Forum: D Programlama Dili RSS
D Dili'ni Yayma ve Tanıtma Faaliyetleri
Sunum, tartışma, ders...
Sayfa:  1  2  3  sonraki 
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D Dili'ni Yayma ve Tanıtma Faaliyetleri
Merhaba,

Bu konuda ilk olarak Zafer Çelenk'in hayran kaldığı Ali Çehreli'nin anlatım tarzıyla başladı. (-bknz. ilgili konu)

Her ikisinden de gelen öneriler doğrultusunda en son şu ortak paydada (sanırım?) buluştuk:
acehreli:
Salih Dinçer:
Bence de bu anlatım tarzı, topluluk önünde (yüzyüze) çok güzel bir etkinlik olabilir.

Bu yaz bu işi daha ciddi organize edelim mi? Ben Ali Karaali'nin aracılığı ile geçen sene Bahçeşehir Ünevirsitesi'nde D dilini tanıtan bir konuşma yapmıştım. Ondan önceki sene de C++ hata atma düzeneği idi.

Bu sene D üzerine bir mini seminer düzenleyelim. Tam yüz yüze anlatım olur. :) D'de anlatacak çok şey var. Teorik olduğu kadar Zafer'inki gibi incelemeler de çok güzel konu olur.

Veya küçük de olsa bir D programı... Bunu ayrı konu olarak konuşuruz.

Ali
Eğer faaliyet konusunda bana bir görev düşerse elimden geleni yapmaya hazırım. Ancak henüz öğrenme aşamasındayım. Sanırım bu etkinlikten en çok ben faydalanacağım...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Salih Dinçer #2
Bugün LiteratePrograms ile karşılaştım. Sanırım burası Progopedia gibi bir site ama Donald Knoth'un çizgisinde ilerlemeyi amaç edinmiş. Gerçi bana yine karışık geliyor ama konumuz bu değil. Madem D dilini öğreniyoruz, yaygınlaşmasını ve/veya yanımıza yoldaş çekmek istiyoruz...

Gel, D'ye gel, ne olursan ol yine gel...:)
(Hz. Mevlana'yı rahmetle anıyorum...)

... O zaman yazdığımız kodları (projeler değil basit algoritmalar) sadece kendi diskimizde ve ddili.org'da değil bir viki içerisine yayınlamamız gerekir diye düşünüyorum. Örneğin bugün tanıştığım sitede D ana başlığı boş! Üstelik hali hazırda Fibonacci dahil (sadece ben de mi, sizde, GitHub'da DMD'de) elimde D'de yazılımış bir çok algoritma var. Hemen yazarı olup bunları yerleştirebileceğimizi düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bu vesileyle 2012 programını da burada veya başka başlıkta paylaşabiliriz. Neredeyse 3. aya giriyoruz ve çok basit de olsa çok şey yapılabilir diye düşünmekteyim. Örneğin forumda da zaman zaman örneklerinin çözüldüğü Euler Projesi bir nimet. Şurada Türkçe'ye çevrilmeyi bekleyen güzel madde görmekteyim: http://en.wikibooks.org/wiki/Learning_D_With_Project_Euler

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İyi fikir. Ben şimdilik yazılan kodlara bakarak katkıda bulunabilirim. Benzer bir site olarak Rosetta Code var:

http://rosettacode.org/wiki/Rosetta_Code

İngilizce forumlardaki bearophile isimli üye hep oradan programlar gösterir.

Ali
zafer #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Yanıtlanan mesaj #2
Salih Dinçer on 2012-02-28, 23:58:
Neredeyse 3. aya giriyoruz ve çok basit de olsa çok şey yapılabilir diye düşünmekteyim.

Sana katılıyorum Salih, bencede bir şeyler yapmalıyız. Aslında Ali'yi konuşmacı olarak dinleyeceğimiz bir seminer hiç fena olmazdı belki sende bir sunum yapardın. Ne dersin böyle bir organizasyon yapsak nasıl olur?
https://github.com/zafer06 - depo
mert #5
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Ali hocamın geliş zamanı belirliyse;
Aslında bir düzenlilik sağlarsak bu faaliyetlerde daha kapsamlı, örneğin ileride, andrei'yi bile misafir edebiliriz diye düşünüyorum.
Bu tür faaliyetler hem gerekli hem de önemli. Ana dili Türkçe olan programcının D'yi kolaylıkla benimseyebileceğine inanıyorum.
Çabalamakta fayda var.
mert
Salih Dinçer #6
Yanıtlanan mesaj #4
Evet...

