Forum: Duyurular RSS
İsimsiz işlevlerin (lambda'ların) yeni => söz dizimi
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: İsimsiz işlevlerin (lambda'ların) yeni => söz dizimi
Şu bölümü geliştirdim:

http://ddili.org/ders/d/kapamalar.html

• delegate'e karşılık "kapama" yerine "temsilci" demeye başladım. (Bütün kitapta değiştirdim.)

• O derse => söz dizimini ekledim. (Kitabın diğer yerlerinde de örneğin filter!"a > 10"(dizi) olan ifadeler yerine filter!(a => a > 10)(dizi) yazdım.)

• &nesne.işlev söz diziminin de temsilci oluşturduğunu anlattım.

Ali
zafer #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Bir kaç gündür yeniden düzenlenen bu bölüm hakkında bir iki ekleme yapmak istiyordum ama bir türlü fırsat bulamadım. Şimdi fırsatı bulmuşken eklemeleri yapayım.

• Yazı içinde "kapama" olanağından bahsedilmiş ama açık ve net bir bilgi veya bağlantı verilmemiş, bu konu biraz askıda kalmış gibi.

• "Ne zaman kullanmalı" bölümü yine çok güzel ve yerinde bir bölüm olmuş. Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi "iyi programcılık teknikleri" gibi püf noktaları öne çıkaran küçük bölümlerde eklense bence daha güzel olur.

• Örnekler doyurucu ve özellikle okuyucunun gözü önünde adım adım gelişmesi konuyu kavrama açısından bence çok etkili olmuş.

• Genelde konu sonunda senin güzel çalışma soruların olurdu ama bu konunun sonunda göremedim. Eklemeyi düşünüyor musun? Güzel oluyorlardı :)
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
zafer:
** Yazı içinde "kapama" olanağından bahsedilmiş ama açık ve net bir bilgi veya bağlantı verilmemiş, bu konu biraz askıda kalmış gibi.

Biraz da kapamalar konusunda deneyimim olmadığından... :) Orada bütün söylemek istediğim, "fonksiyonel dillerde görmeye alıştığımız kapamalar (closure) D'de temsilciler yoluyla sağlanabilirler." Aslında kaldırsam da olur tabii. Sanki biraz D'nin reklamı olarak yazmışım.

"iyi programcılık teknikleri" gibi püf noktaları öne çıkaran küçük bölümlerde eklense bence daha güzel olur.

Yeri geldikçe yazıyorum. Örneğin işlevler, hatalar, ve birim testleri bölümlerinde var.

** Yazı içinde hep => söz dizilimi şeklinde kullanılmış, ben bunun adını "lambda operatörü" diye biliyordum.

Öyle kullanmak zorunda olduğum için ben de rahatsızım. Daha dün şurada sordum:

http://forum.dlang.org/post/mailman.926.1332281633.4860.di…

Şaka olarak aldığım yanıt da "the => syntax" oldu.

Aslında => bir işleç (operator) değil. İşleçler işlem yaparlar. => ise yalnızca bir söz dizimi kısaltması. Yani isimsiz işlev tanımlamada bir kolaylık. Buna derleyici teknolojisinde "lowering" deniyor. Yani işleç desem yalan olur. Bilemiyorum... (?)

Biz a => a * 2 yazıyoruz, derleyici (a) { return a * 2; }'ye dönüştürüyor.

• Genelde konu sonunda senin güzel çalışma soruların olurdu ama bu konunun sonunda göremedim. Eklemeyi düşünüyor musun? Güzel oluyorlardı :)

Sorusu olmayan başka bölümler de var. Aklınıza güzel soru gelirse söyleyin. ;)

Ali
zafer #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
acehreli:

Aklıma gelirse iletirim  ;-)
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #5
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #3
acehreli on 2012-03-22, 01:17:
Bende genelde zeka soruları var. Yeni öğrendiğim için ve sorunun mükemmeliğine (aynı zamanda robot için cinsliğine!) bayıldığımdan, az önce şurada bir soru naklettim. Açıkçası yapıyı oluşturup en uzun süren olasılığı kodlamaktan soruyu henüz çözemedim. Zaten yeni öğrenmiştim, artık birlikte çözeriz...:)

Belki bu soru yapılar için bir örnek teşkil edebilir...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 09:40:36 (UTC -08:00)