Bununla beraber, Qt kullanan adamın da, kendisini C++ bilir sayması kanıma dokunmakta. İyi şekilde soyutlama yapan bir kütüphane ile birşeyler inşaa etmek, o kütüphanenin kullandığı dili bilmek anlamına gelmiyor.

D dili yapısal özellikleri ve geniş standart kütüphanesi ile bana çok daha farklı geliyor. Sunduğu veri yapıları çok çeşitli. Ayrıca hem çöp toplama sistemi, hem de bellek ayırmalı modeli kullanabilmesi büyük bir esneklik.

Ayrıca D derleyicisinin kırpılmış da olsa C desteklemesi çok hoşuma gidiyor.

Ben D dilinin endüstriyel anlamda kendisine iyi bir yer edineceği kanısındayım.
Konuyu baştan aşağı okuyup, biraz daha yazmaktı niyetim. Cümleler kopuk gelirse, yorgunluktan dolayı affınıza sığınıyorum.
Saygılar.
Adaletli olmak zor iş.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-22, 06:56:54 (UTC -08:00)