Forum: Projeler Genel RSS
Proje Durumu
Kadir Can #1
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Proje Durumu
Evet arkadaşlar.
Artık yaza giriyoruz.Okulum haftaya bitiyor ama artık okula sadece mezuniyet provaları için 2 saatliğine çağırıyorlar.Dolayısıyla daha fazla kod yazmak istiyorum.
Şimdi durumu ne yapacağız?Hali hazırda açık olan d-ofis ve turna projelerimiz var.Ben d-ofis bir süreliğine bırakıp turna'ya yoğunlaşmayı düşünüyorum.Tabi biraz da D derslerine çalışmalıyım.Genel tekrar gibi diyelim.Daha sonrasında turna kodlamasına devam edeceğim.
Sizler ne yapmak istersiniz?

Fazlalık:En son turna projesinde bir ikilemde kalmıştık.Ben temel olarak bir input sınıfı yazıp daha sonra input türlerinin özel ayarlarını miras alma yoluyla halletmeyi önermiştim.erdem ise her input türünün tek tek yazılmasını önermişti.Şimdi benim yöntemimde kodun anlaşılırlığı düşüyor fakat kod tekrarı minimize ediliyor.erdem'in yönteminde kod tekrarı var ama anlaşılabilirlik yüksek.Sizce hangi şekilde kodlamalıyız?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4391 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Okul için tebrikler! :)

Kadir Can:
Sizler ne yapmak istersiniz?

Ben D.ershane'ye biraz daha devam ettikten sonra bütün projeleri kullanılabilir duruma getirmeye yardım etmek istiyorum. :)

Fazlalık:En son turna projesinde bir ikilemde kalmıştık.Ben temel olarak bir input sınıfı yazıp daha sonra input türlerinin özel ayarlarını miras alma yoluyla halletmeyi önermiştim.

(Konuyu tam olarak hatırlamadan yazıyorum.)

Miras almanın yararı, üst sınıfı kullanan kodların o üst sınıfın asıl hangi alt sınıftan olduğunu bilmeden kullanmalarıdır. input'ları böyle bir kullanıma uygun görüyorsak; kabul.

erdem ise her input türünün tek tek yazılmasını önermişti.Şimdi benim yöntemimde kodun anlaşılırlığı düşüyor fakat kod tekrarı minimize ediliyor.erdem'in yönteminde kod tekrarı var ama anlaşılabilirlik yüksek.

O yöntemde de kod tekrarı bulunmayabilir: farklı sınıflar, ortak gerçekleştirmelri için tek sınıftan (veya işlevden, vs.) yararlanabilirler. Ayrıca kalıtımda da anlaşılırlık yüksek olabilir.

Sizce hangi şekilde kodlamalıyız?

Bence önemli değil. (Böyle diyorum ama sonradan hep "öyle yapmayalım" da diyorum. :))  Deneyelim, kullanalım, eksikliklerini görelim, öğrenelim. :)

Ali
Kadir Can #3
Tebriğinize teşekkür ederim.
Anladım.
Bence erdem'in yöntemi daha iyi olabilir.İlk olarak onun fikrini deneyelim.

@erdem;
Bana örnek olması açısından bir input türünün sınıfını istediğin şekilde yazar mısın?
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 895 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #2
acehreli:
Ben D.ershane'ye biraz daha devam ettikten sonra bütün projeleri kullanılabilir duruma getirmeye yardım etmek istiyorum. :)

Süpermiş. Umarım bu listede pişti de vardır :)

Kadir Can:
Bana örnek olması açısından bir input türünün sınıfını istediğin şekilde yazar mısın?

Yarın sakin kafayla yazmaya çalışayım. Ben aradan bir süre geçtikten sonra koda baktığımda arada bir boşluk oluyor. Şu an aklımda çizgi çizme algoritmaları, çarpışma algılaması nasıl olabilir gibi fikirler uçuşuyor :)

Benim için de özellikle yaz aylarında işler sıkışıyor. Sadece hafta sonları kod yazmaya vakit bulabiliyorum. Bu gün yeni derse bir başlangıç yaptım ama devamında tembellik ettim biraz ;-)
Kadir Can #5
Haklısın erdem.
Yaz olunca insan ne yapacağını şaşırıyor.Bir yanda tatil, bir yanda bilgisayar.
Aynı anda iki üç işi götürmek de zor.
Kolay gelsin diyeyim. :)
erdem (Moderatör) #6
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 895 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #4
erdem:
Yarın sakin kafayla yazmaya çalışayım.

Hımm.. Maalesef ben ne önerdiğimi hatırlayamadım :huh:

Büyük ihtimal aklıma bir fikir gelmiştir. Sonra onu kod olarak yazmışımdır. Ama o kodlar da uçmuş gözüküyor..
Kadir Can #7
Her input türü için ayrı sınıf yazmayı önermiştin. :D
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler Genel RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-04-30, 15:39:56 (UTC -07:00)