Forum: Duyurular RSS
inout parametreler
Sayfa:  1  2  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: inout parametreler
Şu bölüme inout parametreleri ekledim:

http://ddili.org/ders/d/islev_parametreleri.html

scope ve shared'den de kısaca bahsettim.

Ali
mert #2
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Hocam merhaba,
Eklemeler için teşekkür ederim, içerik daha da zenginleşmiş.
Yeni baştan çıktı alıp üzerinden geçmem gereken konular da birikmiş.
Bir süre buralardayım galiba yine,
Hoşbulduk ))
mert
zafer #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Bir süre buralardayım galiba yine,

Mert, hoşgeldin özledik seni, umarım bu sefer daha uzun kalırsın. Çalışmalar nasıl gidiyor?

import std.stdio;

int[] kırpılmışı(int[] dilim)
{
    if (dilim.length) {
        --dilim.length;               // sondan kırp

if (dilim.length) {
            dilim = dilim[1 .. $];    // baştan kırp
        }
    }

return dilim;
}

void main()
{
    int[] sayılar = [ 5, 6, 7, 8, 9 ];
    writeln(kırpılmışı(sayılar));
}

... Dikkat ederseniz dilimin kendisinin değiştirilmesinde bir sakınca yoktur çünkü değiştirilen dilim işlevin çağrıldığı yerdeki dilim değil, onun kopyasıdır ...

Diziler (yada dilim) metotlara referans olarak geçiriliyorlar diye biliyordum. Göremediğim bir noktamı var?
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #4
zafer:
Diziler (yada dilim) metotlara referans olarak geçiriliyorlar diye biliyordum.

Bundan ben de sorumluyum çünkü o sözü bir çok kere tekrarladım.

Dilim denen şey kendisi zaten eleman referansı. Bir dilim değişkeni kopyalandığında aynı elemanlara erişim sağlayan (veya o elemanların referansı olan) iki farklı dilim oluyor.

Dilimin birisinde uzunluğunu değiştirmek veya eleman eklemek gibi yapısal değişiklik yapmak diğerini etkilemiyor:

void main()
{
    int[] a = [ 1, 2, 3 ];
    int[] b = a;

b[0] = 42;
    // a'nın elemanı da değişti çünkü dilimler eleman referansıdırlar
    assert(a[0] == 42);

--b.length;
    // a değişmedi çünkü iki dilim farklıdırlar
    assert(a.length == 3);
}

İşleve gönderince de yukarıdaki a ve b gibi iki farklı dilim oluşuyor ama bu dilimler aynı elemanlara erişim sağlıyorlar. (Not: Eleman eklemek bu paylaşımlı erişimi sonlandırıyordu ama o ayrı konu.)

Ali
zafer #5
Bu dilimler gerçekten karışık :)

Şimdi benim anladığım a ve b'nin bellkete iki ayrı koltuğu var, ve a 1,2,3 nolu kuzuların bulunduğu bir ovaya bakıyor. a = b dediğimiz zaman aslında b koltuğundan a koltuğuna bak demiyoruz sende a'nın baktığı ovaya bak diyoruz. Dolayısıyla b ovadaki kuzulardan birini kaybettiğinde a bundan hemen haberdar oluyor.

