Forum: Projeler KelimeMatik RSS
KelimeMatik uyanıyor
Sayfa:  1  2  sonraki 
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 687 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: KelimeMatik uyanıyor
Büyük bir hevesle başladığım ve bir çok faydalı bilgi edindiğim KelimeMatik projesini kullandığım Debian sisteminin çökmesi sonucu askıya almıştım. Sonrasında farklı Linux dağıtımları denedim ama bir düzen yaklayamadım. Bu sırada Windows 8 deneme sürümünü test etmek için bilgisayara onu kurdum ve Linux maceram bir süre daha askıya alındı. (En azından Debian 7 "wheezy" kararlı sürümü çıkana kadar)

Neticede şuan Windows ile devam diğer taraftan KelimeMatik arayüzü için mecburi seçtiğim gtkd hakkında çok az bilgim olduğu için ilerlemek gerçekten çok zor oluyordu üstüne birde D dilindeki yetersiz bilgim ile gerçekten çok yavaş yol alıyordum. Sonuçta KelimeMatik için arayüz olayını askıya almaya karar verdim. Yani arayüz yerine yine konsoldan çalışacak ve saf D kodlarını içeren bir proje olarak yoluna devam etmesinin daha faydalı olacağı inancındayım.

KelimeMatik projesini takip eden tüm değerli arkadaşlara duyurulur.

KelimeMatik Proje Yöneticisi
zafer  :-D
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1880 mesaj · Konum: İstanbul
Bu projenin daha iyiye gitmesi için başarılar dilerim ve henüz katkı sağlayamadığım için şu siteden bahsetmeliyim:

[Resim: /forum/unb_lib/designs/modern/img/arrow_right.png]http://aydos.com/e-learning

Bu sitede, Fahris Aydos'un ve RIA temelli web uygulamaları var. Özellikle hızlı okuma ve kelime öğrenme konusunda faydalanabilirsin. Hatta kendisiyle bizzat iletişime geçip sözlüklerin XML'leri temin edilebilir. Herhalde XML olmalı çünkü Flash veya Flex ile tasarlanmış uygulamalar bunlar. Sanırım JSON kullanmayı düşünüyorsun ki kolaylıkla bir dönüştürücü yapılabilir.

Aslında dikkat çekmek istediğim öğrenme teknikleri. Fahri Bey'in bu konuda çok katkı sağlayacağını düşünüyorum...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #3
Teşekkürler Salih, Fahri beye mesaj gönderdim umarım olumlu bir yanıt alabilirim.

Bu arada site gerçekten güzel benim masaüstü ortamında yapmak istediğimi aslında Flash teknolojisini kullanarak web üzerinde hazırlamış Fahri bey, güzel de olmuş bence.

Benim KelimeMatik ile amacım tabi ki öncelikli olarak D dilinde bir proje üzerinde yürümek ama oldukça geniş hayallerimde var tabi, bir kaç kanesini sıralamak gerekirse;

Örneğin farklı oyunlar şeklinde egzersizler düşünüyorum. Bulmaca şeklinde oyunlar olabileceği gibi tatris tarzı oyun formatında birşeylerde olabilir. Diğer taraftan kullanıcıları buluşturan bir sunucu mekanizması düşünüyorum öncelikle kullanıcı istatistiklerini tutacak ve bir sıralama yapacak bu yapı zamanla kelime paylaşımı ve online yarışmalara sahne olacak bir yer olabilir vs. malum hayal gücünün sınırı yok :)
Salih Dinçer #4
Bunlar gerçekten güzel fikirler. Ancak SDL'yi öğrenmemiz lazım. Çünkü artık GUI'si olmayan hiç bir şeye normal kullanıcılar kıymet vermiyor. Bu konuda SDLbasic belki bize yardımcı olabilir...

Yazılım Trisquel'de kurmak çok basit ve şurada bolca örneği var. Ayrıca güzel bir editörü...:)

Bu arada Flash ile D'yi, JSON kullanarak birleştirme düşüncelerim var. Böylece RIA temelli D uygulamaları geliştirebiliriz. Henüz bir gelişme kaydetmediğim için ayrıntıları için erken...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #5
Salih Dinçer:
Bunlar gerçekten güzel fikirler. Ancak SDL'yi öğrenmemiz lazım. Çünkü artık GUI'si olmayan hiç bir şeye normal kullanıcılar kıymet vermiyor.

