Forum: Duyurular RSS
Eric Niebler'in Andrei Alexandrescu ile roportaji
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Eric Niebler'in Andrei Alexandrescu ile roportaji
  http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1621867

Ali
acehreli (Moderatör) #2
İkinci bölümü de eklenmiş:

http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1622265

Ali
ersiner #3
Üye Ağu 2010 tarihinden beri · 12 mesaj · Konum: Ankara, Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Üçüncü bölüm:

http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1623791
-- Ersin
Mengu (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
abi illet geldi ya. adamlar sanki dizi cekiyorlar. umarim dorduncu part yoktur yoksa cok pis kufur edicem. :)
http://www.mengu.net - some kind of monster
canalpay (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Mengü başından beri 3 bölüm olacağı belli idi. Sanırım biraz heyecanlı olsun diye yavaş yavaş koymuşlardır. Zaten tek seferde konması için çok uzun bir röportaj.
ersiner #6
Üye Ağu 2010 tarihinden beri · 12 mesaj · Konum: Ankara, Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Yanıtlanan mesaj #4
3/3 diyor.
-- Ersin
acehreli (Moderatör) #7
Yine çok dolduruş var. Heyecan oldum tekrardan! :)

Andrei Facebook'ta çalışıyor. Üstün bir kadroları olduğunu ve çok iyi bir firma olduklarını da anlatmış. Bir kaç kişi D'yi küçük projelerde kullanmaya başlamış.

Bakarsınız Facebook'tan bir web çerçevesi çıkabilir ve D'nin adı iyice duyulur. (Mengü? ;))

Ali
canalpay (Moderatör) #8
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bakarsınız Facebook'tan bir web çerçevesi çıkabilir ve D'nin adı iyice duyulur. (Mengü? ;))

Mengüye daha önce D ile iyi bir web framework yapılır mı diye sormuştuk ve o da web framework için iyi bir dil değil ancak web programlama dili geliştirmek için d iyi bir dil demişti. Ben şuan Mengü'nün bu fikrine daha çok katılıyor gibiyim. Çünkü D sistem programlama dili olmayı amaçlayan bir dil. Python için bazı sayılı kişiler web için çok özelleşmemiş yeterli değil diyorken D için bu çok daha zor. D seviyesi yüksek olmayan sistem programlama dili.

Ben facebooktan, siz geldiğinizde de konuşmuştuk, şunu bekliyorum. Php kodunu d kodunu çeviren bir proje. Daha fazlasını beklemiyorum.

Bir dilin web için uygun olup olmadığını sadece web projesi geliştirmeye çalışarak anlaşılabileceğini düşünüyorum. Ancak yinede D Mengü'nün eskiden dediği gibi web için çok uygun olmayabilir.
Mengu (Moderatör) #9
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #7
acehreli:
Yine çok dolduruş var. Heyecan oldum tekrardan! :)

Andrei Facebook'ta çalışıyor. Üstün bir kadroları olduğunu ve çok iyi bir firma olduklarını da anlatmış. Bir kaç kişi D'yi küçük projelerde kullanmaya başlamış.

Ali

heyecan gidip gidip geliyor di mi ustad? :)

http spesifikasyonunu tamamen ogrendigimizde projemize baslayalim diyorum. :)

canalpay:
Mengüye daha önce D ile iyi bir web framework yapılır mı diye sormuştuk ve o da web framework için iyi bir dil değil ancak web programlama dili geliştirmek için d iyi bir dil demişti. Ben şuan Mengü'nün bu fikrine daha çok katılıyor gibiyim. Çünkü D sistem programlama dili olmayı amaçlayan bir dil. Python için bazı sayılı kişiler web için çok özelleşmemiş yeterli değil diyorken D için bu çok daha zor. D seviyesi yüksek olmayan sistem programlama dili.

Ben facebooktan, siz geldiğinizde de konuşmuştuk, şunu bekliyorum. Php kodunu d kodunu çeviren bir proje. Daha fazlasını beklemiyorum.

Bir dilin web için uygun olup olmadığını sadece web projesi geliştirmeye çalışarak anlaşılabileceğini düşünüyorum. Ancak yinede D Mengü'nün eskiden dediği gibi web için çok uygun olmayabilir.

iyi bir dil degil derken, bir ayrimi belirtmek istiyorum.

framework, kutuphaneler toplulugu demektir.

python yorumlanan bir dil oldugundan dolayi, onda bir web programlama dili yazmak, performansi oldukca dusurecektir. pek akil kari bir is degil. ancak bir web catisi yazmak, daha iyi performans saglayacaktir.

d icin performans konusu sorun degil, gayet hizli, o yuzden misal bir Rails, bir Pylons veya Django frameworklerinin sunduklarini sunan bir web programlama dili olabilir. ayni zamanda direkt bu frameworklerin sunduklarini sunan bir framework de olabilir.

uzun suredir bu konu uzerinde dusunuyorum, o yuzden fikrimi degistirdim diyebilirim. ali ustadla bir web sunucusu yazma projemiz var, sunucuyu bitirdikten sonra da, bu sunucuyla calisacak bir framework yazmayi dusunuyoruz, dil olayina girmeden, daha kisa surede, daha iyi bir proje cikartabilmek adina boyle dusunduk.

sunucu bilindigi -ya da bilinmedigi :)- uzere Bilge ismiyle taninacak. daha bir satir kod yazmis degiliz, o ayri. :)
http://www.mengu.net - some kind of monster
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 15:19:53 (UTC -08:00)