Forum: D Programlama Dili RSS
Program fikri: "Kutuyu kapa" oyunu
Sayfa:  önceki  1  2 
erdem (Moderatör) #16
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 7420
Salih Dinçer:
Şimdi onu da sen yaparsın deme çünkü Erdem'i de kaybettik. Zannedersem Allegro saflarına geçti.

Evet haklısın!  :-p

Salih'cim SDL'in ilintilerini kopyalayıp clone sen devam etmeye ne dersin. Çünkü ben pek fazla ilgilenemiyorum ve yarım kaldı. Yarım kalan projeleri de sevmiyorum. Ama silsem bu sefer de tüm emek boşuna gidecek. Merak etme ben yardımcı programcı olarak gene sana yardım ederim.

Salih Dinçer:
Ama yakında bomba gibi şeylerle onu Allegro'dan kurtaracağım inşaallah.

Hiç zannetmiyorum!  :-D

Benim bombalarım hazır bile :

[Resim: http://www.ehobi.org/resim/resim/tank.png]

Tanklarım ve toplarım var :)
acehreli (Moderatör) #17
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Salih,

• Ben bir şey kazandırmadım. :) Ortalıkta zaten bir sürü "shut the box" oyunu varmış.

• Toplam 6 geldiğinde 3 3 seçmek yasal değil çünkü kapatacak iki tane 3 yok. Programın bir yerindeki uniq() tekrarları biraz da o yüzden çıkartıyor.

• 6 kapalıyken 3 3 gelirse iki seçeneğin var: 1 5 ve 2 4. Bu oyunun ilginçliği biraz da oradan geliyor. Kapatarak kazanç sağlıyorsun ama ilerisini farklı biçimlerde riske atıyorsun.

• Oyun imkansız kalındığını farketmediği için kullanıcı boş satır girerek çıkabiliyor. Akıllıca değil ama ne de olsa başka seçenek de bırakmıyor.

• 9 puan alınabilir tabii ki. Ne kadar seyrek olduğunu bilmiyorum.

Ali
Salih Dinçer #18
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
erdem:
Salih Dinçer:
Ama yakında bomba gibi şeylerle onu Allegro'dan kurtaracağım inşaallah.

Hiç zannetmiyorum!  :-D

Benim bombalarım hazır bile : Tanklarım ve toplarım var :)
Eğer bomba bu ise, bu durumda tankların birini sen yönetiyorsun ve diğeri de seni ateş yağmuruna tutarak peşine takılıyor. Belki de klavyedeki diğer tuşlar (WS/AD) ile iki kişi oynayabiliyor?

acehreli:
Ben bir şey kazandırmadım. :) Ortalıkta zaten bir sürü "shut the box" oyunu varmış.
Ali hocam, biz bunu SDL ile grafiksel olarak sunup bir fark kazandıracağımızı düşünüyorum. Çünkü oyun güzel, satranç gibi. Yapımı da basit ve hatta zamanla yeni kurallar ile seviyeler (game level) arttırılabilir.

acehreli:
9 puan alınabilir tabii ki. Ne kadar seyrek olduğunu bilmiyorum.
Evet, olasılık uzmanları çok daha iyi bilecektir ama en son 1 kaldıysa bu imkansız! Dolayısıyla en son tek taş seçebilme imkanı tanınması hoş olacaktır ne dersin?

Dediğin gibi bu oyunu güzel kılan seçimlerin sonraki seçimleri sıkıştırması. Tıpkı bir kevgir gibi taşlar küçülüyor (olasılıklar filitre ediliyor) ve sonlara doğru hassas seçim yapmak gerekiyor. Bunun matematik dergilerinin birinde mutlaka bir analizi yapılmıştır diye düşünüyorum. Hatta Ali Nesin'nin Matematik Dünyası'na bir makale hazırlayabilir misin? Çünkü orada programlama/bilişim köşesi var. Matematik yönüyle de incelersek harika olur. Böylece matematikçileri D saflarına çekeriz...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #19
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Salih Dinçer:
Dolayısıyla en son tek taş seçebilme imkanı tanınması hoş olacaktır ne dersin?

