Forum: Duyurular RSS
Divid - artık bir proje
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Divid - artık bir proje
[Resim: http://www.zafercelenk.net/divid2.png]

Evet, sonunda projeyi githuba yüklemeyi başardım. Aslında sabah halledecektim ama işler biraz yoğun olunca bu saate kaldı.

Her türlü desteği bekliyorum. Özellikle linux ortamında test edebilirsek çok daha güzel olur.
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Eline sağlık Zafer,

Gereken alt yapıyı kurar kurmaz en kısa sürede katkı sağlayacağım. Böyle bir editöre benim de ihtiyacım var. Gerçi elektronikte kullanılacak ve belki assembly desteği de olacak. Belki projeme özel bir şey yapmayıp desteklediği uzantıları arttırırız. Böylece daha çok kesime hitap edebilir.

Bu arada proje adresi şu sanırım: https://github.com/zafer06/Divid

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj Salih Dinçer tarafından değiştirildi; zaman: 2012-04-16, 09:47.
zafer #3
Salih, desteğe ihtiyaç var. Hiç olmazsa dediğin gibi kendimiz kullanırız. Birlikte eminim çok daha güzel bir şeyler çıkartabiliriz.

Ben küçük bir yapılacaklar listesi hazırlamaya çalışıyorum, bu liste üzerinden iş paylaşımlı olarak projeyi düzenli bir şekilde geliştirebiliriz. Tabi Ali'nin analizleri benim için her zaman çok değerli, umarım vakit bulup inceleyebilir.

Bu arada proje adresi şu sanırım: https://github.com/zafer06/Divid
Evet, adres o, ben aceleden eklemeyi unutmuşum, bugün işler biraz yoğun, ekleyecem demiştim diye bir ara ekledim :)

Bu arada
    • libgtksourceview-2.0-0.dll
    • libxml2.dll

Dosyaları windows ortamında çalışması için gerekli, linuxda ihtiyaç var mı bilmiyorum. Ayrıca çok amatörce hazırladığım Makefile dosyası yine sadece windows için, linux için birşeyler yapmalı.
Bu mesaj zafer tarafından değiştirildi; zaman: 2012-04-16, 09:56.
zafer #4
Benim kendimce hazırladığım yapılacaklar listesi şöyle oldu, başka neler eklenebilir, sizde katkıda bulunun.

Yapılacaklar
==============================
+ Sayfa başlık metinleri için standart genişlik sağlanacak (örn. 30 karakter gibi)
+ Dil desteği için ana menünün çalışma zamanında bir dosyadan oluşturulması sağlanacak (menuConfig.json)
+ Programın genişlik, yükseklik, konum gibi bilgilerini saklayacak dosya oluşturulacak (dividConfig.json)
+ Dosya yükleme ve kaydetme işlemleri eklenecek.
+ Yüklenen dosya tipine göre ilgili şablon yüklenecek
+ Program iconu eklenecek
+ Yardım dosyası eklenecek (html şeklinde hazırlanabilir)
  • Birleşen isimlendirmeleri düzeltilecek. (Notebook = defter, tab = sayfa)

Bilinen Hatalar
x Aktif olmayan herhangi bir sayfanın kapatma düğmesine basıldığında aktif olan sayfa kapanıyor.
Ronin #5
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 39 mesaj · Konum: Ankara
Sizi tebrik ederim Zafer hocam. Geany konusunda çok üzgünüm. O kadar yoğunum ki halen bakamadım. Söz verdiğim için de sebebini açıklama ihtiyacı hissediyorum. Elimde beş adet projem var, önceden planlanmış işlerim de mevcut. Tüm bahanem bu. Sadece aralarda foruma girip ne var ne yok bakabiliyorum. Sizi tekrar tebrik eder ve can-ı gönülden kutlarım. İnşallah projeyi tamamına erdirirsiniz.
Adaletli olmak zor iş.
Salih Dinçer #6
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #4
@Ronin, iş olsun da diğer türlü insan para kazanamayınca hedefleri tutturamıyor! Eee, günümüzde de bir çok şey para olmuş ve insanlık gidiyor; neyse ki sizler gibi bedelsiz paylaşmayı seven insanlar hala var...:)

Tabi her şeyin de bir bedeli var, ya vaktinizden ya sabrınızdan ya da cebinizden yiyor...

zafer on 2012-04-17, 00:16:
Benim kendimce hazırladığım yapılacaklar listesi şöyle oldu, başka neler eklenebilir, sizde katkıda bulunun.

