Forum: D Programlama Dili RSS
D Dili'ni Yayma ve Tanıtma Faaliyetleri
Sunum, tartışma, ders...
Sayfa:  önceki  1  2  3 
zafer #31
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5608
mert:
Anlaştık zafer,
Bir site adı gerek bize o zaman duyurumuzu yapabilmemiz için, duyuru tanıtım sitesi için önerilerinizi geçerseniz iyi olur.
Haklısın Mert, güzel bir isim bulmalıyız. Bunun dışında benim önerim önceki mesajımda da belirttiğim gibi D konferans duyurusunun sitesi ile aynı şablonda olursa bir bütünlük sağlaması adına güzel olur diye düşünüyorum. Bunun yanında bir ön kayıt formu eklersek ve kaydolan herkese bir festival numarası gönderirsek buda güzel olmaz mı? Benim isim önerim www.dfestival.org şeklinde olabilir. Sizler ne dersiniz?

Limonlu gazoz hedefi şaşmaz pek, gerisini bilemem ))
Eğer bu motivasyonu kaybetmeden planlama ve icraat sürecine geçebilirsek ben sırt masajından umutluyum  :-D

Fakat yüzyüze görüşmek iyi olacak :)
Ronin seninle tanışmayı bende çok isterim, umarım o gün orada olursun ve oturup güzel bir sohbet yaparız  ;-)

Tanıtım için şunlar kesin:

- ddili.org

- Kendi sitelerimiz

- Tütev'in sitesi

- Tütev'in ve başka yerlerin duvarları

- Programlama forumları

- ?
Bunların yanında benim aklıma gelenler,

• Haber grupları (sistem ve programlama içerikli tüm gruplar)
    • Bilgisayar dergileri (Basılı veya online yayınlanan dergiler, özellikle linux dağıtımlarının güzel dergileri var.)
    • Üniversitelerin bilgisayar kulüpleri veya bilişim kulüpleri
    • Bilişim konulu televizyon programları (en azından konu hakkında bilgi iletmek yararlı olabilir)
    • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı :) (burası şart, neticede bu iş geleceğe yatırım)
    • Özellikle C++ ve sistem dilleri ile çalışan teknokent firmaları (bu firmalar bence çok değerli)
    • Programlama kursları veren kurumlar

Şöyle bir bakıyorumda bu iş gerçekten ekip işi, zor ama yapılamaz değil elbette ;-)
https://github.com/zafer06 - depo
mert #32
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Zafer
Haklısın Mert, güzel bir isim bulmalıyız. Bunun dışında benim önerim önceki mesajımda da belirttiğim gibi D konferans duyurusunun sitesi ile aynı şablonda olursa bir bütünlük sağlaması adına güzel olur diye düşünüyorum. Bunun yanında bir ön kayıt formu eklersek ve kaydolan herkese bir festival numarası gönderirsek buda güzel olmaz mı? Benim isim önerim www.dfestival.org şeklinde olabilir. Sizler ne dersiniz?
Ali
Fikirlerine katılıyorum. Ek olarak diğer arkadaşların fikirleri de geldiğinde karar verip başlayalım.
ddili.org

- Kendi sitelerimiz

- Tütev'in sitesi

- Tütev'in ve başka yerlerin duvarları

- Programlama forumları
Bir arkadaşımdan festivalimizi elektronik ortamda haber yapma ve duyurma sözü aldım. Gerek olursa basın yayın camiasında bile haber oluşturma potansiyelimiz olduğunu bilmenizi isterim. Madem festival dedik gereğini yapalım o halde diye düşünüyorum.
Zaman içinde daha çok olgunlaşacaktır diye düşünüyorum. Tütev 90 kişi aldığına göre ...
Ali
Ronin, hangi gün gelemediğini anlayamadık. Toplantı günü olarak 30 Haziran veya 1 Temmuz'u düşünüyoruz.
Ronin tam da o  günler uygun değilim diyordu.
mert
Salih Dinçer #33
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #31
zafer:
Eğer bu motivasyonu kaybetmeden planlama ve icraat sürecine geçebilirsek ben sırt masajından umutluyum  :-D
Haklısın, insanın bir süre sonra şevki (motivation) başlangıçtaki gibi olmuyor ki ne yaparsak başta yapmalıyız. Ben de bunu bildiğimden sunum başlığımdan bahsettiğim gün, bir kaç slayt hazırladım. Amaç aklımdakileri salmak ve ileriye küçük bir hazırlık...:)

Ancak şevkinizi kırmak gibi olmasın, D diline ilgili Türkiye'de ne derecede? Yani site açmak, festival şeklinde anlamı kuvvetlendirmek etkinlik sonrası hepimizde büyük bir hayal kırıklığı getirebilir. Aslında sizleri anlıyorum ve çoğumuz böyleyiz ya; hedeflerimizi yüksek tutarız. Ancak beklediğimiz gibi ilgi çıkmadığı zaman meydana gelen boşluğu genelde hayal kırıklığı filizleri dolduruyor.

