Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Hangi müzik aletlerini çalıyorsunuz?
Sayfa:  1  2  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4391 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Hangi müzik aletlerini çalıyorsunuz?
Başka bir konuda erdem'in keman çaldığını öğrenmiştik. Ne tarz keman erdem?

Ben de bir kaç yıl önce kendi kendime piyano öğrenmeye başladım; hâlâ büyük zevkle devam ediyorum. Üstelik bütün hayatım boyunca kendimi müzik yeteneği olmayan birisi olarak tanıdıktan sonra! (Hiç şarkı söyleyemem ama. :) )

Başkaları ne çalıyor?

Ali
esatarslan52 (Moderatör) #2
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 142 mesaj
Ben de şu an için kendimi bu konularda yeteneksiz görüyorum. Ama ileride ne olur bilemem tabi :). Bir müzik aleti çalmak isteseydim bu kesinlikle elektro gitar olurdu.
quasimodo (Moderatör) #3
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 12 mesaj
Ben çello çalmak istiyorum ama ne zaman kısmet olur kim bilir.
Karaali
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 895 mesaj · Konum: Eskişehir
ben 3 haftadır klasik keman çalmaya başladım. aslında ud çalıyorum ama udumu almama bir kaç gün var ya da artık udu yapan ustanın (lutiye) iş durumuna göre belki 1-2 ay uzayabilir. udu da bir senedir çalıyorum. kemanı ilk çalmaya  başladığımda tutuşu ve yay çekmeleri biraz zor gelmişti. ama tutuşu hallettim yastığın yanlış ayarlanmasından kaynaklanıyormuş :) yay çekmeler hala tam oturmadı ama onun için de sanırım bir kaç özel ders almam gerekecek. ama ne olursa olsun keman çalmak çok hoşuma gidiyor :)

keman konusunda Türkiye'de Murat Sakaryalı ve Ayhan Pelitoğlu üzerine tanımam :-p  şu anda bende bulunan keman da tam olarak bu

çellonun sesi harikadır. biraz bas. geçenlerde çelloyla bir arkadaştan Orhan Gencebay'ın bir parçasını, bir de Kürdilihicazkar Longa (Şaban'ın Süt Kardeşler filminin müziği :) dinlemiştik çok güzeldi.

bir de bir zamanlar zoraki  :huh:  piyano ve solfej dersleri aldığımı hatırlıyorum halamın oğlundan. piyanoyla West Side Story diye bir parça var onu çalıyordum ama şimdi çalamam herhalde.. o zamanlar müziğe ilgim yoktu. bir de yabancı müzik (klasik parçalar) olduğu için angarya gibi geliyordu  :-O
emre413 (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Celal Emre ÇİÇEK
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 62 mesaj · Konum: Kırıkkale
İlk okulda flüt çalıyorduk. Şimdi lise de müzik dersi yok ama arada sırada evde canım istediğinde aklımda kalan parçaları çalıyorum. :D
aliborlu #6
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 3 mesaj · Konum: Kuşadası
Grup üyelikleri: Üyeler
Merhaba ben ceviz.net'den bobbege bende aranıza katıldım :),
Bende zamanında bass gitarla ilgilendim eskiden grubumuz vardı.bazen özlüyorum bende çalmayı.
esatarslan52 (Moderatör) #7
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 142 mesaj
Hoş geldin aliborlu :)
İçimizde bu konuda profesyonelliğe en yakın isim senmişsin sanırım. Grup kuracak kadar ilerletmişsin olayı.
acehreli (Moderatör) #8
Hoşgeldin aliborlu! :)

Ben programcıların genelde müziğe yatkın olduklarını duyuyordum. Çevremde de öyle görüyordum ve kendimi bu konudaki nadir yeteneksizlerden görüyordum. (Ama o kadar kötü değilmişim. :D)