Ben de henüz projeye ayıracak vakit bulamadım. Sanırım bahanem çok ama şu GtkD'yi bir kurayım elbet bir katkı sağlayacağım inşaallah. Gerçi yapılacak çok şey vardır, eminim...:)

İlk bakışta şunlara da ihtiyaç var gibi görünüyor:

Yapılacaklar
+ İmleç'in (cursor) hangi satır ve sütunda olduğunu, Caps-Num Lock gibi tuşların açık olup olmadığını belirten bir durum satırı (status line) ne iyi olurdu.

+ Basit bir şekilde, örneğin durum satırındaki ilgili bölüme tıklayarak hatanın olduğu satır/sütuna ışınlanmak. Yani imleçi istediğimiz konuma taşıabilmek.

+ ...

Belki çok standart şeyler ile vakit kaybetmeyip (zamana bırakıp) özgün şeyleri de hayata geçirmek önceliğimiz olursa bizi hem motive eder hem de rakiplerine göre geride bile görünse önde olmasına zemin hazırlar. Örneğin:

Özgün Özellikler
? Dosya ismini farklı kaydet (save as) yapmadan evvel değiştirebilme özelliğini bugüne kadar hiç bir yazılımda görmedim. Yoksa ilgili sekmeyi (tabs) kapatıp konsoldan isim değiştirerek en az 2-3 işlem yapmanız gerekiyor.

? Yeni bir dosya kaydederken /* */ içindeki ilk sözcüğü alıp dosya ismini otomatik verirse harika olur. Bunu Sublime Text yapmak istemiş ama sanki tam becerememiş.

? Bir sözcüğü sağ tıkladığımızda, onu renklendirecek bölüme ışınlanabilsek. ne iyi olurdu. Bu sayede tüm metinde geçerli olabilecek yeni bir anahtar sözcüğü hızlıca tanımlayabiliriz. Bunu bir kaç seçeneği de olabilir:
    • Sadece bu belgede geçerli olsun
    • Sadece bu oturum boyunca uygula

Tabi bütün bunlar yanında; şimdi aklıma geldi, oturum kaydetme özelliği sanki elzem ve öncelikli. Çünkü bir sürü dosya ile çalışıyorsunuz ama onları daha sonra tek tek açmak yerine sadece yazılımı tekrar çalıştırmanız yeterli olabilmeli. Yanında hangi belgenin hangı satır/sütunun da kaldığımızın kaydedilmesi de olay akıllı bir kimlik katacak...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #7
Yanıtlanan mesaj #5
Ronin:
Geany konusunda çok üzgünüm. O kadar yoğunum ki halen bakamadım. Söz verdiğim için de sebebini açıklama ihtiyacı hissediyorum.

Ronin, doğruyu söylemek gerekirse Geany konusunda bende çok istekli değildim sanırım o iş birazda o sebeple kaldı. Ancak bunun için bir açıklama yapmak durumunda değilsin, biz burada hep birlikte kendimizi geliştirmek için çabalıyoruz. Kimimiz proje geliştiriyor, kimi analiz yapıyor, kimide güzel mesajlarla destek oluyor.

Neticede hepimizn burası dışında hayatımızı devam ettirmek için işlerimiz var ve Türkiye çalışma şartlarında böyle bireysel işler için zaman ayırmanın ne kadar zor olduğunu gayet iyi biliyorum, sorun yok yani ama mesajlarını daha sık okumak isterim  ;-)

İlk bakışta şunlara da ihtiyaç var gibi görünüyor ...

Salih, bunları hemen yapılacaklar listesine ekliyorum. Özgün özellikler konusunuda ileride düşünmek üzere not alıyorum ama seninde belittiğin gibi öncelikli olarak programın çalışır hale gelmesi önemli, bir aksilik olmazsa bu projeyi Divid editörünü kullanarak geliştirmek niyetindeyim. Dosya açma tamam, dosya kaydetme işlemide bitince kullanmaya başlayacağım :)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-23, 23:17:04 (UTC -08:00)