Diğer durumda ise yani şu yapısal değşiklik durumunda aslında biz b koltuğuna direk müdahale ediyoruz. Dolayısyla a bundan etkilenmiyor. Biraz atmasyon oldu ama dilimler karışık ben onu anladım :)
mert #6
Merhaba Zafer,
Projem başarılı sonuçlar üretiyor üretmesine de tamamen fonksiyonel programlama halinde. Bunun başlıca nedeni elimdeki bilgisayarların kapasitelerinin yetersiz oluşuydu.
Örneğin; bir dosyada yaklaşık 6000 elemanı olan iki boyutlu dizilerim var. Program eş zamanlı olarak bu dizilerin (1000 adet 6 elemanlı dizi diye düşünelim) her bir elemanı için belrli işlemleri yaparak ikinci adımda çalışacak olan  bir üretece (ki bu üreteç 17 milyon adet 6 elemanlı dizi oluşturuyor) veri yapısının analizi yapılmış ve uygun değer olarak işaretlenmiş biçimde  olup olmadığını denetleyecek. Eldeki olanaksızlıklardan dolayı otomatik yapılmasıgeeken işlemlerin çoğunu elle hazırlayarak sisteme veriyordum. Program bu haliyle bile 56 dakikalk çalışma zamanına ihtiyaç duyuyordu.
Hem bu işlemleri otomatikleştirmek, hem de çalışma zamanından tasarruf edebilmek için xeon işlemcili (6 çekirdek 24 gb) bir makine satın aldım.
Bu noktada ifade emem gereken Projem için D'yi seçmem oldukça isabetli bir karar olmuş. milyar kere mlyar kere milyar kere milyar adet işlemler dizisini binlerce satır koduyla daha f9'a basar basmaz derleyebilen bir program dili ne gördüm ne işittim. D bunu yaptığı gibi, bunca işin üstesinden kolaylıkla  gelebiliyor. Hem tasarım, hem işleyiş açısından bana sağladığı olanakları burada anlatamam.

Dizilerle çalışıyorum. O yüzden dizilerle ilgili yanlış yere konmuş bir virgül bile beni çok ilgilendiyor. 
Aman Zafer, değer türleri ile referans türleri arasındaki farka mumkun oldugunca hakim olmaya çalışalım. Dilin en önemli ayrıntısı abana göre burada bulunmakta. Dün Ali hocamın eklediği derslerin her birinin çıktısını alıp çalışmaya başladım.

Dizilere iki gözle bakmakta fayda var. Bu bir statik dizi mi? yani elemanlarıderleme anında biliniyor mu?
Yoksa bu bir dinamk dizi mi Yani dilim mi? elemanları çlışm zamanında mı belirginleşiyor? Gibi. Karışıkmış gibi görünüyor ama içine girdikçe karışık değil yararlı olanaklar oldukları çıkıyor ortaya

Öğrencilik güzel şey.
mert
zafer #7
mert:
Projem başarılı sonuçlar üretiyor ...

Projenin belli bir başarıyı yakalamış olmasına sevindim. Diğer taraftan proje ile ilgili müthiş bir merak içinde olduğumuda eklemek isterim.

Bu noktada ifade emem gereken Projem için D'yi seçmem oldukça isabetli bir karar olmuş. milyar kere mlyar kere milyar kere milyar adet işlemler dizisini binlerce satır koduyla daha f9'a basar basmaz derleyebilen bir program dili ne gördüm ne işittim. D bunu yaptığı gibi, bunca işin üstesinden kolaylıkla  gelebiliyor. Hem tasarım, hem işleyiş açısından bana sağladığı olanakları burada anlatamam.

Bu tecrübelerini bizimle daha detaylı paylaşmanı arzu ederim Mert, bunlar çok güzel tecrübeler ve D dili ile yaşanmış bir deneyimin ürünü oldukları için çok değerliler.

Aman Zafer, değer türleri ile referans türleri arasındaki farka mumkun oldugunca hakim olmaya çalışalım.

Kesinlikle haklısın Mert, hatta sadece bu konu değil diğer tüm olanaklara tam anlamıyla hakim olmak önemli bir konu.

Öğrencilik güzel şey.

Öğrencilik güzel tabi ve ben daha güzelinin öğrendiklerini yeni öğrencilere aktarabilmek olduğunu düşünüyorum.
mert #8
Yeniden merhaba Zafer,

Projem evrensel tasarımlarla ilgili. Model olarak da büyük sayılar yasası ve olasılık, istatistik bilimleriyle iç içe. Bir felsefi tartışmada 'evrende varlık aslında dahabaşlamadan bitmiştir yani yaşanmakta olanlar çoktan yaşanmış, olması gerekenler olmuş ve de bitmiştir' gibi bir önerme var. Bu tür  konularda her zaman olduğu gibi iki taraf var, biri 'hayır efendim ne münasebet olur mu öyle şey yaşamı hiçe saymaktır bu' derken diğer taraf, 'yaşamın tamamen bir yansıma' olduğunu söylemekte.

