Forum: Duyurular RSS
Andrei Alexandrescu'nun Riverbed sunumu
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Andrei Alexandrescu'nun Riverbed sunumu
Andrei Google'a ve Silicon Valley ACCU'ya verdiği "Three Cool Things About D" konuşmasını bugün çalıştığım Riverbed'de de verdi.

Kendisini "getiren" kişi olarak forsum bayağı arttmış oldu. ;)

İzleyenlerin sayısı çok yüksekti: öğle yemeği zamanında 60-70 kişiydik. Aslında büyük ekran aracılığıyla Illinois ofisindeki 10 kadar kişi de izledi. Andrei de bu sayıya çok memnun oldu. Google'daki konuşmasından iki dakika önce yalnızca bir kaç kişi olduğu için endişelenmiş olduğunu söyledi.

Tabii ki bütün konuşmayı bitiremedi; slaytların ancak dörtte birini görebildik. Ancak baştaki genel bilgileri duymuş olduk. Arkadaşlara sorduğumda konuşmayı çok bilgilendirici ve eğlendirici bulduklarını söylediler.

"En utandırıcı" soruyu soran üç kişiye kitap hediye etti. :) Soruların hepsini iyi cevapladı.

Konuşmayı kayıt edecek düzenek yoktu ama bir kaç fotoğraf çekildi.

En sonunda dışarıda D'nin nereye gittiğini sorduğumda github'a geçmenin büyük bir patlama getirdiğini söyledi. Walter'ın yalnız çalışmayı seven birisi olduğunu ve o havasından çıkmasının yararlı olacağını söyledi. Git'in bu konuda da yardımı olduğunu söyledi. İnsanlar bug bile açmadan 'pull request' gönderiyorlarmış. Sitenin bu konuda yararlı olduğunu söyledi.

D'nin bir sorununun makale azlığı olduğunu söyledi. Bunu geçende konuşmuştuk: bir makale yarışması var. Belki biz de yazmalıyız.

Kendisine D.ershane'nin Aralıklar bölümünü bitirmek üzere olduğumu söylediğimde kitabı tabii ki İngilizce'ye çevirmemi önerdi. Hesap kolay: İngilizce bilenler Türkçe bilenlerden oldukça fazla. :) Ben de bu önerinin sizin tarafınızdan daha önce de yapıldığını söyledim. Olabilir tabii... :D

Ali
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Aslında bu konuya uzun bir yanıt yazmıştım. Ama firefox çöktüğü için o mesajı cache kullanarak kurtarmayı denesem de kurtaramadım. Daha sonra bellek miktarı 65536 yerine 65534 mü çok az bir fark yüzünden bu sefer de ekran kartı sürücüsü bir hata verdi. O yüzden o cache de uçtu. Bu yüzden kısaltarak yazıyorum :)

acehreli:
En sonunda dışarıda D'nin nereye gittiğini sorduğumda github'a geçmenin büyük bir patlama getirdiğini söyledi.

• dsource sitesindeki projeleri de elden geçirmeliler
  • Bizde kendi projelerimizi gözden geçirelim. Devam edilmeyen fikir olarak kalan projeler eski projeler kısmına taşınsın.
  • [Resim: http://i205.photobucket.com/albums/bb202/kristinamariesmith/FROG%20CLIPART/th_frog1.gif] dan kurtulalım. Resimleri kendi sunucumuzda tutabilirmiyiz.

acehreli:
Kendisine D.ershane'nin Aralıklar bölümünü bitirmek üzere olduğumu söylediğimde kitabı tabii ki İngilizce'ye çevirmemi önerdi. Hesap kolay: İngilizce bilenler Türkçe bilenlerden oldukça fazla. :) Ben de bu önerinin sizin tarafınızdan daha önce de yapıldığını söyledim. Olabilir tabii... :D

• Sanırım basılı kitabı İngilizce ücretsiz versiyonunu Türkçe düşünüyorsunuz.
  • İlerde belki İngilizce forum bölümü açmayı da düşünebiliriz.
  • Eğer Andrei ile sohbet etme imkanım olsaydı kitap hakkında tek önerim biraz daha evrensel olarak düşünmesi olurdu. Örneğin bu kitabı Çin'de, Türkiye'de Hindistan'da vs. farklı ülkelerde okuyan okuyucular olabilir. O yüzden sadece Calvin and Hobbes gibi bir çizgi romanda kullanılan aracı anlayabilmek diğer kültürdeki insanlar için zor olabiliyor. Örneğin bizim Nasreddin Hoca, Göl ve Maya sınıflarını modellememiz gibi bir şey :D
  • Ayrıca biraz daha somut, hatta gerçek uygulamaları modelleyen kod örnekleri koymasını tavsiye ederdim.
  • Hatta bazı kitaplar direkt bir uygulamayı nasıl oluşturulacağını anlatırken arada o dili anlatıyorlar. Örneğin Accelerated C++. Ben bu şekil bir öğretim modelini daha faydalı buluyorum. Zaten kitabın yazarları da uzun yıllar C++ öğretmişler. Tabi bu biraz farklı bir konu :)
Ali #3
Kullanıcı başlığı: Python / Java / C,C++  / D
Üye Ock 2011 tarihinden beri · 84 mesaj · Konum: Orjin
Grup üyelikleri: Üyeler
Bayadir yoktum buralarda guzel olmus. Keske o guzel kitaplari ben alsaydim Ali abi. Deitel & Deitel tarzi bir kitap cikarilsa D icin harika olur. Birde su var. D dili İDE vs. mevcut. Ama Dev C++ tarzinda bir ide olmali. D dilini PC'ye kurmadan direk IDE yardimiyla yapabilmeliyiz. Gerci uzun zamandir aldigim projeden kafami kaldiramadim neler gelisti bilgim yok. Ama su gercegi soylemek gerekir Ali abi.

