Forum: Duyurular RSS
Yeni ders: Başka Dizi Olanakları
Sayfa:  1  2  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yeni ders: Başka Dizi Olanakları
  http://ddili.org/ders/d/dilimler.html

Aslında tam yeni değil: eski "Dilimler ve Aralıklar" dersinin genişletilmiş hali...

Ali
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Çok güzel olmuş. Bu arada eşleme tablosuda genişletilmeli. Onuda belki ilk ben genişletmeyi denerim. Ancak bunu en erken yarından sonraki gün yapabilirim.

Bu arada notlar aldım:

Not: Bu dersi yazdığım sırada kullandığım dmd 2.051 bu işlemleri henüz dinamik dizilerde desteklemiyor. O yüzden bu başlık altındaki örneklerde hep sabit uzunluklu diziler kullanıyorum.

Ben destekliyor sanıyordum ancak denedim desteklemiyor. Ancak belki bile bile desteklenmiyor olabilir mi? Çünkü dinamik dizide kullanılacak ise kullanılan dizilerin uzunluklarının eşit olması ve sağında eşlenen dizininde eşit olması gerekir yoksa range violation hatası almamıza neden olmaz mı? Belki programcı uzunlukla uğraşıp hata yapmasın diye eklenmiyordur?

Derste "Uzunluğun artması paylaşımı sonlandırır" denmiş ve bir örnek verilmiş:

import std.stdio;

void main()
{
    int[] dizi = [ 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 ];
    int[] yarısı = dizi[0 .. $ / 2];
    int[] çeyreği = dizi[0 .. $ / 4];

çeyreği[1] = 0;

writeln(çeyreği);
    writeln(yarısı);
    writeln(dizi);
}

Ancak uzunluğun azaltılmasıda paylaşımı sonlandırmaz mı? Eğer öyle olursa "Uzunluğun değişmesi paylaşımı sonlandırır." denmesi daha doğru olur.

Azalmaya örnek:
import std.stdio;

void main()
{
    dizi.length=dizi.length-4;
    çeyreği[1] = 0;

writeln(çeyreği);
    writeln(yarısı);
    writeln(dizi);
}

Bu arada array-wise hakkında düşündüklerimi paylaşacağım bir yazı yazmak istiyorum. Onun üzerinde tartışarak bence array-wise'in kullanılmamasını düşünebiliriz. Eğer yazacağım yazıya bende inanırsam paylaşırım. Yoksa rezil olmamak için paylaşmam. :-D
acehreli (Moderatör) #3
canalpay:
Bu arada eşleme tablosuda genişletilmeli.

Çok iyi fikir ama diğer tarafları tek kişinin ağzından olunca ikinci yazarın tarzı uymayabilir. Eğer eksiklikleri bilirsem kendi ağzımla yazmak isterim.

Başlardaki dersleri özellikle genel bırakmaya çalışmıştım. Dizilerin iki derse ayrılmış olmasının nedeni de oydu.

Aslında forumun çok daha canlı olacağını da bekliyordum. Yazıdan genel bir şeyler anlaşılmalı ve akla gelen sorular "peki şunu nasıl yaparız" diye forumda sorulmalı. Kendi öğrenme tarzıma en güzel bu yöntem uyuyor.

dinamik dizide kullanılacak ise kullanılan dizilerin uzunluklarının eşit olması ve sağında eşlenen dizininde eşit olması gerekir yoksa range violation hatası almamıza neden olmaz mı? Belki programcı uzunlukla uğraşıp hata yapmasın diye eklenmiyordur?

O yüzden olduğunu sanmıyorum. Programcının yanlışlıkla dizi dışına taşabileceği başka işlemler de var. Örneğin dizi indekslemek.

Dinamik dizilerin de uzunlukları olduğu için bence işlevsel olarak bir sorun yok. Zaten dmd'nin verdiği hata da bunun yasal olmadığını söylemiyor. Derleyici hatası gibi bir hata veriyor.

Hatta bütün diziyi etkileyen bazı işlemler çalışıyor; bazıları çalışmıyor.

Ancak uzunluğun azaltılmasıda paylaşımı sonlandırmaz mı?