Bu konuda bir yol haritası belirlersek yaza dair planlarımızı ona göre yaparız. Peki Ali hocam tarih belli mi?

Zafer Çelenk:
Salih Dinçer on 2012-02-28, 23:58:
Neredeyse 3. aya giriyoruz ve çok basit de olsa çok şey yapılabilir diye düşünmekteyim.
Sana katılıyorum Salih, bencede bir şeyler yapmalıyız. Aslında Ali'yi konuşmacı olarak dinleyeceğimiz bir seminer hiç fena olmazdı belki sende bir sunum yapardın. Ne dersin böyle bir organizasyon yapsak nasıl olur?
Teşekkürler, Zafer ama ben hala öğrenciyim. Sunum işini Ali hocaya bıraksak ve belki onun Türkiye'de 'office boy'luğunu yapsam yeter bile...:)

Aslında Bilgi Üniversitesi'ndeki Turing Days etkinliğine denk getirebilirsek ne iyi olurdu. Aslında henüz böyle bir etkinlik yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum. Sadece aldığım duyuma göre Alan Turing'i anma günü tertiplenecek ki bu Haziran ayına geliyor. Artık ölümü yıl dönümü mü olacak bilmiyorum. Bu diğer Turing Days Etkinliklere göre daha büyük olacağı bekleniyor. Zaten bir kaç senedir de yapmıyorlar. Belki Ali hocam bir bildiri ile katılabilir.

Başarılar...
acehreli (Moderatör) #7
Benim tarihler daha belli değil ama esnek.

Yer ayarlanabilirse normal sunum düzenine ek olarak yeni duymaya başladığım 'lightning talks' da yapalım. Yalnızca 10-15 dakikalık kısa ve öz sunumlar... Yani kelimeci, eş zamanlı programlamacı, json'cu, regrasyon analizci, vs. arkadaşlarımız hazır olsunlar... ;)

Ali
zafer #8
Yanıtlanan mesaj #5
mert:
Çabalamakta fayda var.

Sana kesinlikle katılıyorum Mert ve ben çabalamaya başladım. Tütev'de (http://www.tutev.org.tr/) seminer düzenleyebiliriz.

Aslında bir süredir böyle bir fikir aklımdaydı (Salih bu konuyu başlattığı zaman) geçenlerde Tütev ile konuştum ve yer konusunda yardımcı olacaklarını ilettiler ancak tabi ki sizler olmadan böyle bir organizasyonun üstesinden gelemem, sizlerinde böyle istekli ve alakalı olduğunu görmek çok güzel, eğer tamam derseniz ve Ali'yi de ikna edersek bir seminer programı oluşturalım mı?
mert #9
Merhaba Zafer,
Tütev Ankara'dan bahsediyorsak başkentin ortak nokta olacağında da hemfikirsek neden olmasın. Belki Ankara ve İstanbul birlikte planlanabilir katılımcıların hangi illerden katılabileceğini bilmediğimden.

Hepinize uygun olan bana da uygundur diyeyim hemen.
mert
acehreli (Moderatör) #10
Zafer ve Tütev'cilerle mesajlaşmaya başladık. Haziran sonu Ankara'da seminer gibi bir şey olabilir.

Mert ve diğer İstanbullular'la belki trenle Ankara'ya gideriz diyecektim ama tren seferleriyle ilgili bilgi bulamıyorum ve bulduklarımdan da emin olamıyorum. :) O konuyla sonra ilgileniriz.

Ali
Salih Dinçer #11
Bunlar çok güzel haberler, ben sanırım bisiklete atlar gelirim inşaallah...

