Forum: Ders Arası RSS
D dilinde dizi tanımı
Diziler dersindeki konuları içeren soru
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D dilinde dizi tanımı
Merhaba,

Dersane bölümündeki dersleri takip ediyorum. Diziler bölümünde D dilinde dizi tanımı için şu şablon gösterilmiş.

int[5] dizi;

ancak yine ders içerisinde şöyle bir kullanımda mevcut;

int dizi[5];

Neticede her iki kullanım şeklini denedim ve sorunsuz çalışıyor. Her iki kullanımda yasal ve kullanılabilir mi?
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Çok teşekkürler Zafer. :)

Bir tane bulabildim ve şöyle değiştirdim:

int[12] ayGünleri =
        [ 31, 28, 31, 30, 31, 30, 31, 31, 30, 31, 30, 31 ];

Aynı dizi "Başka Dizi Olanakları" dersinde de geçiyormuş ama oradakini daha önceden yakalayıp düzeltmişim bile. :)

Evet, diziler C'deki gibi de tanımlanabiliyorlar. Bunu C ve C++'tan gelen programcılara kolaylık olarak düşünmüşler. Ama çok boyutlu dizi tanımlarken boyutlar C ve D'de terstir:

int[2][3] D_gibi;
    int C_gibi[3][2];

writeln(typeof(D_gibi).stringof);
    writeln(typeof(C_gibi).stringof);

Çıktısı iki türün aynı olduklarını gösteriyor:

int[2LU][3LU]
int[2LU][3LU]

İşin garibi, erişirken farklı değillerdir:

D_gibi[0][1] = 42;
    C_gibi[0][1] = 42;

writeln(D_gibi);
    writeln(C_gibi);

[0][1], aynı elemanlara denk gelmiştir:

[[0, 42], [0, 0], [0, 0]]
[[0, 42], [0, 0], [0, 0]]

Bazıları C'yi daha doğal bulurlar, çünkü erişirken kullanılan indeksler tanımlanırken kullanılan büyüklüklerle aynı yerdedir: "3 elemanın 0 numaralısının 2 elemanının 1 numaralısı" gibi.

Bazıları (ben dahil) ise tek boyutlu dizilerle tutarlı olduğu için D yazımını beğenirler. Çok boyutlu diziler şu dersin en sonunda geçiyor:

http://ddili.org/ders/d/dilimler.html

Oradaki gibi düşününce bana D tanımı doğal geliyor.

Ali
acehreli (Moderatör) #3
acehreli:
Aynı dizi "Başka Dizi Olanakları" dersinde de geçiyormuş ama oradakini daha önceden yakalayıp düzeltmişim bile. :)

Neden öyle sandığımı bilmiyorum ama düzeltmemişim! :) Şimdi düzelttim...

Ali
zafer #4
Rica ederim Ali. Yardımcı olduğuma sevindim :)

Doğrusu yazdıklarından sonra biraz kafam karıştı. Tüm bunlardan anladıklarımı kısaca özetlemek istiyorum yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim.

Öncelikle D dilinde çok boyutlu dizi tanımı şablonu şu şekilde olduğuna karar verdim,

tip [sutun][satir] dizi_adı;

Sizin anlattıklarınıza göre C dilinde bu durum tam tersi, yani satır ve sutun yer değiştiriyor. Bu durumda örnekte görüldüğü gibi aynı indis değerleri için aynı dizi değerinin elde edilmesi aslında pek şaşırtıcı olmuyor. Doğrusu C ile karşılaştırma yapılınca biraz karışıyor ortalık. En güzeli D'nin kendi stilini bu şekilde kabul etmek, iyi veya kötü.

int [2][3] D_gibi = [
                    [1, 2],
                    [3, 4],
                    [5, 6],
                ];

writeln("0.Satir : ", D_gibi[0]);

