Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Sürükleme Etkisi
Belki de "Kelebek Etkisi Kuramı"
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Sürükleme Etkisi
Merhaba,
(şimdi fark ettim de bu foruma, yaklaşık üç ay önce ilk 'merhaba'mı demişim...)

Fark ettiniz mi, sanal ortamda yaptığımız tüm paylaşımlar ile tıpkı bir akarsudaki çakıl taşları gibi birbirimizi sürüklüyoruz. Yani bahsetmek istediğim Zafer'in ilk makale denemesinde altını çizmiş olduğu gibi değil. Tabi yine öğrenme üzerine bir düşünce...

Son günlerde JSON tartışmamız sayesinde o kadar çok şey öğreniyor ki insan. Halbu ki JSON senelerdir hep oradaydı (internetteydi) ve alıp öğrenebildirdik. Ancak bu "Sürükleme Etkisi" nedeniyle sıkı bir şekilde (bu yaşta bile!) öğrenme faaliyetini gerçekleştiriyoruz. Elbette birine anlatırken biz de öğreniyoruz. Bunun etkisini gözardı etmiyorum. Ancak tam olarak bahsetmek istediğim kısaca kaderlerimizi değiştirmemiz. İşte bu yüzden "Kelebek Etkisi" kuramına da gönderme yapıyorum...:)

Sadece forum gibi teknik ortamlar değil, Facebook gibi sosyal ortamlarda bile karşılaştığım küçük bir şey sayesinde çalışmalarımı o yöne kaydırıyorum ve farkında olmadan (sanki bilinçsizce) çok şey öğreniyorum. İşte buna sebep olan da bu sanal ortamdaki başka bir kişilik (kelebek!)...

Neyse, sadece düşüncelerimi bu şekilde paylaşmak istemiştim.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Güzel söyledin. :)

Yan yana olmanın gerekmemesi de büyük şans. Eskiden kimbilir ne kadar çok insan o zamanların iletişim kopuklukları nedeniyle hiç kimseyle etkileşemediler.

Ali
zafer #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Yanıtlanan mesaj #1
Salih Dinçer on 2012-03-31, 02:49:
Ancak tam olarak bahsetmek istediğim kısaca kaderlerimizi değiştirmemiz. İşte bu yüzden "Kelebek Etkisi" kuramına da gönderme yapıyorum...:)

Salih senin bu "büyülü bir şeymiş" gibi anlatım tarzına bayılıyorum :) Bazen duygularımı kelimelere dökerken özellikle abartılı kelimeler kullanıyorum.

Yazdıkların kesinlikle doğru belki "Sürükleme Etkisi" belki "Kelebek" bilemiyorum ama seninde söylediğin gibi bir kişinin başlattığı bir hareket bazen herkesi sürükleyebiliyor. Linux'da böyle bir hareketle doğmadı mı!
https://github.com/zafer06 - depo
mert #4
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Merhabalar,
Salih'e hoş geldin diyememişim: Hoş geldin.
Kelebek değil de sanki, tırtıl modunda sürükleniyorum ben :-)
mert
Salih Dinçer #5
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
mert on 2012-04-07, 07:18:
Salih'e hoş geldin diyememişim: Hoş geldin.
Teşekkürler Mert, sürünüp duruyoruz işte...:)

Senin çalışmaların da beni sürüklemeye başladı. Hatta bilimsel olarak ilgilenmek de istiyorum ama henüz D tadında bir pizza yapamadım bile! Ancak ikinci sayfadaki (-bknz. spawnTest.d deneme) kodu sayesinde rasgelelik dünyasına bir adım daha attım. İlginçtir (şimdi bakıyorum bakalım kaç kaç....);

- ikinciydim: 357
- birinciydim: 358

Biri 32 bit Windows'da derlenmiş, diğeri 64 bit Linux'da ve 2, 4, 8 sn.'den biri kadar rasgele bekliyor. Salınımın az olması için birinci() işlevdeki beklemeyi iptal ettim. Ama nedense uzun süredir birlikte (~eşzamanlı) gidiyorlar.

Demek ki bir bağlanım (regression) olayı var?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-23, 23:25:26 (UTC -08:00)