Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Tanışma ve Kaynaşma
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Kadir Can #16
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 3013
Çok teşekkür ederim.

Peki bir şey daha sormak istiyorum.Baştan aşağı sistem programlama öğrenecek bir insan nereden başlamalı sence?
yanikibo #17
Üye Eki 2010 tarihinden beri · 10 mesaj · Konum: İstanbul
Kadir Can on 2010-12-08, 10:21:
Çok teşekkür ederim.

Rica ederim kardeşim.

Kadir Can on 2010-12-08, 10:21:
Peki bir şey daha sormak istiyorum.Baştan aşağı sistem programlama öğrenecek bir insan nereden başlamalı sence?

Şöyle yıllarca sistem programlama deneyimi geçirmiş ve meseleye ihatalı bir şekilde bakabilen biri olup da senin gibi sistem programlamaya hevesli olan gençlere gerçek bir yol haritası çizebilmeyi çok isterdim. Ne yazık ki iş hayatımda dahalık 2. senemdeyim. Yine de yardımcı olmaya çalışayım.

Nereden başlamak gerektiği ise en çetin soru...
Seviyenin ne olduğunu bilmediğim için biraz afaki olacak.

Bilgisayarına ubuntu kurmanı ve belgeler.org'daki sistem programlama ile ilgili belgeleri inceleyip uygulamanı tavsiye ederim.

Sistem fonksiyonlarının tam olarak nasıl çalıştığını öğrenmek için de man sayfaları vazgeçilmez kaynaktır.

D ile çalışacaksan core.sys altındaki kütüphanelerle meşgul olman gerekecek.
Phobos kodları içinden version anahtar kelimesinin çokça geçtiği modülleri incelemen de faydalı olur diye düşünüyorum.

phobos içinde version kelimesinin hangi dosyada ne kadar geçtiğini şu şekilde öğrenebilirsin:

grep -cw "version" dmd_path/src/phobos/std/*.d
Kadir Can #18
Teşekkür ederim.Ubuntu derken herhangi bir Linux sürümü iş görür mü,yoksa Ubuntu'nun avantajları mı var?

Seni biraz fazla yordum,özür dilerim.
canalpay (Moderatör) #19
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Teşekkür ederim.Ubuntu derken herhangi bir Linux sürümü iş görür mü,yoksa Ubuntu'nun avantajları mı var?

Benim tahminim: Oldukça çok kullanıldığı için programcılıkla ilgili pek çok şeyi destekleyecektir. Örneğin dmd'nin en son sürümünü ubuntudatek tıkla kurabileceksin. Türkçe desteği iyi. Ortalamanın üzerinde kolaylığı var. Kısaca en iyi ve Linuxa geçecek biri için en kolay ve topluluğu en çok olan dağıtımlardan biri olduğu için.
yanikibo #20
canalpay:
Benim tahminim: Oldukça çok kullanıldığı için programcılıkla ilgili pek çok şeyi destekleyecektir. Örneğin dmd'nin en son sürümünü ubuntudatek tıkla kurabileceksin. Türkçe desteği iyi. Ortalamanın üzerinde kolaylığı var. Kısaca en iyi ve Linuxa geçecek biri için en kolay ve topluluğu en çok olan dağıtımlardan biri olduğu için.

Aynen öyle.
yanikibo #21
Yanıtlanan mesaj #18
Kadir Can:
Seni biraz fazla yordum,özür dilerim.

Estağfurullah. Sayende foruma adapte oluyorum. :D
Kadir Can #22
Teşekkür ederim.
Önce bir yüksek seviyeli uygulama geliştireyim de,sistem programlamaya da başlarım.
canerk #23
Kullanıcı başlığı: Can
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 1 mesaj
merhabalar,

D dilinin donanım erişimi (harddisk,flash memory vs) ile ilgili ne gibi güçlü yanları var merak ediyorum. Örneğin bir sabit diskteki silinmiş verileri kurtarmak gib vs vs...ayrıca GUI kullanımı nasıl? teşekkürler.
erdem (Moderatör) #24
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Merhaba,

Öncelikle hoş geldiniz :)

Kısaca D bir sistem programlama dili olduğu için bu tür işlemler yapılabilir. Bu konuda Scott Meyers'ın The D Programming Language kitabında bir giriş yazısı var. Aslında bu bölümü çevirebilseydik çok süper olurdu  ;-)  Oradaki görüşleri kısaca özetlersek:

C++ gerçekten çok başarılı bir dil oldu ama gözardı edilemeyecek bir gerçek var ki C++ karmaşık bir dil. Bu karmaşıklık C++'nin geniş tabanlı kullanıma sahip iki takipçisi C# ve Java'nın tasarımını da etkiledi. Her ikisi de C++'nin karmaşıklığından uzak durarak - sağladığı işlevselliği kolay kullanılabilir bir şekilde sağlamaya çalıştılar. Eğer hızlı bir şekilde kod üretmek istiyorsanız Java ve C#, C++'ye göre daha iyi bir seçim olabilir.