Bu konuda kesinlikle haklısın ve ben kullanıcıları bu durumdan dolayı haksız bulamıyorum. Görselliğin bu şekilde yayıldığı günümüzde haklı olarak kimse konsol ekranında yazı okumak istemiyor (bizler gibi bazıları hariç sanırım :))

Diğer taraftan böyle büyük hayalleri kullandığımız araçların sınırlamaması gerek bu sebeple SDL veya OpenGL gibi bir alt yapı üzerine bu platformu kurmak en güzeli olur. Doğrusu ben C++ ile ilgilenirken SDL ile bir süre uğraşmıştım. Hatta o sprint'ti sanırım hareketli resimleri ekrana basma olayına kadar ilerlemiştim. Güzel ve keyifli bir ortam genel yapısını kavradın mı gerisi geliyor. Ancak malum D için hala tam olgunlaşmış bir kütüphane göremedim Derelict vardı sanırım ama ne durumda bilmiyorum. Öğrenmek gerek tabi, önemli  ;-)

Bu arada Flash ile D'yi, JSON kullanarak birleştirme düşüncelerim var. Böylece RIA temelli D uygulamaları geliştirebiliriz. Henüz bir gelişme kaydetmediğim için ayrıntıları için erken...

Denemeye değer düşünceler, web güzel tabi ama bir çoğundan farklı olarak ben geleceği sadece web üzerinde çalışan sistemler olarak göremiyorum. Bu başka bir tartışma konusu tabi, neyse :)
Salih Dinçer #6
zafer:
ben geleceği sadece web üzerinde çalışan sistemler olarak göremiyorum. Bu başka bir tartışma konusu tabi, neyse :)
Ben de gelecekte, çevremizin TCP/IP üzerinden anlaşan cihazlar ile dolu olacağını düşünüyorum...:)

Örneğin buzdolabının LAN üzerinde bir IP'si olacak siz GUI'sine girip ne eksik ya da ihtiyacınız olan şey var mı öğreneceğiz. Hem de çok yakın bir gelecekte. Bulut teknolojisi ile de gidip bilgisayarcıdan HDD almayacağımızı düşünmekteyim. Her şeyimiz parça parça dünyanın bir yanında olacak. Siz sadece TCP/IP katmanlarında dolaşan veriler ile muhatap olacaksınız.
zafer #7
Salih Dinçer:
Bulut teknolojisi ile de gidip bilgisayarcıdan HDD almayacağımızı düşünmekteyim. Her şeyimiz parça parça dünyanın bir yanında olacak. Siz sadece TCP/IP katmanlarında dolaşan veriler ile muhatap olacaksınız.

Doğrusu bulut güzel görünen bir sistem ama sanki şimdilik arkasındaki güçün asıl sebebi bir ticari meta olarak kullanılmak istemesi.

Her şeyimiz parça parça dünyanın bir yanında olacak. Siz sadece TCP/IP katmanlarında dolaşan veriler ile muhatap olacaksınız.

Doğruyu söylemek gerekirse ben kendi şahsi bilgilerimin parça parça bir yerlerde olması fikrine sıcak bakamıyorum. Evet, ben istersem paylaşabilirim ama bu benim isteğimle olmalı ve istediğim zaman fişi çekip tüm erişimi engelleyebilmeliyim.

Ben bu her bilgiye heryerden erişim fikrini biraz cep telefonları olayına benzetiyorum. Bir zamanlar en makbulü en küçük telefonmuş gibi cep telefonları mümkün olduğunca küçültülmeye çalışılıyordu hatta panasonic telefon vardı bir tane kibrit kutusu gibi, şimdi ise insanlar daha büyük telefonlara, tabletlere rağbet gösteriyor.

Tabi bunlar tamamen kişisel öngörü belkide tamamen yanılıyorum ve senin dediğin gibi, gelecekte küçük bir HDD sahibi bile olamayacağız :)
Salih Dinçer #8
Sanırım bu akıllı proje (site) de ilgini çekecek...:)

Örneğin şu bölümü: http://tr.bab.la/programi/kelime/

Sitenin geliştiricilerinin isimleri:
  • Andreas Schroeter (proje fikri ve başlangıç veritabanı)
  • Patrick Uecker (programlama ve sayfa tasarımı
zafer #9
Evet, aklın yolu birdir :) Benim düşündüklerimi elbet biriside düşünmüş olabilir. Ancak en büyük fark, benim D gibi harika olanakları olan bir dile ve karşılık beklemeden yardıma hazır bir foruma sahip olmam. Dolayısıyla çok daha iyisi yapılabilir.