En azından gelişme kaydedilmesi insanı motive ediyor, değil mi? Peki TÜTEV, Ali hocam gelmeden önce etkinliği duyurmak haricinde bir çalışma tertipleyecek mi? Yani üyeler arasında bir gündem oluşturulabilse ve onlarda kendi çevrelerinde bu gündemi tartışsa; sanırım Ankara ve çevresinde D'ye ilgi duyanlar kışın açan Kardelen Çiçeği gibi beyazlık ve/veya saflık arasında belirecektir...

Biliyorsunuz, ülkemizde her an bir etkinlik düzenleniyor veya her geçen gün yeni şirketler açılıyor ve iflas ediyor. Etkinliği duyurmak veya şirket açılışında ses getirecek faaliyetlerde bulunmak yetmeyebiliyor. Bir şekilde içten ilerleyen gündem oluşturmak gerekiyor. Sanırım bu konuda Zafer'e bir Ankaralı olarak pek çok görevler düşüyor...:)

Ne dersin Zafer, bir çıngı* başlatabilecek miyiz? Hepsinden önemlisi abarmak**...:)

Ankara Ağzı'ndan Seçmeler...
* bir kıvılcım çakmak
** abartacak derecede önemsemek
zafer #12
Salih Dinçer:
En azından gelişme kaydedilmesi insanı motive ediyor, değil mi?

Hem de nasıl motive ediyor Salih, şu fikirleri konuşmak bile harika bir olay  ;-)

Peki TÜTEV, Ali hocam gelmeden önce etkinliği duyurmak haricinde bir çalışma tertipleyecek mi?

Benim anladığım kadarıyla böyle bir durum yok, sanırım bir afiş hazırlarlar birde sitelerinde duyuru yayınlarlar diye düşünüyorum yine de sormakta fayda var tabi.

Etkinliği duyurmak veya şirket açılışında ses getirecek faaliyetlerde bulunmak yetmeyebiliyor. Bir şekilde içten ilerleyen gündem oluşturmak gerekiyor.

Salih sana kesinlikle katılıyorum ve çok güzel bir tespit yaptığınıda ayrıca belirtmek isterim. Bir gündem , planlama oluşturmak kısaca bu işi somutlaştırmak çok önemli çünkü inanıyorum ki bir şeyler ortaya çıktıkça onları dahada geliştirmek için fikirlerde olgunlaşmaya başlayacaktır.

Sanırım bu konuda Zafer'e bir Ankaralı olarak pek çok görevler düşüyor...:)

Öyle herşeyi bana yıkıp kaçmak yok :) Sizler olmadan böyle bir organizasyonun bence hiçbir anlamı yok. Hep birlikte daha ileriye.

Ne dersin Zafer, bir çıngı* başlatabilecek miyiz?

Eğer buna canı gönülden inanmasam zaten böyle bir olaya hiç katılmazdım. Evet bir kıvılcım çakabiliriz buna tüm kalbimle inanıyorum. Hatta böyle birşey yapılacaksa bunu yapabilecek ekibinde bizler olduğuna inanıyorum. Bize gereken sadece planlama, yol haritası ve bizde bol miktarda bulunan analiz gücünü doğru kullanmak geriye kalan ise hayatımızda yaşayacağımız en güzel günlerden birisinin gelmesini beklemek.

Aslında gönlüm istiyor ki bu seminer (ben artık festival diyorum) bir ayağı Ankara bir ayağı İstanbul olan gerçek büyük bir festival olsa, neticede Ankara için bir içerik hazırlanacak bunun aynısını İstanbul'da yeniden kullanmak bence gayet mantıklı olurdu.

Bu arada Salih ve Mert'in sunumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Onları kaydedip duyurular bölümünde ben yayınlamayı çok istiyorum :)
Salih Dinçer #13
Vallahi o güne kadar (tarih belli mi?) hazırlanır ve sağ salim (bisikletle kullanacağım) gelebilirsem "Sınıf Yöntemleri" konusunda bir konuşma yapmak isterim. Tabi Ali hocam sunum notlarım üstünden geçerse çok iyi olur...:)

Bu aslında D'nin esnekliğinin altını çizen bir sunum olacak. Örneğin bir tane Matruşka başlığı düşünüyorum ve D'de işlev içinde işlev oluşturabildiğimizin altını çizmek isterdim. Belki sunum başlığı şu olabilir:

Sınıf Yöntemleri: Kendinizi sınırlamayın;
D ile esnekliğinizi arttırın!
  • Kısaca OOP ve kısa bir ops! (<-- bu ops diğer dillerde kafa karıştıran unsurlar demek)
  • Matruşka'yı açalım mı?
  • Private, Public, Static
  • vb...