Garip olan benim elde ettiğim veriler de iknici tarafın savunduklarını kanıtlar nitelikte.

Örneğin elimizde bir kase dolusu aynı özgül ağırlıkta, birbirinin aynı olan bir kase dolusu para olsun. (para örneğini özellikle veriyorum ki iki belirteci  yazı ve tura ile veri elde edebilelim) biz bu kaseyi her defasında aynı yön ve aynı hızla(kuvvetler aynı) defalarca karıştırıp paraların geldiği yazı tura konumlarını incelersek, ilk karıştırmamızda paraların bir kısmının yazı, diğerlerinin tura olduğunu görürüz. Şimdi bu noktada yazı gelen paralar işaretleyip karıştırma işlemine devam ederek hangi paraların yazı hangilerinin tura olduklarını inceleme devam edebiliriz. İlk 300 -350 karıştırma boyunca sayımlarımızdan elde edeceğimiz sonuçlar oldukça karmaşık olacaktır. Ancak bu karmaşık değil kaotik bir yapıdır ve yine göreceğimiz gibi işaretlemiş olduğumuz yazı gelen paralaran birkaçı sürekli yazı gelmekte tura gelenlerin de bir kaçı sürekli tura gelmekte. ancak diğerleri %50 oranına yazı aynı oranda tura gelmekteler. deneyimizi üç haneli rakamlara doğru ilerlettikçe bu yazı-tura gelme durumunun değişmez bir sıralamayı takip ettiğini görürüz. Bu doğrultuda gözlemlediğimiz yazı tura gelme durumu düzenine bakarak sonraki adımlarda hangi paraların yazı, hangilerinin tura gelebileceğini az bir yanılma payıyla bulabiliriz. İşin sırrı şurada, deney adımları arttıkça kesinlik artıyor daha net sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bin defa tekrarlanan düzen ile üç yüz bin defa tekrarlanan düzen arasında ciddi döngüsel farklar olabiliyor.

projem aslında bu tür incelemelerle yani rasgelelik kavramıyla ilgili  deneysel bir çalışma. Bunu da bir hikayenin altyapısı olarak inceliyorum ki hikayeyi doğru ve samimi biçimde anlatabileyim, vs vs.

Evet örnekler sunacağım, ancak bu çalışmada kullandığım analiz teknikleri özgün olduklarından  tekniğin kendisini açıklamak ve ne işe yaradığını anlatmak uzun bir süreç. Bunun yerine daha basit yaklaşımla işi yapabilen kod  parçalarını yalın örneklerle açıklamayı başarabildikçe paylaşacağımı belrtmek isterim.

Böylece aldığımız gibi verdiğimiz bilginin de faydasını görebiliriz diyeyim.
Kelimematik ne durumda peki?
mert
acehreli (Moderatör) #9
Yanıtlanan mesaj #5
zafer:
Şimdi benim anladığım a ve b'nin bellkete iki ayrı koltuğu var, ve a 1,2,3 nolu kuzuların bulunduğu bir ovaya bakıyor. a = b dediğimiz zaman aslında b koltuğundan a koltuğuna bak demiyoruz sende a'nın baktığı ovaya bak diyoruz.

O çok güzel bir benzetme olmuş. Evet, a ve b aynı ovaya bakıyorlar ama birbirlerinden haberleri yok. O ikinci bölüm çok önemli: birbirlerinden haberli değiller.

Dolayısıyla b ovadaki kuzulardan birini kaybettiğinde a bundan hemen haberdar oluyor.

O doğru olmadı. Göstediğim kodda da b'nin uzunluğu azaldığı halde a'nınki 3 olmaya devam etti.