Paylaşım için teşkkürler.
mert #10
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 193 mesaj
merhaba zafer,
merhaba Salih,

Ben de bir aralık çalışmam için görsel arayüzlerin olmasını arzu edip gtkD ile uğraşmıştım ancak, Zafer'in de belirttiği gibi, asıl önemli olan D'yi geliştirmek olduğundan...

Bu durumda bizler belki de belirli bir aşamaya kadar "görsellik ihtiyaç ama zorunlu bir ihtiyaç değil" gibi düşünmeliyiz.

Bu arada işlev parametrelerine Ali hocamın ek olarak koyduğu ve dmd 2.058 ile derleme hatası vermeyen scope parametresini deniyordum. Derleyicimin 2.058 olduğunu unuttuğumdan "yahu bu derliyor ama " demek için uğramıştım.
Son eklenen bölümler şaşırtıcı.
Scope ile ilgili sizin deneyimleriniz oldu mu peki?
mert
zafer #11
mert:
Bu durumda bizler belki de belirli bir aşamaya kadar "görsellik ihtiyaç ama zorunlu bir ihtiyaç değil" gibi düşünmeliyiz.

Sana katılıyorum Mert, dili öğrenebilmek için böyle bir yaklaşımın gerekli olduğunu bende tecrübe ederek öğrendim :)

Ben daha önce bu konuda hiç çalışma yapmadım. Keşke çalıştığın kod parçasınıda ekleseydin. Senin vesilenle görmüş, belkide denemiş olurduk.
acehreli (Moderatör) #12
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4389 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yanıtlanan mesaj #10
mert:

scope parametre henüz hiçbir şey yapmıyor. Derleniyor ama etkisi yok.

Ali
mert #13
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 193 mesaj
kitaptaki örneği denedim. Ali hocamın da söylediği gibi derleniyor ama şimdilik bir etkisi yok.
yeni sürüm derleyici ile değişecek sanırım
mert
Salih Dinçer #14
Şöyle hızlıca yazılanları okudum da, seneyi aşkın kış uykusuna (hibernate) yatmış projeyi artık uyandırmalı...:)

Çalışma planı olması için bir kaç başlık önermek istiyorum:

• Yazılımın veritabanı geliştirilebilir olmalı; aksi halde her geçen gün ezberlenmesinin önemli olduğu bir sözcüğü eklemekten kod yazmaya vakit bulamayabiliriz...:)

• Aynı zamanda birden fazla veritabanı olmalı; örneğin: öğrendiklerim, karıştırdıklarım, öncelikli_ezberlencekler vb. Böylece kişiye özel sözlükler ana veritabanından otomatik bir şekilde oluşturulabilir. Fully focus...

• Belki sözcükler ile sınırlanmamalıyız! Elbette harfleri ezberlemek o kadar zor değil ama "spelling" yapmak sanıldığından zor olabiliyor. Örneğin yazılım, rasgele rakam ve harflerden bir okuma yapar (wav files) ve hızını öğrencinin seviyesine göre ayarlar. Sonra bunları bir kağıda yazarız ve bitince okunanı ekrandakiyle karşılaştırıp harika bir alıştırma (exercise) yapılmış olur. Bu kredi kartı da olabilir, telefon veya posta kodu da...

Başka fikirler var mı?
Salih Dinçer #15
Kimsenin ilgisi ve fikri yok zannedersem...:rolleyes:

Neyse pes etmek yok, yola devam...:)

Bu arada aklıma bir şey geldiğinden unutmamak için yazmalıyım; sözcükleri bozulmuş şekilde ezberlemek iyi bir alıştırma olabilir ve okuma sonunda doğrusu altındaki kutuculara yazılır. Yani demek istediğim; insan beyninin, cümleleri atlaya atlaya ve sözcükleri bir bütün olarak okumaya çalışmasından bahsediyorum. Örneğin:

He had a good job wroinkg at a gevonremnt areopscae lobatarroy in Claonirfia.

Burada kural ilk ve son harfi değiştirmemek. Tabi 2, 3 ve ortadaki harfleri aynı olmayan cümleler oluşturan bir algoritma geliştirmek gerekiyor. Belki son noktada bunu yapabiliriz...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Forum: Projeler KelimeMatik RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-03-23, 07:12:30 (UTC -07:00)