Başarılar...
zafer #14
Salih Dinçer:
"Sınıf Yöntemleri" konusunda bir konuşma yapmak isterim.

Salih harikasın, bence bu süper bir haber o zaman hemen çalışmalara başlasak güzel olur. Hazırlıkları burada paylaşırsan bende kendimce katkıda bulunmaya çalışırım, şimdiden kolay gelsin. Bu arada bir program hazırlığına başlasak mı Salih ?

Arkadaşlar haydi herkesi bekliyoruz bu festivale, Mert, Erdem, Ronin, Mengü ... ve ismini sayamadım diğer tüm D dili meraklıları sizlerde aramıza katılın bu yaz bambaşka olacak :)
mert #15
Mert ve diğer İstanbullular'la belki trenle Ankara'ya gideriz diyecektim ama tren seferleriyle ilgili bilgi bulamıyorum ve bulduklarımdan da emin olamıyorum
Denizi olmayan yerler beni sıkıyor aslında. Gemiyle gitmek varken olsaydı izmir mesela )) Ama tren meselesi çözümlenebilir kesinleştirilebilir.
Biliyorsunuz, ülkemizde her an bir etkinlik düzenleniyor veya her geçen gün yeni şirketler açılıyor ve iflas ediyor. Etkinliği duyurmak veya şirket açılışında ses getirecek faaliyetlerde bulunmak yetmeyebiliyor. Bir şekilde içten ilerleyen gündem oluşturmak gerekiyor. Sanırım bu konuda Zafer'e bir Ankaralı olarak pek çok görevler düşüyor...
Ne gam. Bence önemli olan bir süreliğine beş kişi bile olsak devamlılığı sağlayabilmektir. Bu bir defa içimize işlediğinde her seferinde üzerine birer tuğla ekleriz.
Aslında gönlüm istiyor ki bu seminer (ben artık festival diyorum) bir ayağı Ankara bir ayağı İstanbul olan gerçek büyük bir festival olsa, neticede Ankara için bir içerik hazırlanacak bunun aynısını İstanbul'da yeniden kullanmak bence gayet mantıklı olurdu
Eğer her ilde biz +1 kişi sayı bile varsa her iki ilde de bu tekrarlanmalıdır diye düşünüyorum. Ben +1 'imi getirebilirim ( ekşi sözlük deyimi oldu sanki bu :-)
Bu arada Salih ve Mert'in sunumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Onları kaydedip duyurular bölümünde ben yayınlamayı çok istiyorum
Ben sunum yapabileceğimden emin değilim. Hiç bir konuda yetkin olduğumu hissetmiyorum henüz. Şiir deseniz tamam hay hay. Ama illaki sunacaksın bir şeyler derseniz; D'nin hassas bir noktasını saptayıp kendimce ifade edebilecek bir noktaya getirebilirim. (İçine edebiyat katmazsam olmaz)
Salih:
Bu aslında D'nin esnekliğinin altını çizen bir sunum olacak. Örneğin bir tane Matruşka başlığı düşünüyorum ve D'de işlev içinde işlev oluşturabildiğimizin altını çizmek isterdim. Belki sunum başlığı şu olabilir:
İşte yaratıcı yaklaşım. Kolaylıkla benimsedim Salih'in fikrini. Benzer bir yapıda sunum hazırlamak eğlenceli olur kanaatindeyim.
Zafer;
Arkadaşlar haydi herkesi bekliyoruz bu festivale, Mert, Erdem, Ronin, Mengü ... ve ismini sayamadım diğer tüm D dili meraklıları sizlerde aramıza katılın bu yaz bambaşka olacak
Daha nisan ortasından planlamaya başladığımızdan mazeretler anlaşılır olmayacak inanın. O nedenle mümkün olabildiğince katılma gayreti içinde olmamız bekleniyor dostlarım.
mert
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  3  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 06:14:21 (UTC -08:00)