Forum: Diğer Konular RSS
Dmd Kuramadım
Sayfa:  1  2  sonraki 
aliorhan #1
Üye Kas 2010 tarihinden beri · 7 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Dmd Kuramadım
Arkadaşlar dmd kurulumunu anlayamadım ben ve bunu söylerkende biraz utanıyorum desem yalan olmaz. Ubuntu 10.10 64.bit kullanıyorum. Bu konuda daha açık bir şekilde yardımcı olabilir misiniz? Aşamalı olarak.
C, C#, visualbasic.net' i öğrendikten sonra D diline merak saldımda.
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Arkadaşlar dmd kurulumunu anlayamadım ben ve bunu söylerkende biraz utanıyorum desem yalan olmaz

Sanırım kendini yalnız hissetmemelisin. Bende kuramamıştım. :-)

Burada Ali Bey 64 bitte ubuntuda nasıl kurulacağını anlatmış. http://ddili.org/forum/thread/374

Yakında 64 bit desteği verilecek. Hatta linuxta sanırım 64 bit dmd çalıştırabiliyorlar diye biliyorum. Ancak kararlı değildir. Herhalde o zamana kadar Ali Beyin anlattığı biçimde dmd'yi kurabilirsiniz.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Hoşgeldin aliorhan! :)

Can'ın gösterdiği konuyu ben mi açmışım? Hiçbir şey hatırlamıyorum! :p

aliorhan, o şekilde kurulabildi mi? Ve tabii "DMD ... version 2" diyenini kurmalısın; D1 bizim için eski bir dil oldu; biz D2 ile ilgileniyoruz.

Ali
aliorhan #4
i386 mimarisine ait bir .deb paketi var ve indirip orada yazanları yaptım ama malesef sonuç aynı kuramadım.
Hoş bulduk sağolun.
acehreli (Moderatör) #5
Emin olmak için: Şu sayfada iki tane i386 var:

http://www.digitalmars.com/d/download.html

Yanında 2.050 yazanı denedin, değil mi? Üstelik tek tıkla kurulduğunu yazmışlar. (?)

Ali
acehreli (Moderatör) #6
aliorhan, tabii bir de "kuramadım" derken tam olarak ne olduğunu da söyler misin. Bir hata mesajı var mı? Komut satırında dmd yazınca başlamıyor mu? (Acaba dmd2 mi yazmak gerek?)

Ali
aliorhan #7
2.050 yazanını indirdim. dmd2 olarak derlemek isteyince dmd2 bulunamadı yazıyor.
acehreli (Moderatör) #8
Ben Virtual Box altında çalışan bir Ubuntu sanal makinesinde denedim. Ama, sanırım benimki 32-bit bir Ubuntu kurulumu. Kurma programının 64-bit ortamda da doğru çalışacağından emin değilim.

1) Digital Mars'taki şu bağlantıya Firefox ile tıkladım:

http://ftp.digitalmars.com/dmd_2.050-0_i386.deb

2) Firefox'un indirme penceresinde "Open with" olarak "GDebi Package Installer (default)" seçiliydi; öyle bıraktım

3) Paket kurma (package installer) penceresinde kurma düğmesine (Install Package) tıkladım

4) Sistem, kurma yetkisi için şifremi istedi; yazdım

5) Kurulumun tamamlandığı mesajını gördüm

6) Garip bir şekilde, aynı sürümün zaten kurulu olduğu gibi bir mesaj aldım: "Same version is already installed". Aynı sürümü yoktu aslında; o Ubuntu kurulumunda en son 2.040 vardı

Belki de sanal makinenin yavaşlığı sırasında farkında olmadan kurma düğmesine iki kere tıklamışımdır. Neyse...

7) Komut satırında dmd yazınca 2.050 sürümünün kurulmuş olduğunu gördüm

Ayrıca, kurma penceresindeki dosya listesine (Installed Files) baktığımda dmd programının /usr/bin/dmd yoluna kurulduğunu gördüm.

Eğer dmd yazınca çalışmıyorsa bir de tam yoluyla /usr/bin/dmd yazıp denenebilir.

aliorhan, sen kurarken de yukarıdaki gibi mi oldu? Yoksa sen .deb dosyasını önce kaydettin ve Can'ın gösterdiği konudaki gibi "sudo dpkg --force-architecture -i indirilen_dosya.deb" yazarak mı kurdun?

Ali
aliorhan #9
Önce kayıtedip sonra sudo dpkg --force-architecture -i indirilen_dosya.deb komutunu verdim.
acehreli (Moderatör) #10
Son olarak: indirilen_dosya.deb yerine de asıl dosyanın ismi olan dmd_2.050-0_i386.deb yazdın, değil mi?

Hata mesajı çıkıyor mu, yoksa kurulmuş gibi herşey normal mi gidiyor?

Ne olursa olsun, program /usr/bin veya /usr/local/bin içindedir ve isminde kesinlikle dmd bulunur.

Bende başka fikir kalmadı. :/

Ali
aliorhan #11
Sırf meraktan bilgisayarıma ubuntu 32.bit kurdum ve .deb paketini indirip kurmak istedim ama onu da kurmadı bende 10.04 32bit kurup deniyeceğim birde.
acehreli (Moderatör) #12
Anlaşıldığı gibi bizim de bu konuda doğrudan deneyimimiz yok. :) Eğer herhangi bir şekilde yardımımız olabilecekse, sorunlar konusunda biraz daha bilgiye ihtiyacımız var. Son denediğinde "onu da kurmadı" diyorsun ama ne yazık ki ben hata konusunda hiçbir tahminde bulunamıyorum. :/

Benim şimdiye kadar anladığım şöyle: herşey hatasız bir şekilde kuruluyor ama komut satırında dmd yazınca derleyici çalışmıyor.

Derleyicinin çalışmaması konusundan bile emin olamıyorum. :) Belki de görsel bir program başlamadığı için çalışmadığını düşünüyorsundur. (?)

10.04 üzerinde sorunsuz kurulsun artık; çünkü bende tahmin kalmadı. :)

Ali
aliorhan #13
Yok c de derleme ve çalışma işlemleri yaptığım için biraz da olsa derleyip çalıştırma konusunda deneyimim var diyebilirim. Sanırım indirdiğim iso kalıbıyla ilgili bir problem olabilir. O yüzden 10.04.1 i kurunca kesin bir yargıya varacağımı düşünüyorum.  D diline adapte oldum ve bundan sonra forumun müdavimlerinden olucam desem yalan söylemiş olmam. Her şey için teşekkürler.
canalpay (Moderatör) #14
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bu arada D ile ilgili basit örnekleri internet üzerinden deneyebilmek için : http://www.ideone.com/
Örnek : http://www.ideone.com/EQwop

Siteye baktığınızda farkedeceksiniz ki biraz eski sürümü kullanıyor. Ancak çoğu örnek için yeterli olacaktır. Eğer siteyi uyarırsak dmd'nin yeni sürümüne geçer. Ancak ben uyarmak için 2.051'i bekliyorum.
aliorhan #15
Ubuntu 10.04.1 i386 kurdum ve sorun ortadan kalktı. Geldiğim noktaya kadar c ile pek bir farkı olduğunu görmedim açıkçası. Daha ilerlediğimde görücez artık farkları :))
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-20, 01:16:17 (UTC -08:00)