Yine de umutlu olmak güzel bir şey...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Ronin #34
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 39 mesaj · Konum: Ankara
@acehreli 30 haziran ve 1 temmuz tarihlerinde ben katılamam Ali hocam.
Adaletli olmak zor iş.
acehreli (Moderatör) #35
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Şöyle fikirler var: Sabahtan tam D ile başlayıp yavaş yavaş C++11 ile karıştırmak. Böylece D ile hiç ilgilenmeyenler sondaki C++11'i de ilgilendiren konuşma(lar)a gelirler. Bu konuşma modern programcılık olanaklarının C++11'de ve D'de nasıl yer aldıklarını gösterebilir. O yüzden Tütev'le olan yazışmalarda "İki Modern Dil: C++11 ve D" gibi bir başlık da düşünüldü.

Ben 30 kişiyi  başarı olarak görürüm ama C++11 de işin içine girince sayı artabilir.

Tarih konusunda başka ne fikirler var? Haziran'ın 23 ve 24'ünde üniversite sınavları var, değil mi? Ne kadar önemli? Bir hafta sonrası onun için uygun görünüyordu. Ben de 17'sinde İstanbul'daki bir düğünde bulunmak istiyorum.

Hafta sonunun daha uygun olduğunu varsayıyorum ama benim için hafta içi de olabilir tabii...

Ali
Salih Dinçer #36
Yanıtlanan mesaj #34
Tarih meselesini geçmişim...

Aslında neredeyse 2,5 aydan fazla var. Bu benim için şimdiden plan yapmak için uzun bir vade. Hele bir Haziran ayına girelim, eğer sağlıklı ve o hafta sonu müsaitsek ben bir ya da iki gün önceden Ankara'ya geçerim inşaallah.

Sanırım tarihi ertleme durumu çok zor. yaklaşık 3 ay sonra oruç ayı hazırlıklarına gireceğiz. Çünkü 20 Temmuz Cuma günü Ramazan, 19 Ağustos Pazar ise bayram imiş.

Ayrıca Turing Yılı 2012'yi de hatırlatmak isterim. İstanbul'da olmak üzere Haziran ayı içerisinde bir çok anma ve teknik etkinlikler olacakmış. Keza Bilgi Üniversitesi konusunda aldığım duyum bunun bir göstergesi. Belki festival gibi kapsamlı bir şey düşünülüyorsa eş zamanlı olmasa da birden fazla şehiri gezebiliriz. Tabi bisikletim ve sağlım bozulmadığı müddetçe hepsine katılmak isterim.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
mert #37
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Ancak şevkinizi kırmak gibi olmasın, D diline ilgili Türkiye'de ne derecede? Yani site açmak, festival şeklinde anlamı kuvvetlendirmek etkinlik sonrası hepimizde büyük bir hayal kırıklığı getirebilir. Aslında sizleri anlıyorum ve çoğumuz böyleyiz ya; hedeflerimizi yüksek tutarız. Ancak beklediğimiz gibi ilgi çıkmadığı zaman meydana gelen boşluğu genelde hayal kırıklığı filizleri dolduruyor.

Başlangıçlar genellikle böyledir Salih. O yüzden aksatmadan her yıl birer ikişer kişi katılımcıları arttırarak gitmeliyiz.
Unutmayın bu ülkede bir c ve sistem programcıları derneği var. Kuruluşu ve bu günlere gelişi az sancılı olmadı onların da. Ama varlar ve gerçekten iyi işler yaptıklarına şahit olmuşluğum var.

Sürekli  ve düzenlilikle yılda bir bile olsa beşer kişi bile olsak bu yolda yürünmeli derim ben.
mert
Salih Dinçer #38
Katılıyorum ve aklıma yeni bir şey geldi: destival.org

:)
zafer #39
Ancak şevkinizi kırmak gibi olmasın, D diline ilgili Türkiye'de ne derecede? Yani site açmak, festival şeklinde anlamı kuvvetlendirmek etkinlik sonrası hepimizde büyük bir hayal kırıklığı getirebilir.
Aslında sana hak veriyorum Salih, algı çıtasını çok yüksekte tutmak belki gerçekten güzel olan bir etkinliğin beklenti seviyesinin yüksek olmasından dolayı kötü olarak nitelenmesine sebep olabilir. Sinema konusunda sıkça karşılaşılan bir durumdur :)

Diğer taraftan, insanlara bu çoşkumuzu yansıtmak içinde kelimelerin gücünü kullanmak durumundayız. Aslında festival derken sanırım ben biraz bencil davrandım. Çünkü bence sizlerle tanışmak, oturup karşılıklı bir kaç saat geçirmek bir festivale eş değer, festival kelimeside işte buradan çıktı. Umarım herkes için gerçek bir festival olur.