D gelecegin en populer dili olacak. Ve bu dil halen daha gelisme asamasindayken ben bu dille uygulama gelistirdigim icin cok mutluyum.

Boyle bir dili bize tanittigin, bize ogrettigin icin cok tesekkur ederim (:

D dili icin TR'de konferanslar olacak mi? Ins bos, projesiz bir gunumede denk gelirse (:
Ali
acehreli (Moderatör) #4
Yanıtlanan mesaj #2
erdem:
firefox çöktüğü için o mesajı cache kullanarak kurtarmayı denesem de kurtaramadım

O hataya bir kere düşmüştüm. :) Artık tarayıcı penceresine mesaj yazmıyorum. Hep Emacs'in bir penceresine yazıyorum; çünkü o ortamda yazmaya zaten alışığım. Sonra Firefox penceresine kopyalıyorum.

* dsource sitesindeki projeleri de elden geçirmeliler

Genel olarak D kütüphanelerinin %80'leri tamamlanmış ve sonradan ilgi kaybedilmiş projeler olduğunu da söyledi. Ben github'ı izlemiyorum ama okuduklarıma bakılırsa dmd ve Phobos'ta çok değişiklikler geliyormuş. Herhalde hata temizliğidir. Bakalım...

* Bizde kendi projelerimizi gözden geçirelim. Devam edilmeyen fikir olarak kalan projeler eski projeler kısmına taşınsın.

Doğru. Ben aslında kendi çapımda bir mentor havasında dürtmeye çalışıyorum ama bazen fazla irdelediğimi düşünüyorum. Nasıl olursa olsa bir şey çıksa da öğrenilse...

* [Resim: http://i205.photobucket.com/albums/bb202/kristinamariesmith/FROG%20CLIPART/th_frog1.gif] dan kurtulalım. Resimleri kendi sunucumuzda tutabilirmiyiz.

Yani ddili'ne resim koyamadığımızı mı söylüyorsun. Bu, forum yazılımını seçerken verdiğim bir karardı: forum metin temellidir diye düşünmüştüm. O yüzden geçen yaz buluştuğum Can ve Mengü'yle resimlerimizi koyamayınca kendim de bozulmuştum. :D

Spammer'ların koydukları resimleri nasıl silebileceğimi bile bilmiyorum. Belki üyeyi silince resim de siliniyordur? PHP bilen arkadaşlar kullandığımız Unclassified NewsBoard'un koduna bakıp anlayabilirler mi... Sürümü forum sayfalarının en altında var.

* Sanırım basılı kitabı İngilizce ücretsiz versiyonunu Türkçe düşünüyorsunuz.

Bence İngilizcesi de ücretsiz olabilir. pdf olarak veya siteden okusunlar. Ücret işinin sakıncaları da var: parayı ödeyecek olanlara karşı sorumluluk altına girerim. Oysa ben programcılığa devam ederek kendi boş zamanlarımda yazmak istiyorum.

* İlerde belki İngilizce forum bölümü açmayı da düşünebiliriz.

Olabilir ama hani eğer tutarsa, ben bu tür bölünmelerden hoşlanmıyorum. Kime ne yararı var? Soruyu hangi foruma sormalı? Hepsine birden mi? Örneğin neden comp.lang.c++.moderated ve comp.lang.c++ varken ayrıca ACCU'nun C++ forumları var? Belki de insanlar klüp havasını hissetmek istiyorlardır. Bilmiyorum. Bence tek forum daha iyi: daha çok üye, daha çok yanıt, daha doğru yanıt.

Önemli değil tabii; aklıma gelenleri söyledim. :)

* Ayrıca biraz daha somut, hatta gerçek uygulamaları modelleyen kod örnekleri koymasını tavsiye ederdim.

D.ershane'yi İngilizce'ye çevirmemi önerdiğinde kendisine bunun Türkçesi'nden çok daha kolay olacağını, çünkü tekrar örnek düşünmek zorunda kalmayacağımı söylediğimde bana katıldı. :D Bulunan örnek konuyu anlatmalı ama kafayı başka taraflara çekmemek için başka unsurlardan da arınmış olmalı.