Fakat C++ sadece üretken bir dil olarak tasarlanmadı; C++ bir sistem programlama dili. Yani C++'nin tasarım amaçlarından bir tanesi C'ye bu yönde rakip olmak. Burada sistem programlama derken donanımla haberleşmek, gömülü sistemler ve sürücüler yazmak, kısacası üzerinde çalıştığı donanımın son damla performansını kullanacak şekilde tasarlandığını düşünebiliriz. Örneğin bir sistem programlama dili ile bir işletim sistemi yazılabilir.

D ise bu noktada sistem programlama konusunda C++'nin yeni nesil geleceği olarak düşünebiliriz. Java ve C# gibi C++'nin karmaşıklığından mümkün olduğu kadar uzak bir dil. Bellek yönetimi konusunda çöp toplama mekanizması var ama eğer isterseniz belleği kendiniz de yönetebiliyorsunuz. Örneğin C++ Unicode desteği vermiyor ama D daha başlangıçtan Unicode desteği veriyor. Bu da demek oluyor ki değişken isimlerini D'de kendi dilinizde kullanabiliyorsunuz. C++00x sadece çok kısıtlı olarak Unicode desteği veriyor.  C++ çok karmaşık ve güçlü bir dilken, D en az C++ kadar güçlü ve daha az karmaşık bir dil olarak karşımıza çıkıyor.

Kısaca diyebiliriz ki D, C++'daki boşlukları tespit edip o boşlukları dolduran, yeni, yazım açısından daha basit bir sistem programlama dili olarak karşımıza çıkıyor. Bir sistem programlama dili olduğu için bir işletim sistemi bile yazmak mümkün.

Bir de Andrei Alexandrescu diğer dillerle karşılaştırmasını yaptığı bir sahra çölü haritası mı ? ! öyle bir resim üzerinde diğer dillerle karşılaştırmasını yaptığı ilginç bir videosu var:

http://www.youtube.com/watch?v=RlVpPstLPEc

GUI derken pencereli uygulamalar yazmayı kasdediyorsanız sitede bu konuda dersler var:

http://ddili.org/ders/gtkd/index.html

Ayrıca windows uygulamaları geliştirmek için sanırım
    import std.c.windows.windows;
windows başlık dosyasını ekleyip kullanabiliyorsunuz. Kullanmadığım için bilmiyorum :)
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2011-04-24, 16:10.
Değişiklik nedeni: imla düzeltmesi
acehreli (Moderatör) #25
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Yanıtlanan mesaj #23
Hoşgeldin canerk! İyice "Can'lı" bir forum olmaya başladık. :)

canerk:
D dilinin donanım erişimi (harddisk,flash memory vs) ile ilgili ne gibi güçlü yanları var merak ediyorum. Örneğin bir sabit diskteki silinmiş verileri kurtarmak gib vs vs...

O tür kütüphaneler D'de yazılabilir ama o konularda çözüm getiren kütüphanelerinden haberim yok. C'den geri kalmaz çünkü D, C kütüphanelerini doğrudan kullanabiliyor. (Eğer zaten yoksa, o kütüphanenin D ilintisi (D binding) denen dosyalarını yazmak gerekebiliyor.)

ayrıca GUI kullanımı nasıl? teşekkürler.

Dilin kendisi GUI için özel bir destek getirmiyor ve standart kütüphanesinde de bununla ilgili modüller yok. Ama D ilintileri sayesinde gtk ve Qt kullanılabiliyor. Şurada daha geniş bir liste var:

http://prowiki.org/wiki4d/wiki.cgi?GuiLibraries

Ancak, D2 daha yeni yeni kendisine gelmeye başladığı için oradaki kütüphanelerden bazıları geri kalmış olabilirler. D'ye yapılan yenilikler mevcut kütüphanelerin işlerini bozuyordu. Artık öyle değişiklikler beklenmediği için son zamanlarda durum hep daha iyiye gidiyor.

Ali
Ronin #26
Üye Nis 2011 tarihinden beri · 39 mesaj · Konum: Ankara
Selam, D dili hakkında böyle kapsamlı bir çalışma yapmış olmanızı takdir ettim.
Kendim hakkımda özet geçeyim. C/C++, sistem programlama işi üzerine çalışan bir bilgisayar mühendisiyim.
İyi çalışmalar.
Adaletli olmak zor iş.
Bu mesaj Ronin tarafından değiştirildi; zaman: 2011-07-21, 03:01.
erdem (Moderatör) #27
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Merhaba, hoşgeldiniz :)
Ronin #28
Teşekkür ederim, hoş bulduk.
Adaletli olmak zor iş.
acehreli (Moderatör) #29
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Hoşgeldin Ronin! :)

D'yi zaten biliyor muydun, veya duymuş muydun?

Ali
Ronin #30
D yi bilmiyordum Ali bey. Daha önce de duymamıştım. Uzun bir aradan sonra ceviz.net forumlarında açtığınız konulardan gördüm. NASM, C ve C++ dışında Ada 'ya ilgi duyuyorum sadece. Fakat D dili de bayağı ilgimi çekmeyi başardı. Uzun zaman oldu, takma adınız bana çok tanıdık geliyor. ocal.net veya mutasyon.net de yazar mıydınız hiç ? Ben forumlara girmeyeli beş, altı sene oldu da...
Adaletli olmak zor iş.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 22:20:19 (UTC -08:00)