O zaman çok kısıtlayıcı olurdu. Diziler en azından Andrei'nin aralık (range) kavramına uymamış olurlardı. Oysa dilin temel olanakları olarak dizilerin de aralıkları desteklemeleri çok yararlı.

Burada aklımda olan kullanım, dilimin baş tarafından kısaltılarak ilerletilmesi. (Yani std.array modülünde tanımlanan popFront()'un kullanımı.)

Ve uzunluğu değiştikçe bütün elemanların kopyalanmaları da yavaşlık getirirdi.

Bu arada array-wise hakkında düşündüklerimi paylaşacağım bir yazı yazmak istiyorum.

Makaleler bölümüne koyalım. :)

Ben daha önce konuştuğumuz tehlikeli durumu digitalmars.D forumunda da sordum:

http://thread.gmane.org/gmane.comp.lang.d.general/48828

Tabii ki oranın en verimli kişisi olan bearophile tarafından daha önce dile getirilmiş ve hangi kullanımların yasal olmalarının mantıklı olduğu küçük tablolarda irdelenmiş:

http://d.puremagic.com/issues/show_bug.cgi?id=3971

Ali
canalpay (Moderatör) #4
Çok iyi fikir ama diğer tarafları tek kişinin ağzından olunca ikinci yazarın tarzı uymayabilir. Eğer eksiklikleri bilirsem kendi ağzımla yazmak isterim.

Kasten bende öyle isterim :-)

Bence büyütülmesi gereken alanlar:

- çok boyutlu diziler gibi çok boyutlu eşleme tabloları tanımlama öğreten bir paragraf eklenmeli.
- göstergelerden sonra eşleme tablosundaki in gerçeğini anlatmadınız diye hatırlıyorum ve anlatmanız gerektiğini düşünüyorum.
- birde şuan o kadar aramama rağmen bulamadığım getValue mi ne öyle işlemleri tanıtan yazı yazılması gerekiyor. şimdi buldum bu konu: http://ddili.org/forum/thread/320  eklenmesi gerekiyor.

(eşleme tablosu doğru bir kullanım mı?)
canalpay (Moderatör) #5
acehreli:
canalpay:
    Ancak uzunluğun azaltılmasıda paylaşımı sonlandırmaz mı?

O zaman çok kısıtlayıcı olurdu. Diziler en azından Andrei'nin aralık (range) kavramına uymamış olurlardı. Oysa dilin temel olanakları olarak dizilerin de aralıkları desteklemeleri çok yararlı.

Ben eğer dizinin uzunluğu azaltılırsa arttırıldığı gibi yine paylaşımı sonlandırır bunu eklemek gerek diye düşünnmüştüm. Örneğin okuyan kişi bak uzunluk arttırılınca paylaşım sonlandırılıyormuş ancak azaltma hakkında bir şey söylememiş acaba paylaşım sonlanır mı sonlanmaz mı diye sormasın diye dedim. Daha da kötüsü benim sizi o mesajı yazarken ki gibi yok acaba sadece arttırınca paylaşım sonlanıyor azaltınca bir şey olmuyor halen dilimi olarak kalıyor demesin diye söylemek istedim.

acehreli:
canalpay:
    Bu arada array-wise hakkında düşündüklerimi paylaşacağım bir yazı yazmak istiyorum.

Makaleler bölümüne koyalım. :)

Böyle deyince heyecanlandım :-) Ben sadece konu hakkında ortak fikir oluşturmak adına dedim. Eğer en azından oraya konmasa bile bir makale tarzında olacaksa array-wiseleri iyice bir inceleyerek konuşmak gerekir.

