Forum: D Programlama Dili RSS
Geleceğin büyük dili
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Geleceğin büyük dili
Şöyle bir karşılaştırma:

http://eugenkiss.com/blog/2010/the-next-big-language/

En büyük şansı D diline tanıyor. Diğer adaylar: Clojure ve Go.

Ama yazar yalnızca Python ve Java deneyimi olduğunu söylüyor. Onun için fikirlerinin internetteki genel kanının bir ortalaması olduğunu kabul etmeliyiz.

Yazının tartışması şurada devam ediyor:

http://www.reddit.com/r/programming/comments/dsdd6/the_nex…

Ali
Mengu (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
d, kanimca gelecegin buyuk dili olmaya aday. kesinlikle. fakat rakipleri clojure ve scala. clojure lisp tarzi oldugu icin scala'ya gore sansi daha az. dolayisiyla ya d ya da scala kanimca. :-)
http://www.mengu.net - some kind of monster
canalpay (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bu konu hakkında çok çok uzun yazmıştım ancak elektrik kesintisi ile o çok uzun yazım kayboldu. Şimdi kısaca bir çok şeyi unutarak yazdığım yazıyı aktarayım:

İlk önce yazıyı çok az okudum ve kısaca dedikleri:

==D==

Hatası çok olduğundan bahsetmiş.

Avantajları

* C++'nın gerçek varisi
    * Özellikli
    * Hızlı derleme
    * Çok paradigma

Dezavantajları

* Özellikli
    * Çok büyük bir nefret alır
    * Kırık ekosistem (?)
    * Yeterince yenilikçi / alışılmamış değil

==GO==

Avantajları

* Nispeten küçük
    * Hızlı derleme
    * Ad-hoc arayüzleri
    * Eşzamanlılık desteği dile pişmiş
    * Alışılmamış

Dezavantajları

* Alışılmamış
    * Çirkin sözdizimi
    * Şüpheli tasarım kararları

==Clojure==

Avantajları

* Büyük eşzamanlılık desteği yerleşik
    * Güçlü yerli veritiplerini
    * Fonksiyonel
    * Bir lisp türevi
    * JVM üzerinde + java ile birlikte doğal

Dezavantajları

* JVM  üzerinde
    * Bir lisp türevi
    * Hızlı değil
    * Pek bir acemi dostu değil

Kendimce:

Go arkasındaki kişiler sayesinde oldukça magazinsel ve popüler bir programlama dili. D'nin başlangıcına göre daha hatasız olduğunu varsayabilirim. Ayrıca birinci elden windows desteğide geldi. Ancak çok farklı bir bakış açısı getirmeye çalışıyorlar programlama dillerine. Biraz zorlama oluyor gibi geliyor.

D özellikle bol iyi özelliği olan arkasında kaliteli kişiler bulunduran iyi bir programlama dili. Ancak bunun yanında bol hatası var ve D2 sürümü halen kararlı değil. Ve ne yazıkki yeni başlayanlar için emekliye ayrılma tehlikesi yaşamayan doğru düzgün bir giriş çıkış işlevleri yok. Bu d forımlarında da geçti ve böyle bir projeye başlanmasına vesile oldu :http://bitbucket.org/korDen/io/overview

jvm üzerinde çalışan dillerin pek fazla şans tanımıyorum. Zaten uzun bir süredir kararlı bir sürüme sahip olan diller ancak yıllardır beklentiyi vermediler. Ayrıca ben jvmyi java ile ilişkilendiriyorum. java giderse jvm gider. jvm giderse ona bağlı diller gider?

rust mozillanın adını kullanarak ünlü olmaya başlayan/çalışan bir programlama dili. Go gibi magazinsel ama rustu ben ve benim gibi çoğu kişi sadece ad olarak biliyor. Daha gelişme aşamasında zaten.

