Forum: Projeler Genel RSS
D projeleri(miz)
Sayfa:  1  2  3  4  5  sonraki 
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4515 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D projeleri(miz)
Ben kafayı bu Türkçe kullanımı konusuna taktım. Bu işi açık kodlu proje olarak yapmak gerek. Deneyimi olanlar var mı? (Benim hiç yok.)

Hangi site?

- sepeth zamanında http://github.com/ demişti. D dilinin sayfası şu:

http://github.com/languages/D

(Benim modern arayüzlerle sorunum var! :) Hepsi o sayfada görünenler mi? Bütün D projeleri listesi nerede?)

- Yalnızca D ile ilgili olan bir http://dsource.org var

- sourceforge?

- Bir Türk sunucusu?

- Kendimizinki?

- Başka?

Ne projesi?

- Phobos'un veya Tango'nun üstüne küçük bir sarma ile Türkçe dil sorunlarını çözen ve bir ihtimal yereller kullandığı için diğer dillere de açık bir kütüphane

- Bir oyun (Bilgisayara oynatması kolay olduğu için pişti olabilir)

- Başka bir şey?

Bence böyle bir uğraşa girersek öğrenmemiz de çok daha hızlı olur.

Ali
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bana göre en basit ama şuanlık en etkili çözüm forumda yeni bir kategori açmak. Adı (Sizin) Çalışmalarınız olabilir. İki alt forum oluşturulur. Biri basit düzey olur diğeri gelişmiş. Böylece yeni programlama dili öğrenmeye başlayanlar kod okumayı da öğrenir. Hem de yeni başlayanlar ile D dilini bilenlerin örnekleri birbiriyle karışmaz. Ve  proje ile ilgili önerilerde bulunulur veya yanlışları söylenir ve yardım edilir yada en azından tebrik edilir ve projeyi yazan kişide projesini paylaştığı için keyif alır.

code.google.com'dakigibi olursa yine forumdan paylaşmadıkça kimse haberdar olmaz.Ve forumda paylaşılmış bile olsa, forumdaki gibi öneriler gelmez hatta bir tebrik bile gelmez. Böyle olursada projeyi yazan kişi D programlama diline devam etmek istemez.(Sourceforge' a hiç bakmadım. Ama oradan bir program indirirken bile soğuk görünüşü beni o siteden itiyor. Birde bildiğim kadarıyla kullanımı zormuş. Eğer basit bir kod parçası paylaşacak olsak kimse iki saat oradan üyelik alıp işlem yapmaya çalışmaz.)

Tabi projemizi tanıtırken nasıl yazacağımızı hangi kıstaslara göre tanıtımımızı yapacağımızı söyleyen (Böylece projelerde tanıtım eksikliği olmaz. Koda açıklama da istersek hem açıklamalara bakarak yeni bilgiler bile öğreniriz ) bir belge yazılmalı bu da forumda sabit bir başlık olmalı. Hatta hangi kıstasa göre hazırlanacak belgesini ben bile hazırlayabilirim. Sizde bir bakar üzerinden geçersiniz
OoO #3
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 1 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
git , svn ve cvs ye göre görece farklı bir sistematikle çalıştığı için öğrenmesi zaman alabiliyor. Google code kullanılabilir, sanırım google code, bir svn hesabı üzerinden işleri hallediyor.
Projeler konusunda, D ile kendimi geliştirmek için bende ufak projeler arıyorum ama henüz bir şey bulamadım. (rüyamda rübik küpü D ile yazdığımı hatırlıyorum sadece :! )
esatarslan52 (Moderatör) #4
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 142 mesaj
Assembla + SVN  iyi bir ikili olabilir. Burda microsoft un TFS ile SVN karşılaştırması var.

Aslında GUI olayını çözebilseydik basit bir IDE yazma fikri vardı ilk zamanlarda. Onu yapabilirdik.
acehreli (Moderatör) #5
GUI şart olduğuna göre, şuradaki seçeneklerden hangisiyle deneyimimiz var?

http://www.prowiki.org/wiki4d/wiki.cgi?GuiLibraries

Mengu galiba DWT'yi öneriyordu. Başka tercihi olan var mı?

Ali
acehreli (Moderatör) #6
Sürüm kontrolünde benim bir kaç araçla deneyimim var. Şu anda kullandığımız SVN çok güzel işlediği için, başkalarını hiç aramıyorum bile.

git gibi "distributed" sistemlere de çok nadiren ihtiyacım olduğunu hissediyorum ama bizim yapacağımız göreceli olarak küçük projelerde o da o kadar önemli olmamalı. git, sırf yeni teknoloji olduğu için yine de düşünülebilir; öğrenmiş de oluruz. :)

Mümkünse açık kodlu araçlarla çalışmak uygun olur. TFS'i sunan açık kod projesi sitesi var mı acaba?

Ali
erdem (Moderatör) #7
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 959 mesaj · Konum: Eskişehir
Benim kişisel fikrim oyun projesi olsun. Ama görsel bir şey olsun. En azından 2D bir oyun olsun.. Böylece çok kişinin ilgisini çekebilir.

Ama kullanılabilecek 2D ya da 3D oyun ya da grafik motoru tercihini siz yapın. Benim aklıma 2D için Clanlib ve 3D grafik motoru olarak Ogre3D geliyor.