Ben array-wise e diğerlerinin farklarını şöyle bir kod deneyerek inceledim:

import std.stdio;

void main()
{
 /* int[] dizi = [ 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 ];
    çeyreği[10] = 0;

writeln(çeyreği);
    writeln(yarısı);
    writeln(dizi);*/
    double[] dilim1 = [ 1, 1, 1 ];
    double[] dilim2 = [ 2, 2, 2 ];
    double[] dilim3 = [ 3, 3, 3 ];

dilim2 = dilim1;              // (1)  dilim2'yi dilim1'in referansı yapıyor.
    dilim3[] = dilim1;            // (2)  dilim3'ü dilim1'in referansı yapmıyor. .dup ile 
    //aynı işe yarıyor.
    //dilim3[] = dilim1; yerine dilim3[] = dilim1[]; kullanımını anlamca daha doğru 
    //buluyorum.
    //çünkü dilim1 dediğimizde aklımıza dilim1'in bellek adresi ve eleman sayısı 
    //aklıma geliyor.
    //ancak dilim[]1 dediğimizde foreach'te kullanmışızcasına 
    //tek tek elemanları eriştiğimizi anlatıyor.

dilim1[2] = 54; //Tek tek atarsak eleman değişiyor. dilim2 dilim1'in referansı

writeln("dilim1: ", dilim1);
    writeln("dilim2: ", dilim2);
    writeln("dilim3: ", dilim3);
    dilim1[1..3]=[27,32]; //aralık belirterek atarsak elemanyine değişiyor. 
    //dilim2 dilim1'in referansı

dilim1[0..3]=[22,27,32];//aralıkta tüm elemanları belirterek atarsak eleman 
    //yine değişiyor. dilim2 dilim1'in referansı

dilim1[]=[66,55,55];//yine dilim2 dilim1'in referansı. Ama(1) numaralı yerde tam 
    //zıttına referans olmamasını 
    //sağlamıştı. Burada ise referans olmasını sağladı.

dilim1=[97,100,100];//artık dilim2 dilim1'in referansı değil. Ama(2) numaralı yerde 
    //tam zıttına referans olmasını 
    //sağlamıştı. Burada ise referans olmamasını sağladı.

}

Ve şu önermeleri savundum:

Bu kod üzerinde [] kullanımın anlamı açık olsa bile ne yapacağını bilemezsek veya karıştırırsak programımızın hatasının nerede olduğunu bulunması zor bir durumda kalacağımızı söylemek istiyorum.

Örneğin kodun bu satırında "dilim1[]=[66,55,55];"referans olmasını sağlıyor.
ancak "dilim1=[97,100,100];" burada  ise referans olmamasını sağlıyor.

Ancak kodun ilk başlarında ise tam zıttını sağlıyordu. Tasarımı belki hatasız mantıklı ayrıca kolaylaştırıcı. Ancak her durumda farklı sonuçlar çıkarması kafamızı karıştıracaktır ve programımızı hatalara sürükleyecektir. Ayrıca programımızın kodlarını değiştirdiğimizde örneğin referans olmasını sağlıyorken artık sağlamıyor olacak. Belki de tam zıttı. Ancak hep beklediğimizden farklı çalışacak.

Eğer yinede kullanılmak istenilirse "dilim1[]=dilim5[]" ve  "dilim1[]=dilim5" kullanımın aynı sonuçları doğurduğunu var sayarak ilk kullanımdaki gibi kullanılmasının koddaki anlamın daha rahat anlaşılmasını ve kodun daha kolay anlaşılacağını savunuyorum.

Ancak asla array-wise'ye onun karmaşıklılığı yüzünden ihtiyacımız olmadığını bunu zaten foreach anlaşılabilir bir biçimde kolayca açıkça ve belki biraz uzunca kodlanabileceğini söylüyorum. Array-wise ile yapmak istediğimiz her şey foreachle yapılır. Örn andreinin kitabından:

auto a = [1.0, 2.5, 3.6];
auto b = [4.5, 5.5, 1.4];
auto c = new double[3];
array wish ile
c[] += 4 * a[] + b[];

aynı biçimde ne yaptığımızı daha açık bir biçimde göstererek:

foreach (i; 0..length) {
    c[i] += 4 * a[i] + b[i]; 
}

array-wise ile ilgili bir uyarıda andreinin kitabında var onuda eklerim. Ayrıca şunu örnek olarak eklerim(Ali Bey'in diziler konsunun dershane problemindeki çözümü. bunu foreach ile yazıp hadi bunu array-wise ile yazın deyip çok çok güçlü bir olanak olmadığını gösteririm.(Sanırım andreinin uyarısıda bu döngüler ile ilgili idi.)):

import std.stdio;
import std.cstream;

void main()
{
    double[] dizi = [ 1, 20, 2, 30, 7, 11 ];

double[] dilim = dizi;     // dizinin bütün elemanlarına
                               // erişim sağlayan bir dilimle
                               // başlıyoruz

while (dilim.length) {     // o dilimde eleman olduğu
                               // sürece ...