Öte yandan, birisi beyaz kuzulardan birisinin yerine kara kuzu yerleştirse diğeri de bunu hemen görüyor. O da b'nin 42 yaptığı elemanı a'nın da 42 olarak görmesinden anlaşılıyor.

Ali
zafer #10
Merhaba Mert,

İnsanı düşündüren derin ve farklı konular üzerinde çalışıyorsun anladığım kadarıyla, bunlar gerçekten hoş, tabi bir forum sayfasında böyle bir konuyu münazara etmemiz çok kolay olmaz. Umarım ileride bir sohbette bu konuları senden daha detaylı dinleme imkanı yakalarım.

... Bunun yerine daha basit yaklaşımla işi yapabilen kod  parçalarını yalın örneklerle açıklamayı başarabildikçe paylaşacağımı belrtmek isterim ...

Bu paylaşımları sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Eminim çok faydalı olacaklar.

Kelimematik ne durumda peki?

Aslında çok iyi demek isterdim ama sanırım ben senin kadar çalışkan değilim :( Aslında Ali'ninde büyük desteği ile KelimeMatik programına GtkD ile görsel bir arayüz hazırladık ve beta seviyesine kadar getirdik. Kullanıcı ekleme ve seçim ekranı ekledik, egzersiz mekanizmasını görsel arayüze taşıdık ama bir gün çalıştığım platfom Debian cevap vermedi. Bende bir süreliğine projeyi askıya aldım.

Bu vesile ile projeyi yeniden gözden geçirme imkanı buldum ve gördüm ki ben D olanaklarını tecrübe etmek için zamanımın %20'sini harcarken GtkD için zamanın %80'ini kullanıyorum. Oysa benim bu proje ile asıl amacım D olanaklarını tecrübe etmekti. Neyse bir süre iki arada gidip geldim ve geçenlerde KelimeMatik projesini sadece konsol arayüzü ve mümkün olduğunca D olanakları ile devam ettirmeye (yada yeniden başlatmaya) karar verdim.

Bu süreçte amaç deneyim ve öğrenme olunca veri saklamak için kullandığım xml sistemi yerine bir süredir ismini duyduğum json veri yapısını denemeye karar verdim. Son bir kaç gündür de json işlemleri ile boğuşuyoruz :) Durumlar böyle yani.

Öte yandan, birisi beyaz kuzulardan birisinin yerine kara kuzu yerleştirse diğeri de bunu hemen görüyor. O da b'nin 42 yaptığı elemanı a'nın da 42 olarak görmesinden anlaşılıyor.

Teşekkürler Ali, olay anlaşıldı ama sanırım kavramak zaman istiyor.
Salih Dinçer #11
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #8
mert on 2012-04-05, 02:27:
projem aslında bu tür incelemelerle yani rasgelelik kavramıyla ilgili  deneysel bir çalışma. Bunu da bir hikayenin altyapısı olarak inceliyorum ki hikayeyi doğru ve samimi biçimde anlatabileyim, vs vs.

Evet örnekler sunacağım, ancak bu çalışmada kullandığım analiz teknikleri özgün olduklarından  tekniğin kendisini açıklamak ve ne işe yaradığını anlatmak uzun bir süreç. Bunun yerine daha basit yaklaşımla işi yapabilen kod  parçalarını yalın örneklerle açıklamayı başarabildikçe paylaşacağımı belrtmek isterim.
Mert, peki projende kullandığı rasgelelik denklemini bizimle paylaşabilir misin? Çünkü bunun projenin tamamına etkisi olduğunu ve en ufak bir bağımlılık (örneğin integer'ların gerçekte tam sayı olmadığı ve 1/0'ların kuşatması altında olmamız!) yapılan bilimsel analizi 180 derece yanlış gösterebilir.

Aslında ben rasgelelik konusunda çok zayıfım ama anlamaya çalışıyorum. Yani bir çok şeyden (arguman) emin değilim. Emin olduğum bir şey varsa "hiç bir şey basit değildir; özü, basit görünse de..."

