Forum: Duyurular RSS
D ile ilk yazı denemesi
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D ile ilk yazı denemesi
Uzun süredir burada öğrendiklerim ve araştırmalarım sonucu oluşan bilgi birikimini bir anlamda tasnif etmek ve yeniden düzenlemek adına D dili ile ilgili yazılar yazma niyetindeydim. Sonunda bir kaç cümleyi bir araya getirip bir yazı hazırlamayı başardım :)

Yazının genelinde dersane bilgilerinden faydalandım, bu konuda Ali'ye tekrar teşekkür etmek isterim. Bir diğer isteğim ise mümkünse bu yazıyı makaleler bölümüne ekleyebilir miyiz?

Ayrıca yazı hakkında her türlü olumlu / olumsuz eleştirilerinize açığım?

Yazıya bağlantı: http://www.zafercelenk.net/post/2012/03/06/D-Dilindeki-Tip…
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Elinize sağlık, bunların sayısını hep birlikte arttırmalıyız! İnanıyorum ki gelecek D dilinin yeri yükseklerde olacak. Bütün bir gayreti hak ediyor...

Sanırım 'tip'den kastınız İngilizce'deki 'type' yani tür, öyle mi?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #3
Salih Dinçer:
Sanırım 'tip'den kastınız İngilizce'deki 'type' yani tür, öyle mi?

Evet, kastım tür. Aslında Ali'de hep tür kullanmış ama sanırım benim aklımda alışkanlık olarak tip kelimesi kalmış.

Belli bir birikim düzeyinden sonra bunları yazmak veya bir şekilde yeniden elden geçirmek hem kafanda bir düzen sağlamaya yardımcı oluyor hemde öğrenirken hızla atladığın bazı noktaları tekrar  --belki daha detaylı-- gözden geçirmene olanak sağlıyor. Tabi birde bu işi öğrenmek isteyenler için güzel kaynaklar ortaya çıkıyor ki buda işin güzel tarafı :)

Salih sanada birşeyler yazmanı tavsiye ederim. Burada çok fazla ve hızlı bilgiye maruz kalıyoruz. Yazmak kafandaki rastgele bir araya getirilmiş bir çok bilgiyi toparlamak ve yeniden gözden geçirmek ve aralarındaki ilişkileri daha somut olarak kavramak için çok güzel bir yöntem.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yanıtlanan mesaj #2
Eline sağlık! :) Güzel bir anlatım olmuş.

• Evet, "tür" ve "tip" sözcükleri konusunda seninle farklı taraflardayız. İkisi de yaygın olarak kullanılıyor.

• Sabitleri 32_767 diye alt çizgilerle belirtmen hoş olmuş. C++ üzerine olan bir yazıda garip kaçardı ama D'de doğal. ;)

• Daha önce "kesir sayı" duymamıştım. O da yaygınmış: Google aramasında "kesir sayı" 4400 adet "kesirli sayı" 12600 adet çıkıyor.

• Sanal ve karmaşık sayı türleri konusu hep aklıma takılıyor. Eninde sonunda dilden kalkacakları ve bir Phobos türü olarak gerçekleştirilecekleri söyleniyor ama henüz ufukta öyle bir şey yok.

• Kod örneğinde Türkçe harf daha iyi olabilirmiş. Yoksa kod renklendirme sorunu mu oluyordu? :) Ben makaleler bölümüne eklerken Türkçe harflerle koyabilir miyim?

Gözüme çarpan küçük yazım hataları:

Bildiğniz
bellegini
bizim yaptığımızda  -> bizim yaptığımız da
il3
türüdür -> tipidir (tutarlı olmak için ;))
sizide
ilede

Ali
acehreli (Moderatör) #5
Yanıtlanan mesaj #3
zafer:
Yazmak kafandaki rastgele bir araya getirilmiş bir çok bilgiyi toparlamak ve yeniden gözden geçirmek ve aralarındaki ilişkileri daha somut olarak kavramak için çok güzel bir yöntem.

Hem de nasıl!

Ali
zafer #6
Ali güzel eleştirilerin için çok teşekkürler, yazdığın her bir madde benim için çok değerli.