Bu arada uzun zaman var deyip yavaştan almayalım arkadaşlar, Salih sunumlar ne alamede, bir kaç bir şey paylaşırsan hem buradaki fikirlerden yararlanırsın hemde bir gözden geçirme yapmış oluruz. Bu arada Mert sanırım site ile ilgileniyor ortalıklarda göremedim :) Arkadaşlar bir an önce bir planlama yapalım ve işlere girişelim, bir bakmışız zaman akıp geçmiş, çok zaman var diye düşünmeyelim. Ali sanırım tarih 30 Haziran konusunda netleşti ?
acehreli (Moderatör) #40
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
zafer:
sanırım tarih 30 Haziran konusunda netleşti ?

Ronin'in gelemeyecek oluşu üzücü onun için 23'üne alabiliriz.

Üniversite sınavına girecek olan arkadaşlar fikir belirtirler mi lütfen? 30 Haziran olsa gelecek misiniz?

Ali
zafer #41
acehreli:
Üniversite sınavına girecek olan arkadaşlar fikir belirtirler mi lütfen? 30 Haziran olsa gelecek misiniz?

Ali, birisi için uygun olan tarih diğerine uymayabiliyor. Malesef herkese uyacak bir tarih bulmak zor, üniversite sınavlarıda kötü bir durum ama yapacak bir şey yok. Sen sana uygun tarihi belirle ve netleştir. Bizler elimizden geldiğince uymaya çalışacağız artık.

Bildiğim kadarıyla Ronin Ankara'da ikamet ediyor. Bizimle tanışmak için en azından bir merhaba demeye gelir diye düşünüyorum.:) Eğer Can Alpay gelecek diyorsanız ki, onun olmasını bende isterim, o zaman sınav sonrası bir tarih olabilir. Neticede artık bir tarihte karar vermemeiz gerekiyor diye düşünüyorum.
Salih Dinçer #42
Yanıtlanan mesaj #39
zafer on 2012-04-16, 09:43:
Bu arada uzun zaman var deyip yavaştan almayalım arkadaşlar, Salih sunumlar ne alamede, bir kaç bir şey paylaşırsan hem buradaki fikirlerden yararlanırsın hemde bir gözden geçirme yapmış oluruz. Bu arada Mert sanırım site ile ilgileniyor ortalıklarda göremedim :) Arkadaşlar bir an önce bir planlama yapalım ve işlere girişelim, bir bakmışız zaman akıp geçmiş, çok zaman var diye düşünmeyelim. Ali sanırım tarih 30 Haziran konusunda netleşti ?
Henüz sunumda giriş sayfasını saymazsak sadece 1 sayfa hazırladım...:)

acehreli on 2012-04-16, 12:22:
zafer:
sanırım tarih 30 Haziran konusunda netleşti ?

Ronin'in gelemeyecek oluşu üzücü onun için 23'üne alabiliriz.

Ben gerçi üniversite sınavına girmeyeceğim ve tarihlerinden de çok bir şey anlamıyorum. Herhalde LYS olarak geçiyor ki şurada ayrıntısı var: http://www.osym.gov.tr/belge/1-12592/2012-sinav-takvimi.html

Ancak havanın sıcaklığını da düşünürsek bir hafta önce bile (18-24 haftası) yapılsa ve havanın geç karardığını da (güneş 20'ye doğru battığını) hesaba katarak etkinlik, öğleden sonraki bir saate başlayabilir. Zaten şu sınav takvimine bakarsanız hep bir tarih var. Örneğin Temmuz'da da dikey geçiş yapmak isteyenlerin off zamanı...:)

Bir de buna üniversite öğrencilerinin bitirme sınavlarını, çalışanların tatil hayallerini eklersek sanırım hiç bir tarihi tutturamayız. O yüzden Zafer'e hak veriyorum. Bence bir tarihi kesinleştirelim ve erteleme, değişme ve/veya iptal gibi katılımı azaltacak belirsizlikleri bir kalemde silelim derim.

Başarılar...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 04:31:49 (UTC -08:00)