Şimdilik bilimsel olmayan bu araştırmamızın sonucu da bunu gösteriyor. :p

Ali
Mengu (Moderatör) #9
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
ben gitar, piyano ve keman hastasiyim. cok guzel de bir gitarim var fekat hala calmayi ogrenemedim vaktim olmamasindan mutevellit. :D
http://www.mengu.net - some kind of monster
aliborlu #10
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 3 mesaj · Konum: Kuşadası
Yanıtlanan mesaj #8
acehreli hocam sana bu konuda katılıyorum hatta ben konuyu biraz daha ileri götürüyorum rock-metal müzik dinleyen programcıların oyun programlama sektöründe fazlaca olduğunu biliyorum,sanırım hayal gücü geniş insanlar :)
hmustak #11
Kullanıcı başlığı: ~/root
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 2 mesaj · Konum: İzmit
13/14 yıl gitar çaldım. Her tipini, şeklini. Hatta okul dönemi barlarda çalıştım :)
acehreli (Moderatör) #12
Hoşgeldin hmustak! :)

Bu konu "ilk mesaj" konusu haline de geldi. Hem de çok uygun: müzikli filan... :)

Ali
acehreli (Moderatör) #13
Dün de ucuz bir ukulele aldım! (Bilmeyenler için: dört telli minik Hawaii gitarı.)

Bir kaç tane de akor öğrendim ve ne kadar kolay müziğe benzer sesler çıkartabildiğime şaşırdım! :) Tellerin neresine bassanız müzik oluyor! :)

Bir kaç sene önce de Türkiye'den ucuz bir kemençe getirmiştim ama henüz onu çözemedim. Şu anda müzik aleti çözmekte yetenekli bir arkadaşımda duruyor; o öğrenecek ve bana da öğretecek. Aslında ukulele için aldığım elektronik akort aleti o işte de yararlı olacak. Daha önce gitar akort aletim vardı ama ukulelenin bir teline uymuyordu. (İçinizde kemençeden anlayan varsa, yazın kapınızı çalıyorum ve o işin temelini öğreniyorum! Teşekkür... :))

Ali
zekeriyadurmus #14
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Aradan geçen 3 seneden sonra konuyu hortlatmış olsam da yan flüt çalan göremeyince yazayım dedim :)

Gitarımın kırılması üzerine flüt denemek istedim ve aldım. Ortaokul da blok flüt çalamayan ben şimdi 6-7 aydır yan flüt çalıyorum :) Tabi şu an bu flüt de bozuk (mekanizmasında sıkıntı var do ve mi notaları çıkmıyor :) )

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Salih Dinçer #15
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1880 mesaj · Konum: İstanbul
Ben bu başlığı görmemiştim, teşekkürler Zekeriya...:)

Çalmak denmese de (çünkü saygı gereği üflemek denir), ben ney üflüyorum. Bilmiyorum hiç denedin mi? Eğer denemediysen flütün verdiği o kalıplaşmış sesten kurtulup nefesinin (ruhunun) derinliklerinden etki edebileceğin kadar hoş tonlar yakalayabilirsin.

Gerçi ben henüz, tüm tonları yakalayamıyorum. Yani 6 deliği birden kapatıp kısa sürelerde hepsine hakim olamıyorum. Çünkü dudağının açısından tut da üfleme hızına kadar çok dengeli olması gerekiyor. Uçlarda (+/- herhangi bir taraf) seyreden üflemeler başarılı gibi görünse de (ilk 3 delikte ses çıkarsa da) diğer deliklerde ses bile alamayabilirsin...

Sakın, yazdıklarımı okuyanlar zor görmesin çünkü aynı gün ses çıkarmayı başarmak mümkün. Hatta bir süre sonra başpare olmadan da üfleyebiliyorsun. Hatta elinde ney alacak paran yoksa kendin de yapabilirsin. Ben bir parmak kalınlığında bir alüminyum boruya 6 delik açmıştım. Mesafelerin ney resimlerinden veya hocaların vidyolarından çıkarabilirsin. Elbette bu, tüm notalar çıkmayacak kadar akortsuz olacaktır. Ancak ilginç bir başlangıç denemesi olabilir.

Bildiğim kadarıyla biz Türkler buna 7. bir delik daha eklemişiz. Tıpkı blok flüt de olduğu gibi onu kapadığımızda notalar çıkıyor. Neyde, tüm delikler kapatılınca Re notası çıkıyor ve bu 7. deliği açtığınızda da aynı sesi alıyoruz. Gerçi notaların isimleri farklı ve üstelik standartlara göre daha renkli tonlar mümkün.

Kesinlikle tavsiye ederim...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-04-29, 18:16:44 (UTC -07:00)