Kodları siteye aktarırken tabi ki Türkçe'ye çevirebilirsin. Aslında bende elimden geldiğince Türkçe'ye çevirmeye çalıştım ama özellikle kodların çalışır durumda olduklarından emin olmak (yazılar içinde çalışmayan kodları hiç sevmiyorum!) için çalışma ortamından direk kopyalıyorum, belki o esnada gözümden kaçtı, daha dikkatli çalışmalıydım.

Yazım hataları için gerekli düzeltmeyi ancak yarın tamamlarım, uyarılar için tekrar teşekkürler.
Salih Dinçer #7
Yanıtlanan mesaj #3
zafer:
Salih sanada birşeyler yazmanı tavsiye ederim. Burada çok fazla ve hızlı bilgiye maruz kalıyoruz. Yazmak kafandaki rastgele bir araya getirilmiş bir çok bilgiyi toparlamak ve yeniden gözden geçirmek ve aralarındaki ilişkileri daha somut olarak kavramak için çok güzel bir yöntem.
Ben aslında Vikipedia maddesinin Türkçe bölümünde bir şeyler yazmak istiyorum. Bunu foruma ilk üye olduğumda ve bir Merhaba dediğim sırada istemiştim; hatta İngilizce bölümüyle rekabet edip dili dünyada en çok Türkler'in kullanmasını!

Bir de Viki maddelerinde bir şeyi uzun uzadıya anlatmanıza gerek kalmayabiliyor. Hemen alt maddelere bağlantı bağladığınızda bazen bir paragrafta anlatmak istediğiniz şeyi bir satır (hatta kuramsal açıdan tek kelime!) ile tanımlamış oluyorsunuz.

Ayrıca Türkçe ifade edilmesi konusunda tartışmaları kollektif bir çalışma ile (Vikipedia Ruhu) kendiliğinden halletmiş oluyorsun. Orada bağlantı verdiğiniz bir madde ya anlam ayrımı sayfasında diğer ifade ediliş şekilleriyle bir araya geliyor (-bknz. örneğin Bellek maddesi) ya da bu dünyada insanların en çok tercih ettiği kelimeyi kullanmak zorunda kalıyorsun. Böylece birbirleriyle uyum makaleler zinciri ortaya çıkıyor. Düşünsenize; kendi zitenizde münferit yaptığınız emeğin paylaşarak (gerektiğinde mutfak kısmında tartışarak) bir çığ gibi büyüdüğüne şahit oluyorsunuz. D Programla Dili maddesine 2012 yılı içinde şu güne kadar geliştirme hedefi koyarsak ve ikiden fazla kişi olursak meydana gelecek şey hepimizin hoşuna gidebilir.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #8
Salih Dinçer:
Ben aslında Vikipedia maddesinin Türkçe bölümünde bir şeyler yazmak istiyorum. Bunu foruma ilk üye olduğumda ve bir Merhaba dediğim sırada istemiştim; hatta İngilizce bölümüyle rekabet edip dili dünyada en çok Türkler'in kullanmasını!

Nasıl istiyorsan öyle yapabilirsin. Bence Wikipedia çok güzel ama sadece wikipedia özelinde birşeyler yazmak yerine ben kendi özgür alanımda kendi kurallarıma göre yazmayı daha çok seviyorum. Ancak yeter ki güzel ve dolu bir içerik olsun bu wikipedia da veya başka bir yerde olmuş sorun değil ilgilenenler nasıl olsa bir şekilde bunlara ulaşacaktır :)

Türkler ve yabancılar konusunda ben her zaman işini iyi yapanların tarafındayım, mesela şöyle bir bakıyoum D dilinin geliştirme aşamasında malesef hiç katkımız yok, bu bence çok üzücü :(
Salih Dinçer #9
zafer:
Türkler ve yabancılar konusunda ben her zaman işini iyi yapanların tarafındayım, mesela şöyle bir bakıyoum D dilinin geliştirme aşamasında malesef hiç katkımız yok, bu bence çok üzücü :(
Buna en iyi cevabı verecek Ali hocam ama onun adına konuşmadan diyebilirim ki kendisi zaten çok katkı sağlıyor. Dolaylı şeyleri de katarsak sanırım ödül verilmeli...:)

Hatta dildeki hataların giderilmesi için birden fazla hata raporunun olduğunu tahmin ediyorum?
zafer #10
Yazıdaki gerekli düzeltmeleri de tamamladım, uyarılar için teşekkür ederim Ali.
acehreli (Moderatör) #11
Yanıtlanan mesaj #8
zafer:
D dilinin geliştirme aşamasında malesef hiç katkımız yok

Ne yapalım... Olduğu kadar... :)

Salih'in dediği gibi, ben bir kaç tane hata raporu açtım ve bir iki tanesine "hata şu satırda" diye düzeltme de ekledim.