O zaman da gerçekçi olmuyor tabii. Örneğin aralıklar şablonlarla iç içe oldukları halde ve hatta şablon olmadan tasarlanmaları saçma bile olduğu halde ben Aralıklar bölümünde yalnızca int türlerini kullandım. Hemen arkasından gelen bölümde "aslında tabii ki hep şablon olurlar" havasında düzelteceğim. :)

Hatta bazı kitaplar direkt bir uygulamayı nasıl oluşturulacağını anlatırken arada o dili anlatıyorlar. Örneğin Accelerated C++. Ben bu şekil bir öğretim modelini daha faydalı buluyorum.

Çok mantıklı. Gang of Four'un Design Patterns kitabı da öyledir. D.ershane'nin o konuda sorunlu olduğunu başından beri biliyoruz. :)

Ali
acehreli (Moderatör) #5
Yanıtlanan mesaj #3
Güzel sözler için teşekkürler CWSuskun. Yoğun projeler iyidir; sen kodlamaya devam et! :)

CWSuskun:
D dili icin TR'de konferanslar olacak mi? Ins bos, projesiz bir gunumede denk gelirse (:

Boş gününü yaratmalısın... :) Geçen yaz "C++ Hata Düzeneği" üzerine bir sunum vermiştim. Bu yaz artık D'yi tanıtan genel bir konuşma veya bizim gibi D'yi bilenler için Aralıklar gibi özel bir konuşma olabilir.

Konferans düzeyinde olabilmesi için önce talep gerek. Çok küçük bir olasılık olarak, eğer Andrei "Türkiye'ye tatile gidiyorum Ali; ne önerirsin" gibi bir şey söylerse ben de "o zaman Türk D'cilere de 1-2 saat ayırmalısın" diye bastırırım. :) Ama onun dışında şimdilik bir umudum yok.

Ali
Ali #6
Kullanıcı başlığı: Python / Java / C,C++  / D
Üye Ock 2011 tarihinden beri · 84 mesaj · Konum: Orjin
Grup üyelikleri: Üyeler
acehreli:
Güzel sözler için teşekkürler CWSuskun. Yoğun projeler iyidir; sen kodlamaya devam et! :)

Boş gününü yaratmalısın... :) Geçen yaz "C++ Hata Düzeneği" üzerine bir sunum vermiştim. Bu yaz artık D'yi tanıtan genel bir konuşma veya bizim gibi D'yi bilenler için Aralıklar gibi özel bir konuşma olabilir.

Konferans düzeyinde olabilmesi için önce talep gerek. Çok küçük bir olasılık olarak, eğer Andrei "Türkiye'ye tatile gidiyorum Ali; ne önerirsin" gibi bir şey söylerse ben de "o zaman Türk D'cilere de 1-2 saat ayırmalısın" diye bastırırım. :) Ama onun dışında şimdilik bir umudum yok.

Ali

Tesekkur ederim abi (: Eh hobiydi meslek oldu (:. Otomasyonel olunca bu isler bos gun nadir oluyor. D C,C++ gibi biraz daha taninirsa ciddi manada birseyler ortaya cikabilir. D'nin gelecegi cidden cok parlak... Bu dili ilk ogrenenlerden olmaksa bambaska bir tad olacak (:
Ali
erdem (Moderatör) #7
Yanıtlanan mesaj #4
acehreli:
* [Resim: http://i205.photobucket.com/albums/bb202/kristinamariesmith/FROG%20CLIPART/th_frog1.gif] dan kurtulalım. Resimleri kendi sunucumuzda tutabilirmiyiz.
Yani ddili'ne resim koyamadığımızı mı söylüyorsun.

Evet bir süre sonra yüklediğimiz resimler aynen bu şekle dönüşüyor :)

[Resim: http://img527.imageshack.us/img527/3240/ekran.png]

Sonuçta bunlar eski mesajlarda diye düşünebiliriz. Ama bazı mesajlar dershaneyle ilgili ve hala güncelliğini koruyor. Resim gidince de ne anlatıldığını anlamak bazen mümkün olmuyor.
erdem (Moderatör) #8
Yanıtlanan mesaj #4
acehreli:
Hatta bazı kitaplar direkt bir uygulamayı nasıl oluşturulacağını anlatırken arada o dili anlatıyorlar. Örneğin Accelerated C++. Ben bu şekil bir öğretim modelini daha faydalı buluyorum.

Çok mantıklı. Gang of Four'un Design Patterns kitabı da öyledir. D.ershane'nin o konuda sorunlu olduğunu başından beri biliyoruz. :)

Ben dershanedeki dersleri beğeniyorum. Sadece fikir olarak basılı ortama geçmeden önce belki belirli yerlerde anlatımda sadeleştirmelere gidilebilir.

Ya da bu Microsoft'un üzerinde merdiven resmi olan bir serisi vardı. Bu kitaplardaki tasarımı ben çok beğenmiştim. Örneğin konunun daha ayrıntılı derine inen kısımlarını normal anlatımdan ayırıyor. Sonra dershanede yaptığınız gibi :) konuyla ilgili sorular soruyor. Daha da ilginç şeyler var ama şu anda yanımda bu seriden bir kitap olmadığı için hatırlamıyorum.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 07:56:56 (UTC -08:00)