Yukarıdaki kod ile dizinin ilk satırını yazdırmak istediğimde ben 1 ve 2 sayılarını beklerken, çıktı şöyle oluyor, (Burada tanımda [sütun][satır], kullanımda [satir][sütun] durumu biraz kafa karıştırıyor. Neticede tanıma bakarak D_gibi[0] indeksinin 1, 3, 5 sayılarını getirmesi gerekiyor gibi görünüyor, yani sütun değerini oysa satır değerini getiriyor)

[1, 2]

Buradaki köşeli parantezler program çıktısına otomatik mi ekleniyor?
acehreli (Moderatör) #5
Baştan not: Yazdıklarımı tekrar okuduğumda ses tonumun biraz sinirli olduğunu görüyorum. (Aslında gerçekten sinirliyim de. :-p) Ama bunları kimseye karşı değil, C'nin tutarsız söz dizimini çekinmeden söyleyerek yazıyorum.

Öncelikle bu dillerin hiçbirisinde çok boyutlu dizi olmadığını hatırlayalım. Dizi dizisi oluşturunca bizim çok boyutlu dizi dediğimiz yapı oluşuyor. Ama dillerde özellikle çok boyutlu dizi diye bir olanak yok.

Bu durumda, bu boyutlardan hangisinin satır hangisinin sütun olduğu da tamamen programın tasarımına kalıyor. Programcı tutarlı olarak birinci indisi örneğin satır olarak kullanıyorsa sorun yok.

Şimdi C ve D dillerindeki dizi tanımlarına bakalım. (C++'ta da C ile aynıdır ama C++'ta zaten std::vector topluluğu olduğu için dizi kullanılmaz, veya kullanılmamalıdır.)

C'nin söz dizimi şöyledir:

Tür isim[adet];

Yani örneğin 3 adet char'dan oluşan bir dizi oluşturmak istesek:

char d[3];

Buraya kadar güzel. Şimdi, her elemanı 3 char'lık dizi olan bir dizi oluşturmaya çalışalım. Yani öyle bir dizi olacak ki, d[0] dediğimizde eriştiğimiz elemanın kendisi 3 char'lık dizi olacak.

C'de şu saçma söz dizimi ile tanımlanır:

char d[2][3];

Hani adet sağ tarafa geliyordu! Hmmm? :-p Demek ki değilmiş. Aslında tek boyutlu dizi oluşturduğumuzda da adedi sağa değil, görünmez bir karakterle ismin arasına mı yazmışız acaba? Herhalde... mi acaba? :-p Yani aslında adet, araya bir yere giriyormuş. Saçma.

Yukarıdaki tanımın gerçekten de her elemanı 3 char'lık dizi olan 2 elemanlı dizi tanımladığını d[0]'ın büyüklüğünü yazdırarak görebiliriz:

#include <stdio.h>

int main()
{
    char d[2][3];
    printf("%zu\n", sizeof(d[0]));
}

O programın çıktısı 3'tür. Yani buraya kadar söylediklerim doğru.

İşin garibi, kod typedef ile kolaylaştırılınca her şey mantıklı olmaya başlar:

#include <stdio.h>

typedef char ElemanTuru[3];

int main()
{
    ElemanTuru d[2];
    printf("%zu\n", sizeof(d[0]));
}

İçteki dizinin adedini ElemanTuru kendi içinde gizli olarak taşımaktadır. Tabii böyle bakınca, bu sefer [2] araya değil, gerçekten de sağa gelmiş oluyor.

(Ayrıca typedef tanımında ElemanTuru'nün de nasıl yine araya yazıldığına dikkat edin. O tanım aynı derecede saçma bir konudur... Daha da büyük saçmalık işlev göstergelerinde ortaya çıkar ve işlev göstergesi döndüren işlev göstergesi durumlarında beyni eritir! :-p)

C'nin böyle olmasının nedeni herhalde eleman erişimindeki adetlerle dizi tanımı sırasındaki indekslerin denk konumda bulunmalarıdır:

a = d[x][y];

O kullanım, 2 elemanlı dizinin x'inci elemanının 3 elemanından y'incisine erişmektedir.

