Forum: Projeler turna RSS
Header Modülü
canalpay (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Header Modülü
Header modülü için ne yapacağımızın nasıl yapacağımızın fikirlerini bekliyorum.

Hemen başlamak istiyorum. Çünkü header modülü olmadığından cookie modülü bekliyor. Cookie modülü olmadığı için Mengü ve session modülü bekliyor. Bu kadar beklememek gerekir.

Ayrıca yavaştan başka şeylerede başlasak mı?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4511 mesaj
"Header modülü" tam anlamlı gelmedi. HTML belgesinin baş tarafından bahsediyorsak şöyle bir kaynak güzel:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_header_fields

Oradaki sağ sütun yalnızca örnek tabii. Aslında tanımı da benim daha önceden düşündüğümden kolaymış:

değişken: değer

Değerin ne düzende olduğu değişkene göre değişiyor.

Eğer doğru anladıysam, string bir isim ve BaşlıkDeğeri çifti yeterlidir:

class BaşlıkElemanı
{
    string isim;
    BaşlıkDeğeri değer;
}

BaşlıkDeğeri'nin alt sınıfları olabilir. Örneğin çerez değerinin kendisini değişken+değer çiftlerinden oluşuyor:

class ÇokluBaşlıkDeğeri : BaşlıkDeğeri
{
    string[string] değerler;
}

Onun toString'i değerlerin aralarına "; " yazmayı bilebilir. Aklıma geliveren bu. :)

Ali
canalpay (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
"Header modülü" tam anlamlı gelmedi. HTML belgesinin baş tarafından bahsediyorsak şöyle bir kaynak güzel:

Evet ondan bahsediyoruz.

Header'ı yazmak evet o kadar kolay. Ancak header' özel hiç bir şey yok mu? Birincisi cookie. Cookie'ye erişmeyide biliyoruz. Cookie'yi özel olarak yazacağız. Başka header'a özel neler var ve nasıl erişiyoruz.
Onlarıda özel olarak yazmak gerekecek mi yoksa header başlığında mı tanımlayacağız?

Ayrıca :
değişken: değer

diye bir şey tanımladık. Bu ne işe yarayacak. Sanırım değişken adının bazı sabit adları olmalı yoksa işe yaramıyor?
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4511 mesaj
Tam bilmiyorum. Başlık bölümünün bazı değişkenleri standart, bazıları ise programa göre değişiyormuş. Bizim modülü kullananlara esnek bir arayüz sunmak iyi olur. Onlar istediklerini depolayabilmeliler. (Hepsinin tarayıcı tarafından geri gönderilip gönderilmediğini bilmiyorum.)

Cookie'nin özel olduğu doğru. Onu kendimiz en azından oturumu belirlemek için kullanacağız.

Başka bir şey bilmiyorum. :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler turna RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-20, 23:56:56 (UTC -07:00)