Tabii ki savunma olarak değil ama kendi adıma düşünürsem:

1) Öncelikle "D Programlama Dili"ni İngilizce'ye çevirme işini bitirmek istiyorum. Bu çok yararlı oluyor çünkü doğal olarak Türkçe bölümlere de daha deneyimli gözle bakıyorum ve düzeltmeler ve geliştirmeler yapıyorum. Örneğin tam da şu sıralarda "const ve immutable" bölümünü çevirecekken o bölümü C++'tan yeni gelmiş birisinin gözüyle yazmış olduğumu farkettim. C++'ta immutable diye bir kavram bulunmadığı için şimdi önce Türkçe'sini düzenliyorum.

Ayrıca bu Türkçe'den İngilizce'ye çevirme işi benim baştaki naif amacıma da ulaştığımı gösteriyor. dlang.org forumlarında sorusunu yanıtladığım birisi "böyle güzel bir D kitabını İngilizce'ye çevirdiğiniz için teşekkürler" diyor:

http://forum.dlang.org/post/gjkqnruuajoygqmercjd@forum.dla…

2) dmd'nin kendi kodlarına katkıda bulunmak için derleyicilerle ilgili birisi olmak gerek. Bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar bu işin temelini alıyorlar ama benim önce kitaplar okumam gerek.

3) druntime katkıda bulunabilirim ama çöp toplayıcıyı bile ilk deya D'de görüyorum. druntime o konulara yatkın insanlara daha uygun.

4) Belki Phobos'a katkıda bulunabilirim. Örneğin trileri daha uygun bir isimle alfabe kavramını getirebilir. Sonra...

Ali
acehreli (Moderatör) #12
Teşekkürler Zafer,

Umarım istediğin gibi olmuştur. Kendim "TİP NİTELİKLERİ" diye bir başlık ekledim. İstersen kaldırayım:

http://ddili.org/makale/d_tipleri.html

Şuradaki makale listesinde de bağlantısı var:

http://ddili.org/makale/

Ali
erdem (Moderatör) #13
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 981 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #11
acehreli:
Ayrıca bu Türkçe'den İngilizce'ye çevirme işi benim baştaki naif amacıma da ulaştığımı gösteriyor. dlang.org forumlarında sorusunu yanıtladığım birisi "böyle güzel bir D kitabını İngilizce'ye çevirdiğiniz için teşekkürler" diyor:

http://forum.dlang.org/post/gjkqnruuajoygqmercjd@forum.dla…

Yakında kitabın Japonca sürümleri çıkarsa da şaşırmayacağım! Tebrikler :)
zafer #14
Yanıtlanan mesaj #12
acehreli:
Umarım istediğin gibi olmuştur. Kendim "TİP NİTELİKLERİ" diye bir başlık ekledim. İstersen kaldırayım:

İstediğim sadece böyle Türkçe bir sitede bizden birisininde bir yazısının yayınlamasıydı. Gerçekleştiği için mutluyum :)

"TİP NİTELİKLERİ" için teşekkür ediyorum eline sağlık çok güzel olmuş.

Ayrıca kendi sitemde ilgili yazının sadece başlangıç kısmını yayınlamaya karar verdim, devamını okumak isteyenleri buradaki yazının tamamının bulunduğu adrese yönlendiriyorum.
acehreli (Moderatör) #15
zafer:
devamını okumak isteyenleri buradaki yazının tamamının bulunduğu adrese yönlendiriyorum.

Teşekkürler. ;) Ben de sayfalar birbirlerini göstermesinler diye "Yazının aslı" bağlantısını kaldırdım ve tarihini "6 Mart" yaptım.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-22, 06:59:38 (UTC -08:00)