Forum: D Programlama Dili RSS
Error: module object is in file 'object.d' which cannot be read
Sayfa:  önceki  1  2 
mert #16
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 3700
qyn,

Kurulumu başardığına sevindim tebrikler. Ali bey GtkD' nin son sürümünü şurada http://ddili.org/forum/thread/502 duyurmuştu. Onun da deb paketi vardı sanırım.

Kolaylıklar ve iyi sabahlar.

mert
mert
Bu mesaj mert tarafından değiştirildi; zaman: 2011-04-06, 02:16.
qyn_ #17
Kullanıcı başlığı: qyn
Üye Nis 2010 tarihinden beri · 32 mesaj · Konum: öğrenci
Sagolasin mert:
Kurulumu yaptim söledigin gibi gtkd yide kurdum verdigin linkten hatta örnek bir gtk programı derledim ve çalıştı .
ardından daha kolay program geliştirmek icin geany i kurdum dmd güzelce calisiyor fakat gtk kodları iceren bir programı derleyemiyo geany de özel ayar mı yapmak gerek .
kodlar şunlar
import gtk.MainWindow;
import gtk.Label;
import gtk.Main;

void main(string[] args)
{
    Main.init(args);
    MainWindow win = new MainWindow("Hello World");
    win.setDefaultSize(400, 200);
    win.add(new Label("Hello World"));
    win.showAll();

Main.run();
}
hatalar şunlar :

dmd -w -c "gtkornek.d" (/home/qiyan/Masaüstü/hello dizininde)
/usr/include/d/gtkd/gdk/Drawable.d(200): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.doref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gdk/Drawable.d(216): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.unref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gdk/GC.d(214): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.doref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gdk/GC.d(230): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.unref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gtk/Style.d(284): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.doref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gtk/Style.d(300): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.unref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gtk/ObjectGtk.d(230): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.doref, but is not marked with 'override'
/usr/include/d/gtkd/gtk/ObjectGtk.d(247): Warning: overrides base class function gobject.ObjectG.ObjectG.unref, but is not marked with 'override'
Derleme hatalı.
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2011-04-06, 10:38.
erdem (Moderatör) #18
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 981 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Ben biraz tembel olduğumdan mı nedir  :-) hazır paket dosyası var diye gtkd 1.3.2 sürümünü indirdim.

$ sudo dpkg -i gtkd_1.3.2+svn802-0_i386.deb

ile kurdum. Bu şekilde derlemek gerekiyormuş sanırım.

$ dmd hello.d -ofhello

$ ./hello

Ve Merhaba Dünya programı çalıştı.
mert #19
Yanıtlanan mesaj #17
Merhaba qyn,

import gtk.Window;

import gtk.Main;

int main(string[] args)

{

Main.init(args);

auto pencere = new Window("deneme");

pencere.show();

Main.run;

return 0;

}
gtk için geany de sadece çalıştır'a basar mısın? derle inşa et değil sadece çalıştır? En sağdaki tuş ( Geçerli dosyayı incele veya çalıştır). Ben mesajı yazdıktan sonra Erdem' in mesajını gördüm. Derleme parametrelerini bildirmiş. Güzel olmuş. Teşekkür ederim Erdem.

Yine ek olarak, GtkD ile ilgili dersler bölümünde anlatılandan (http://ddili.org/ders/gtkd/) daha öte çok da bir şey biliyorum diyemem. Ancak Gtk+ için sınıflar yazabilmemiz işimizi oldukça kolaylaştıracak sanıyorum. Can Alpay ile yaptığım bir görüşmede ondan edindiğim izlenim,
 öncelikle D dilini iyice kavramadan Gui (Dui) meselelerine ağırlık vermemeyi önemser nitelikteydi. Keşke gtkD dersleri de başlasa yeniden de aklımıza doluşan basit ama zaman alacağını sandığım o tuhaf soruların ağırlığını bir nebze hafifletebilsek. Önce D dilini
iyice kavramak gerekiyor. Bunu önemseyelim diyorum kendi adıma ben de.
mert
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: mert; zaman: 2011-04-06, 11:32.
erdem (Moderatör) #20
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 981 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Rica ederim.  Milimetrik saniye farkıyla benim gönderdiğim mesaj önce gitmiş sanırım. Aynı anda göndermişiz :)
qyn_ #21
merhaba mert :
senin sonradan ekledigin kodla yeni bir dosya olusturup
sadece execution a bastim çıktı :
./geany_run_script.sh:5 ./deneme:not found
program exited with code :127

Sanirim geany deki dahili seçenekleri ve argümanları ayarla (inşa et menüsü)  oradan birşeyleri değiştirmelimiyim acaba.
Evet gtkd kullanmadan önce D dilini öğrenmek gerekir çünki gtk dilin kendi yapisi icinde bir sey diildir ek bir kütüphane o yüzden senin de söyledigin gibi önce dili öğrenmek gerekli .Bende bir türlü işten ve okuldan fırsat bulamamıstım başlamaya artık günde 1 saat bile olsa D ile ilgilenmeliyi planliyorum.
mert #22
Hata üretmiş. Çünkü derlenen dosya yok. Çalıştır komutu sadece derlenmiş dosya için çıktı üretiyor zaten. Benim verdiğim sadece çalıştır örneklemesi derlemeyi yaptığın kodu, yani derlenmiş programı çalıştırdığından. Erdem'in dediği gibi konsoldan veya Geany konsolundan programını derlersen çalışacaktır. Ama geany üzerinden ve önceden derlenmiş dosya olarak.
Gtk için bir kaç örneği ben de konsoldan çalıştırarak yapmıştım.
mert
qyn_ #23
Evet derlenmiş dosya o şekilde çalıştı hakliymissin.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 13:15:25 (UTC -08:00)