Bu konunun ilk mesajında yazdığım kurallara göre öyle olabilmeliymiş. Sanırım onu Wikipedia'dan öğrenmiştim. Şimdi baktığımda ise o kuralı göremiyorum. Oyunun o kadar farklı çeşidi var ki; bu da "tek kutu kapatılamayam" çeşidi oluversin. :D

Matematik Dünyası'na bir makale hazırlayabilir misin?

İlginç olur ama bunu bir matematikçinin yapması hem çok daha doğru olur hem de mümkün olur. :)

Ali
Salih Dinçer #20
Programcıların büyük bir çoğunluğu matematikçi değil mi zaten...:)

İki manada söyledim: Hem bir realite hem de programcı insan bir matematikçi olmasa da en az onun kadar zekaya sahip olur...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
erdem (Moderatör) #21
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #18
Salih Dinçer:
Eğer bomba bu ise, bu durumda tankların birini sen yönetiyorsun ve diğeri de seni ateş yağmuruna tutarak peşine takılıyor. Belki de klavyedeki diğer tuşlar (WS/AD) ile iki kişi oynayabiliyor?

Evet iki kişi oynanabiliyor. Aslında biraz yapay zeka kodlanırsa rastgele ateş yağmuruna da tutabilir. Hatta bu konuda yakında yapay zeka ile ilgili bir kurs alacağım. Ondan sonra deneyebiliriz. Hatta benim aklıma özellikle Pacman'in yapay zekasını kodlamak da geliyor.

erdem:
Salih'cim SDL'in ilintilerini kopyalayıp clone sen devam etmeye ne dersin. Çünkü ben pek fazla ilgilenemiyorum ve yarım kaldı.

Evet diye yorumluyorum :)
Salih Dinçer #22
erdem:
erdem:
Salih'cim SDL'in ilintilerini kopyalayıp clone sen devam etmeye ne dersin. Çünkü ben pek fazla ilgilenemiyorum ve yarım kaldı.
Evet diye yorumluyorum :)
Cevapsız bıraktım, çünkü zaten bu konuda sdl.d ilintisine eklemeler yapıyorum. Bence ilk sen başladığın için orada, senin kod deponda tarihli/farklı sürümlerle dursun. Böylece bir gün aynı yerden başkası devam ederse ve/veya yeni arkadaşlar katkı sağlamaya başlarsa gelişmeleri takip edebilirler.

Aslında ben daha çok SDL2'ye ağırlık vermek istiyorum. Çünkü bir çok hata giderilmiş ama henüz beta aşamasında olduğu için eksik şeyler var. Mesela şu an pencere simgesi (icon'u) veremiyorsun; onu düzeltmeleri gerekiyor, işlevi var ama gizlemişler...:(

Aynı zamanda sdl.d dosyasına çok değer veriyorum! Çünkü kendisi sayesinde D'de, sadece "sdl -L-lSDL" parametrelerini ekleyerek pencereli, kanlı ve canlı uygulama yapılabiliyor. Başka dillerde bunun farkında olmayan bir çok insan olabilir. Özellikle Windows'da bu öyle kolay ki. Derleme yerinde üç dosya olması yetiyor:
  • sdl.d
  • sdl.lib
  • sdl.dll

Sonuncusu çalıştırırken, dağıtılırken (release) gerekli. Tabi ek kütüphaneler (TTF, PNG, OGG okuyucuları) için dosya sayıları artıyor ama ben SDL'nin, büyük büyük büyük kolaylık olduğunu düşünüyorum. GTK+ ve QT'de ise böyle bir şey yok. İşleri karıştırmışlar da karıştırmışlar! Tamam, geniş düşünmüşler ama abartıyorlar. Yakında SDL2 ile Android desteği de verecek. Eğer DMD'de verirse mobil programlama da yapılabilir.

Herkese başarılar...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 05:58:47 (UTC -08:00)