Bütün bunlara alışmış olan ve sorgulamadan kullanan C programcılarına göre D'nin tutarlı tanımı terstir.

D'de dizi söz dizimi şöyledir:

Tür[adet] isim;

Bu diğer değişkenlerin tanımı ile de tutarlıdır: önce tür, sonra isim. Basit...

Şimdi her bir elemanı 3 char'dan oluşan 2 elemanlı bir dizi tanımlayalım. Her bir eleman char[3] olduğuna göre onu Tür'ün yerine yazacağız ve bu dizide 2 adet eleman olduğu için de adet yerine 2 yazacağız. Kolay ve tutarlı:

char[3][2] d;

Bunun doğru olduğunu görmek için yine bu dizinin ilk elemanının büyüklüğünü yazdıralım:

import std.stdio;

void main()
{
    char[3][2] d;
    writeln(d[0].sizeof);
}

Onun çıktısı da 3 yazar.

Şimdi C programcılarının D'nin eleman erişimini ters bulmalarını anlamaya çalışalım. Aslında hiçbir terslik yoktur. [] işlecinin yaptığı, solundaki değişkenin belirli sıra numarasındaki elemanına eriştirmektir. Bunu zaten yukarıda kullandık: d[0] yazdığımız zaman d'nin ilk elemanına eriştik. Şimdi o 3 char'dan oluşan elemanın son char'ını 'a' yapalım:

d[0][2] = 'a';   // ilk elemanın son char'ı
    writeln(d);

Çıktısında görüldüğü gibi, birinci elemanın 2 numaralı char'ı 'a'nın değeri olan 0x61 olmuştur:

[x"FF FF 61"c, x"FF FF FF"c]

Aslında burası C'de de aynıdır. O yüzden C programcıları olsa olsa D'deki dizi tanımını ters bulabilirler; eleman erişimini değil... Ama bunu da ben anlayamıyorum, çünkü D tutarlı, C ise saçma.

Not 1: char'ın ilk değerinin geçersiz bir karakteri gösteren 0xff olduğunu da görüyouruz.

Not 2: char dizilerinin o biçimde yazdırıldıklarını bilmiyordum. Şöyle de seçebilirlerdi ama herhalde zaman fazla kalabalık oluyor diye yapmamışlar: [ [ '\xFF', '\xFF', '\x61' ], [ '\xFF', '\xFF', '\xFF' ] ]

Not 3: Dizgi hazır değerlerinin x"..." düzeninde de yazılabildiklerini şu bölümde "Onaltılı sistemde yazılan dizgiler" başlığında görmüştük: http://ddili.org/ders/d/hazir_degerler.html

Sonuçta hem tanımda hem de erişimde D tutarlıdır. C ise tanım sırasında adet bilgisini araya sokuşturduğu için garip, ve adedi ismin sağ tarafına attığı için diğer değişken tanımlarıyla tutarsızdır.

zafer:
Neticede tanıma bakarak D_gibi[0] indeksinin 1, 3, 5 sayılarını getirmesi gerekiyor gibi görünüyor

[1, 3, 5] beklemenin nedeni benim satır ve sütun demem nedeniyle olmuş herhalde.

Tekrarlarsam, C'de ve D'de bütün diziler tek boyutludur. Dizi dizisini istediğimiz anlamda kullanmak bize kalmıştır. D_gibi'nin tanımına bakınca ben şunu görüyorum: her birisi 2 sütundan oluşan 3 satır... O yüzden D_gibi[0] yazınca birinci satırı elde ediyoruz ve onun iki sütunu var.

zafer:
Buradaki köşeli parantezler program çıktısına otomatik mi ekleniyor?

Evet, her değişken kendi türüne uygun olarak yazdırılıyor ve writeln ve arkadaşları dizileri o biçimde yazdırıyorlar. Programımıza uymadığı durumlarda kendimiz sırayla da yazdırabiliriz tabii. (Yazdırılırken çıkış olarak bir dizgi de kullanılabilmesi de düşünülüyor ve onun tartışmaları da az hararetle devam ediyor.)