Yine de Basitlik Kurmamı'nı anlamaya ve nesnel bakmaya çalışıyorum. Bu konuda Dessales'in an itibarile canlı olmayan (broken links) kaynaklardan faydalanarak çalışmalarını okuyorum.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
mert #12
Merhaba Salih,
Öncelikle belirtmeliyim ki çalışmamda yer alan tek bir bağımsız formül yok. Ancak ana ilkeler şurada
http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_say%C4%B1lar_…
 ve şurada http://tr.wikipedia.org/wiki/Regresyon_analizi detaylarıyla bulunmakta.
Projemde özgün teknikler ile belirli yapılar kurabiliyor ve bu yapılar üzerinde çalışarak süzülmüş verileri elde edebileceğim yöntemler deniyorum.
Örneğin; Model aldığım veri yapılarının birinde 65 sabiti var; yani işaretlenmiş bir paranın yazıyı hiç göstermediği durumlarda bile  65 tekrar yapıldığında en az bir kez yazıyı gösterebileceğini biliyoruz. buna benzer çeşitli sabitler ve katsayılar bulunmakta. Her model verinin kendi sabitleri ve katsayıları bulunmakta gibi, gibi...

Kodlarım çok basit ve sade. Ancak bu yeterli değil. Bilgisayarın yapması gereken bir çok analizi ben halen elle yapıyorum. Bunun bir nedeni elde ettiğim verilerin tutarlılığını fazlasıyla sorgulamam. Ancak kesinleşmiş yöntemleri programa aktarmanın daha sağlıklı olduğuna inandığımdan bu böyle.
İkinci nedenim de dilde aşama aşama sindire sindire ilerleyebilmek. Şimdiye kadar sadece işlevleri kullanmayı yeğledim. Amacım bir yandan D üzerinde bilinçli gelişimimi sağlamak. Ancak geldiğim noktada artık sistemin kendi güncellemelerini kendisinin yapması gerekiyor. Çünkü elle güncellemeler 16 saatten fazla zaman almakta. Bu da artık yapılar, sınıflar, arayüzlere iyice eğilmemi gerekli kılıyor.

Yani Bir yandan D konusunda bilgi ve becerimi  arttırıyor diğer yandan usul usul deneye yanıla projemi ilerletebiliyorum. bu çalışmanın özü bu.

O nedenle yeniden ve diziler başta olmak üzere, işlev yüklemeler, yapılar, sınıflar, işleç yüklemeler, aralıklar, arayüzler, koşut işlemler gibi, her konuyu baştan tekrar etmeliyim ki bu süreçler otomatikleşebilsin.

Mert, peki projende kullandığı rasgelelik denklemini bizimle paylaşabilir misin? Çünkü bunun projenin tamamına etkisi olduğunu ve en ufak bir bağımlılık (örneğin integer'ların gerçekte tam sayı olmadığı ve 1/0'ların kuşatması altında olmamız!) yapılan bilimsel analizi 180 derece yanlış gösterebilir.

Bahsettiğiniz noktalara karşı bir bağımlılık ve bir hassasiyet gözlemlemiş değilim henüz. Örneğin benim için '12' sayısının tüm algoritmada 12 olarak bilinmesi ve işaretlenmesi yeterli şu an için. Belki tür olarak kaynak kullanımı açısından farklı yaklaşımlar denenebilir; buna henüz karar verebilmiş değilim. (int) türü seçimi yeterliymiş gibi görünüyor. Ancak işte yukarıda da belirttiğim gibi; güncelleme modülleri çok ciddi kaynak tüketmeme neden olacaksa tür seçimlerimi yeniden gözden geçirebilirim.

İlginize teşekkür ederim,
Saygılarımla
mert
Salih Dinçer #13
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
mert:
Merhaba Salih,
Öncelikle belirtmeliyim ki çalışmamda yer alan tek bir bağımsız formül yok. Ancak ana ilkeler şurada
http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_say%C4%B1lar_…
 ve şurada http://tr.wikipedia.org/wiki/Regresyon_analizi detaylarıyla bulunmakta.
Aslında daha önce Regrasyon Analizi diye bir şey duymamıştım. Biraz okudum da sanki bizim programlamadaki Regular Expression'a benziyor ya da ben karıştırmış olabilir miyim?

