Forum: D Programlama Dili RSS
D'nin Bir Çok Yüzü
canalpay (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D'nin Bir Çok Yüzü
Walter Bright'ın nwcpp için hazırladığı slaytlar.

bağlantı : http://nwcpp.org/images/stories/nwcpp-2010-09.pdf
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Teşekkürler, Can.

D'yi neden sevdiğimi unutmaya başlamıştım. ;) Gerçekten çok iyi ama beklediğimden yavaş kaldı. :/ Neyse, ben hâlâ beklemedeyim... :p

Slayt 22 "Compile Time" da başlayan CTFE (compile time function evaluation) örnekleri çok güzel. decimaldigit, verilen tamsayı değerinin dizgi karşılığını döndürüyor. Derleme zamanında!

Sonra 23 ve 24'te gösterilen meşhur "99 bottles of beer on the wall" tekerlemesini oluşturan program da bütün dizgiyi derleme zamanında oluşturuyor. Sonuçta programın içine gömülü tek ve uzun dizgi oluyor ve program çalıştırıldığında olduğu gibi çıkışa yazılıyor.

Sonra 28'inci slayttaki bitfields de başından beri çok beğendiğim bir olanaktı. std/bitmanip.d modülündeki bitfields şablonu, derleme zamanında kod dizgisi oluşturuyor ve o dizgi mixin ile kod olarak kullanılıyor. Hem D'nin kod üretme olanağını çok güzel gösteriyor, hem de C ve C++'ta bulunan bit alanı belirsizlikleri bulunmuyor.

Bu olanağı çok sevmemin nedeni, bir benzerini C++ şablonları ile ben de yapmıştım:

http://acehreli.org/turkcecpp/programlar/bitfield/bitfield.h

O proje sonuçlanmamıştı, çünkü parası biten firma kapanmıştı. Benimkinin işe yarar olduğundan da emin değilim; :) yalnızca aynı konuyu çözmeye çalışmış olduğum için bana yakın yeliyor.

Sonra slayt 30'daki eş zamanlı çalışma olanağı... Çok lezzetli... :) (Onun dersi sırada bekliyor; hem daha güzel dmd'ler bekliyorum, hem de şirkette işlerim yoğunlaştığı için acele etmiyorum.)

Ali
canalpay (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Gerçekten çok güzel olanaklar. Aslında bu bildiğimiz olanaklar ile çok yeni çok farklı ve çok güzel programcılık örnekleri yapılabileceğini düşünüyorum. Örneğin garip bir biçimde yapayzekanın eş zamanlı programlamaya elverişli ve mixin gibi bitmanip gibi olanakların iyi gerçekleştirilmesiyle gelişeceğini düşünüyorum.

Bu arada

-"0123456789"[n..n+1]; biçiminde bir kullanım olduğunu bilmiyordum.

[n..n+1] dizi olmasını ve "a"nında dizi olmasını garipsiyor(d)um.

-pragma yı CTFE mi kullanınca bende pragmayı sevmeye başladım. Önceden derlenme zamanı böyle giriş çıkış için bu kadar etkileşmeyi doğru bulmuyordum. Bulmasam ne yazar tabii :-)

İnsan D'nin her baktığında gözleri kamaşıyor heyecanlanıyor ancak bu yavaş gelişimi ve çok hatalı olması çok bunaltıcı. Tabii artık o kadar çok takmıyorum artık. Artık üniversite zamanı yaklaşıyor. Onun için ders çalışmam gerekiyor. Ben üniversiteyi kazandığımda D'de tam olgunlaşmış olur diye tahmin ediyorum :-) (Yani en az 2 yıl :-p )
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 08:06:58 (UTC -08:00)