if (dilim[0] > 10) {   // yalnızca ilk elemanla
            dilim[0] /= 2;     // ilgileniyoruz
        }

dilim = dilim[1 .. $]; // dilimi başından kısaltıyoruz
    }

writeln(dizi);             // asıl dizi değişmiş oluyor
}
acehreli (Moderatör) #6
Yanıtlanan mesaj #4
canalpay:
- çok boyutlu diziler gibi çok boyutlu eşleme tabloları tanımlama öğreten bir paragraf eklenmeli.

Tamam: böylece her türün kullanılabildiği pekiştirilmiş olur.

- göstergelerden sonra eşleme tablosundaki in gerçeğini anlatmadınız diye hatırlıyorum ve anlatmanız gerektiğini düşünüyorum.

Göstergeler dersine eklemişim. "Eşleme tablolarının in işleci" başlığı altında:

http://ddili.org/ders/d/gostergeler.html

- birde şuan o kadar aramama rağmen bulamadığım getValue mi ne öyle işlemleri tanıtan yazı yazılması gerekiyor. şimdi buldum bu konu: http://ddili.org/forum/thread/320  eklenmesi gerekiyor.

Tamam; eklenebilir.

Aslında dizileri anlatırken std.array'i de gözardı etmiştim. Onda da bazı yararlı olanaklar var ama onu forum sohbetlerine bırakacağım. :)

(eşleme tablosu doğru bir kullanım mı?)

Eğer "erişim tablosu" demek istediysen; hayır, doğru değil. :) O konuyu şimdi "eşleme tablosu" olarak düzelttim.

Ali
acehreli (Moderatör) #7
Yanıtlanan mesaj #5
canalpay:
Daha da kötüsü benim sizi o mesajı yazarken ki gibi yok acaba sadece arttırınca paylaşım sonlanıyor azaltınca bir şey olmuyor halen dilimi olarak kalıyor demesin diye söylemek istedim.

O doğru işte: uzunluk arttırılınca paylaşım sonlanır ama azaltılınca sonlanmaz. Tamam, bunun böyle olduğunu daha açık ifade edeceğim.

void main()
{
    int[] a = [ 1, 11, 111 ];
    int[] d = a;

assert(&d[0] == &a[0])// başları aynı

d = d[1 .. $];           // başından kısalınca
    assert(&d[0] == &a[1])// 0, 1'e denk geliyor

d = d[0 .. $ - 1];       // sonundan kısalınca da ...
    assert(&d[0] == &a[1])// ... paylaşım devam ediyor

// Bir de .length'i değiştirerek deneyelim

d = a;                   // yeniden başlıyoruz
    --d.length;              // sonundan kısalttık
    assert(&d[0] == &a[0])// paylaşım devam ediyor

d.length = d.length - 1; // yine sonundan kısalttık
    assert(&d[0] == &a[0])// paylaşım yine devam ediyor
}

Ali
canalpay (Moderatör) #8
Eğer "erişim tablosu" demek istediysen; hayır, doğru değil. :) O konuyu şimdi "eşleme tablosu" olarak düzelttim.
Teşekkürler. Bende onu demek istemiştim. orada eşleme sözcüğü geçmediğinden bende eşleme diye aradığımdan dakikalarca konuyu bulamadımda :-)

Doğruymuş bende kendimin neden bu hataya düştüğünü not alayımda bir daha aynı hataya düşmeyeyim.
    çeyreği[1] = 0;
    writeln(çeyreği);
    writeln(yarısı);
    writeln(dizi);

dizi'den elemanlar silindiği halde yarısı dizisinde o elemanlar silinmedi. Bende ondan karıştırmışım. Şimdi açıklamayı buldum. Dizi göstergesindeki eleman silmek sadece elemanların bellekte boş boş oturmalarını sağlıyor. Ancak çeyreği ile yarısı dizisi ise yeni eski alanlarına erişiyor. Ben ise artık kalan dizinin uzunluğuun yarısını alacağını sandım. Yani şöyle bir çıktı bekledim:

[1]
[1, 0]
[1, 0, 5, 7]
acehreli (Moderatör) #9
canalpay:
Dizi göstergesindeki eleman silmek sadece elemanların bellekte boş boş oturmalarını sağlıyor.