Neyse, bir gerçek daha var ki hayatımızdaki neredeyse her şey bilimsel gelişmelerin ışığı ile aydınlatılmış. Tıpkı karanlıkta önümüzü görememiz gibi. Ama bir mum yaktığımızda işte orada diyoruz ve şöyle kullanabiliriz diye neticeye varıyoruz. Bu gelişmeler üst üste eklenen tuğlalar gibi yükseliyor da artık çevremize daha geniş bir açıdan bakıyoruz. Belki de mumu bırakıp power LED'ler dizilmiş feneri elimize alıyoruz. İşte o zaman daha iyi aydınlattığından daha çok ilerisini görüyoruz. İşte bilimin bir betimlemesi...:)

D dilinde de bilimsel şeyler çok var. Basit bir algoritma olsa (std.algorithm içinde yer almasa) da mutlaka bilimsel bir dayanağı olduğunu düşünüyorum. Hayatımız da bir algoritma; belki de her şeyin bir algoritmik yapısı var, değil mi? Bu vesileyle al-Harezmi'yi de (daha doğrusu: Muhammed*) huzurlarınızda saygı ile anıyorum...

*Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi** (Harezm'de doğan, Musa'nın oğlu, Muhammed ve ilk doğan oğlu Abdullah***)
**Tacikistan'nın batısı, Özbekistan, Türkmenistan ve İran'nın kesiştiği bölge
***Abd-Allah (Allah'ın kulu ve kölesi anlamına gelen lakabı da olabilir...)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #14
Salih Dinçer:
Regrasyon Analizi diye bir şey duymamıştım. Biraz okudum da sanki bizim programlamadaki Regular Expression'a benziyor

Ben benzetemiyorum. Regresyon analizi istatistiğe dayalı bir konu: "şu maddenin şu kadar tüketimi kanser riskini şu kadar arttırıyor" gibi.

Regular expression'da ise hiç olasılığa bağlılık göremiyorum. Belirli bir düzen tam olarak tarif ediliyor ve ona tam olarak uyan dizgiler bulunuyor.

Ali
mert #15
Merhabalar,

Aslında daha önce Regrasyon Analizi diye bir şey duymamıştım. Biraz okudum da sanki bizim programlamadaki Regular Expression'a benziyor ya da ben karıştırmış olabilir miyim?

RegEx'e pek benzemiyor.
Ben benzetemiyorum. Regresyon analizi istatistiğe dayalı bir konu: "şu maddenin şu kadar tüketimi kanser riskini şu kadar arttırıyor" gibi.
Ali hocam haklı, Elinizde örneklem için yeterli veriler olduğu sürece, benzer modelerin ne şekilde evrilebileceğini ön görebilmenize, hesaplayabilmenize yarayabiliyor.
Neyse, bir gerçek daha var ki hayatımızdaki neredeyse her şey bilimsel gelişmelerin ışığı ile aydınlatılmış. Tıpkı karanlıkta önümüzü görememiz gibi. Ama bir mum yaktığımızda işte orada diyoruz ve şöyle kullanabiliriz diye neticeye varıyoruz. Bu gelişmeler üst üste eklenen tuğlalar gibi yükseliyor da artık çevremize daha geniş bir açıdan bakıyoruz. Belki de mumu bırakıp power LED'ler dizilmiş feneri elimize alıyoruz. İşte o zaman daha iyi aydınlattığından daha çok ilerisini görüyoruz. İşte bilimin bir betimlemesi.

Bilimsel bir çalışmadan söz edebilir miyiz bilemiyorum. Ancak bir hikaye altyapısının iyi oturtulabilmesi  için gereken araştırmaların  samimiyet ve titizlikle yapılması gerekliliğine  inanıyorum
Saygılarımla
mert
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-23, 23:22:29 (UTC -08:00)