Ali
zafer #6
Sinirli olmanıza üzüldüm. Eğer sizi sinirlendiren C ve C++ ise boşverin gitsin. Bu güzel hayatı yaşamak varken böyle küçük şeylere takılmayın :)

C++ veya D'nin çok boyutlu dizi tanımı aslında çok umurumda değil. Yani neticede C ile çalışıyorsan kodlama şeklin belli,  D ile çalışıyorsan belli yok bu hoşuna gitmiyorsa başka bir dile geçer ve orada devam edersin neticede alternatiflerde bu şekilde ortaya çıkmadı mı? D diline de baktığımızda C'de bulunan bazı durumlara daha güzel çözümler bulmuştur.

Doğrusu zahmet edip uzun bir yazı yazmışsınız ama ben D öğrenmek için buradayım C öğrenmek istesem zaten burada olmazdım. Diğer taraftan bence D öğreniliyorsa D öğrenilir C ile karşılaştırma yapmaya gerek yok. Belki iki dil arasında seçim yapılacaksa karşılaştırma yapılabilir ancak o karşılaştırmada böyle dizi indislerinin yerleri gibi oldukça göreceli bir konuda olmaz diye düşünüyorum.

Yaptıklarınızdan dolayı sizi takdir ediyorum Ali, bu vesile ile sinir stres yapıp, sağlığınıza zarar vermemenizi dilerim.
acehreli (Moderatör) #7
Yok canım sinir filan yok... :)

Ali
Racih (Moderatör) #8
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 126 mesaj · Konum: Antalya
Ali abi çok güzel konuya değinmişsin. Ceviz.net te senin yazılarını takip ediyorum. Ve C/C++ hakkında yazdığın yazılar kitaplık resmen. Bu konu da main in int döndürmesinin gerektiği gibi saçma geldi. Bunu da senden öğrenmiştim. Hatalı dil hatalı yapıyı doğurur.

Programcılar, programlama dilini anlamak değil, yazacakları algoritmaya odaklanmak ve kod kısmına aktarmak ister. Diğer yazıların gibi bu karşılaştırmayla da eminim çoğu insanın D diline sempatilerinin artacağına eminim.

D oturmaya başladı ve D araçlarıda güncellenmeye başladı. Çoğunluk kararlı araçları olan bu dili bekliyor.
Ronin #9
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 39 mesaj · Konum: Ankara
Racih:
Programcılar, programlama dilini anlamak değil, yazacakları algoritmaya odaklanmak ve kod kısmına aktarmak ister. Diğer yazıların gibi bu karşılaştırmayla da eminim çoğu insanın D diline sempatilerinin artacağına eminim.

D oturmaya başladı ve D araçlarıda güncellenmeye başladı. Çoğunluk kararlı araçları olan bu dili bekliyor.

Bu konuda bende sana %100 katılıyorum. D araçlarının güncellenmesi gerçekten çok iyi. Bizde kod veya dökümantasyon anlamında katkıda bulunabilir miyiz acaba? Özellikle, Qt_D yi merakla ve heyecanla bekliyorum. Biliyorum GTK iş görür fakat Qt apayrı bir yapı ve çok kolay geliyor.
Adaletli olmak zor iş.
Racih (Moderatör) #10
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 126 mesaj · Konum: Antalya
QtD şuan Qt 4.6 sürümüyle çalışıyor. Malesef Qt Creator ve Kde 4.7 kullanıyor. QtD, 4.7 ye uyarlanırsa basit uygulamalar ve D ile Qt de program yazımına giriş yapacağım.

Qt avantajı desteklediği platformlarda kurulumun ve kullanımın sorunsuz olması. Bir gtk kurup kullanabilmek ve editörünü ayarlayabilmek kolay değil. Ayrıca belgelendirmesi çok kötü. Qt fersah fersah ilerde bu konuda.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 08:02:56 (UTC -08:00)