Python bu büyükler kategorisine girmek için bence 3.sürümünü başlattı. Ancak russom un 3 sürümüne geçişi için tanıdığı süre çoktan aştı ve python 3 hala beklenildiği kadar kullanılmıyor. Ayrıca hızlı değil.Ancak python kolaylığı okunabilirliği ve bir çok özelliği ile C/c++'ciler için bile kendini kullandırtıyordur :-)

perl bir zamanların devi ancak yetersiz php ile etkisinin kalktığı bir dil. 6 sürümü ile bir atak şansı?

php web alanında özelleşmiş ve oldukça güçlü bir dil. php6 ile diğer dillere yerine kaptırmayacaktır. php6 ile çoğu kişinin ortak görüşü masaüstü programcılık içinde adını konuşturacak gibi düşünülsedde herkesin ortak görüşü php=web.

ruby frameworkünün getirdiği bir çok ilkler ile ünlü olmuş ve parlamış bir dil. Ancak çok iyi hatırlıyorum bir kaç işlevsel büyük sitenin rubynin yavaş olması nedeniyle phpye geçti. ruby python ile perl karışımı bir tat. Ancak bunların arasında en güçlüsü ve geleceği en iyi olanı python.

falcon programlama dili ceviz.netten duyduğum bir dil. hala 1sürümü yayınlanmamış ve ünsüz bir dil. biraz rubyimsi? Ancak web ve masa üstü için yetenekli olarak gördüğüm dillerden biri. Belki pythona rakip olabilecek yere gelmeyi başarır?

Luanın büyük diller kategorisine ait bir dil olduğunu düşünmüyorum. Ancak sadece duyduklarım araacısıyla en çok bilinen ve gereken diller arasında yerini alan/alacak dillerden biri.

C# microsoft sayesinde geleceği büyük dillerden biri. Microsofta türkiye açısından bakarsak üniversiteler ile ilişkisi sayesinde okutulan programlama dillerinden biri ayrıca ücretsiz verilen dersleri sayesinde türkiyedeki genç programcılar C# öğreniyor. Mono sayesinde az çok diğer platformlarıda kendine bağlıyor. Microsoftun küresel bir şirket olduğunu ve istediğinde nasıl piyasayı etik veya etik dışı yollar ile nasıl piyasayı süpürdüğünü biliyoruz. Bu yüzden çok büyük artısı var. Ancak etrafte genel bir microsoft sevinmezliği olduğundan bu çok büyük artısını daha küçük bir artı yapıyor.

Java için pek çok şey deniyordu. Ancak sun'u oracle alması ile ve openoffice olayı ile birlikte ve ayrısa james goslinginde istifası ile herkese farklı bir bakış açısı ve belkide doğal sınırlarına ulaştığı ve çok büyüyüp dallandığı ama özelliklerde yeterince gelişemediği yönüylede acaba dedirttiyi ortada.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Teşekkürler Can, çok güzel özetlemişsin.

canalpay:
Go arkasındaki kişiler sayesinde oldukça magazinsel ve popüler bir programlama dili.

Yine de bir kıstasa göre şu anda 20 numarada:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/inde…

Yanılmıyorsam ilk duyulduğunda 15 numaradaymış.

Tabii aynı kıstas D'yi 33 numarada gösteriyor. :D

Ali
Kadir Can #5
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Ne söylenirse söylensin, yeni dillerin birkaç senesi daha var;
diye düşünüyorum.
canalpay (Moderatör) #6
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Tabii aynı kıstas D'yi 33 numarada gösteriyor. :D

D ben ilk D'ye başladığımda o listeye göre gonun şu halinden daha iyi bir durumdaydı. Hatta o listede 14.sırada bile olmuş. Ancak en öenmli kıstasın artık iş olanağı ile ölçüldüğünü düşünüyorum. Bu yüzden yeni dillerden jvm üzerine çalışanlar ve perl gibi zaten kullanımda olanlar şanslı.

Ne söylenirse söylensin, yeni dillerin birkaç senesi daha var;
diye düşünüyorum.

Bende aynı şeyi düşünüyorum. Şuan ki tahminlerimiz sadece o yeni dilin hangisi olacağını düşünmek ve işe bir kaç yıl önce başlamak. Benim oyum D'ye. Zaten sistem programlama dilleri go'nun arkasındakilerin dediği gibi gelişmiyormuş. Bu yüzden zaten yeni bir programlama dilinin tutması için sistem programlama dili olmasının şart olması gerektiğini düşünebiliriz.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 07:58:49 (UTC -08:00)