Tabi bilmiyorum böyle fazla mı uçmuş oluruz :) Ya da altından kalkamayacağımız bir işe mi girmiş oluruz. Ya da asıl amaç olan D öğrenme biraz daha fazla oyun kütüphanesinin ayrıntılarında boğulmuş mu oluruz. Belki de tam tersine bu proje faydalı mı olur? Bilmiyorum ve sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

Aslında sanırım python gibi dillerde kullanılabilecek çok daha basit 2D grafik kütüphaneleri var. Ve bunları kullanırken daha çok dili öğrenme hedefi gerçekleşmiş oluyor. C++ için o kadar basit bir 2D grafik kütüphanesi hatırlamıyorum..
acehreli (Moderatör) #8
Bence konusu ne olursa olsun bir proje D'yi öğrenmemizi hızlandırır.

Eğer zaten yazılmamışsa, bu motorların D "binding"lerini de yazmamız gerekecek. O da başlı başına bir deneyim olur.

Ali

Not: "binding", C başlıklarını D programlarına tanıtan modül anlamına geliyor. Şurada ncurses için bir deneme yapmıştım:

http://ddili.org/forum/post/222
esatarslan52 (Moderatör) #9
Yanıtlanan mesaj #7
Ben daha öncede dediğim gibi C++ ile wxWidgets kullanıyorum. Şurda wxD formu var. Güncel de sayılır. Oradan yardım alabiliriz.

Görsel kütüphanelerin şuan için D ye çok sağlıklı destek verdiklerini pek sanmıyorum(En azından D2 için). Oyun için birazdaha bekleme taraftarıyım. Ufak projelerle başlarız ve tecrübe kazanırız.
erdem (Moderatör) #10
esatarslan52:
Oyun için birazdaha bekleme taraftarıyım. Ufak projelerle başlarız ve tecrübe kazanırız.

Ben hazır Ali bey bu işe girişmişken hemen yazmaya başlayalım derim .. Zaten eskiden de cdili haber grubunda bazı oyun programı parçacıklarının görsel olmasa da asıl programlama ile ilgili kısımlarına yorumları olmuştu.

Ben de oldum olası Ali bey bir oyun programcısı olsa nasıl olurdu diye hep merak etmişimdir :) Hem bu arada bizim de çok ilginç şeyler öğreneceğimizden eminim..
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2009-08-28, 15:53.
acehreli (Moderatör) #11
Benim anladığım kadarıyla, kütüphanelerin D desteği vermeleri gerekmiyor. Genellikle başkaları kütüphanelerin C başlıklarını D modüllerine dönüştürerek yapıyorlar. Seçimi bundan bağımsız olarak yapabilir ve gerekirse binding'leri kendimiz yazabiliriz. Umarım doğru anlıyorumdur tabii... :)

Eğer oyun programcılığı yaratıcılık gerektiriyorsa, bende hiç olmadığını baştan söyleyebilirim... :D

Ali
esatarslan52 (Moderatör) #12
D yi öğreten 2D online bir oyun yazılabilir  :-D

Bİraz reklam yapayım; C++ hocamız fizik öğreten 2D online bir oyun yazıyor. Oyunun motoru hazır yalnız, Mana world adında ki oyunun moturunu kullanıyor.

Dediğiniz gibi oyun kod yazmaktan daha fazlasına ihtiyaç var.
erdem (Moderatör) #13
Yanıtlanan mesaj #11
Peki oyun önerisi olarak basit ve bildik bir oyun: Pacman nasıl??

Sanırım bu bağlama (binding) C için oluyorsa C++ için de olabilir değil mi. O zaman clanlib kullanabiliriz. Çünkü tamamen C++ ile yazılmış.

Benim daha önceden C++ ve Clanlib ile yazdığım Pacman'in bir ekran görüntüsü var.  Burada çarpışma algılaması sistemini (biraz saçma da olsa) noktasal bir şekilde yazmışım.

[Resim: http://farukerdemoncel.googlepages.com/pacman002.png]

Burada pacman sağa sola klavyeyle gidebiliyor. Gittiği zaman o bildik yeme moduna :) geçiyor. Bunun üzerine düşmanları, yapay zekayı ve sesi ilave etmemiz gerekecek. Şimdi nasıl yazdığımı hatırlamıyorum ama C++ ile kolay bir şekilde yapılabiliyorsa herhalde D ile de yapılabilir (umarım :o) ) Ayrıca kullanılan grafik ve sesler de internetden ücretsiz olarak bulunabiliyor. Yorumlarınızı ve başka oyun fikirlerini bekliyorum..
quasimodo (Moderatör) #14
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 12 mesaj
Aslinda guzel bir scientific kutuphane yazilabilir. Matris operasyonlarini yapan SVD, PCA falan....
Karaali
esatarslan52 (Moderatör) #15
Yanıtlanan mesaj #13
İyi fikir  ;-) . Bunların garfikleri içinde bir picasso olmaya gerek yok   :-p . Bir çok dos oyununu D ile yazmaya başlarız.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  3  4  5  sonraki 
Forum: Projeler Genel RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-23, 15:19:47 (UTC -07:00)