Doğru. O elemanların sahibi çöp toplayıcısı. Ancak o, başka erişim sağlayan kalmadığını bildiği zaman o elemanların bellekteki yerlerini başka işler için kullanıyor.

Ben o yüzden dilimlerin kendi elemanları olmadığı kavramının altını çizmeye çalışıyorum. Şunun bile kendi elemanları yok:

int[] a = [ 1, 11, 111 ];

a, çöp toplayıcının sahip olduğu elemanlara erişim sağlayan tek dilim ama kendisi sahip değil.

Ali
acehreli (Moderatör) #10
Yanıtlanan mesaj #4
canalpay:
getValue mi ne öyle işlemleri tanıtan yazı yazılması gerekiyor

Dün içindekiler bölümüne ufak bir değişiklik yapmıştım. Bundan sonraki ders "Aralıklar" olacak.

byValue() ve arkadaşlarını orada anlatacağım.

Ali
acehreli (Moderatör) #11
Yanıtlanan mesaj #7
acehreli:
uzunluk arttırılınca paylaşım sonlanır ama azaltılınca sonlanmaz. Tamam, bunun böyle olduğunu daha açık ifade edeceğim.

Yaptım bile:

http://ddili.org/ders/d/dilimler.html

Yaşasın internet! Basımevine filan koşturmaya gerek yok. :-p

Ali
canalpay (Moderatör) #12
Teşekkürler :-)

Bu arada rastgele mi yazılacak rasgele mi yazılacak bir kararsızlık yaşıyorsunuz sanırım. Çünkü tdk'nin sözlüğünde rasgele yokken terimler sözlüğünde var. Ancak oraya yine rastgele konulmuş. Bence doğrusu rastgele iken en kestirme yoluda "gelişigüzel" sözcüğünü kullanmak. Ancak her türlü anlaşılır zorlamamak lazım sözcükleri :-)
acehreli (Moderatör) #13
Evet, gereksizce fazla ileri götürmemek gerek ama doğrusunu öğrendikçe düzeltmeden edemiyorum. :)

TDK'nin sitesi de "rasgele"nin doğru olduğunu gösteriyor:

http://tdkterim.gov.tr/bts/

Ali
mert #14
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Konu adı: dil derneği önerisi
Konu ne kadar güzel serpilmiş öyle. Can bey, eğer örneklemelerinizi yaparken siz de kaygı duyarsanız konunun daha en başında olan bizler daha fazla çekiniriz gibime geliyor. Dizilerle ilgili verilen örnekleri çalışayım geciktirmeden.

Ve ayrıca: Tdk yerine http://www.dildernegi.org.tr dil derneğini kullanıyorum ben. Rastlaşmak tasadüfi eyleme olasılık yüklemekte oldugundan rasgele ile karışıyor sıkça. Örneğin kapsamda, içinde, dahilinde gibi anlamlar taşıyan -da, -de eki de çoğunlukla -dahi ile karışıyor. Dil derneği bu açıdan hem yazım kılavuzu hem de sözlük anlamında oldukça arı ve temiz. Ayrıca etimoloji, kökenler konusunda da  http://www.nisanyansozluk.com sözlük çok verimli. Gelişigüzellik tesadüfilik  anlamlarını da içerdiği düşünülen rasgele kullandığınız biçimiyle doğrudur diyeceğim.
mert
Bu mesaj mert tarafından değiştirildi; zaman: 2011-02-04, 08:20.
acehreli (Moderatör) #15
Bu işin iyice suyu çıktı: dersi biraz daha geliştirdim. Anlam bozukluklarını azalttığımı düşünüyorum. Dersin başına bir terimler sözlükcükcüğü ;), sonuna da bir özet ekledim.

Mert "Dil Derneği" deyince DDD kuruluyor sandım: D Dili Derneği. :-p

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 07:49:16 (UTC -08:00)