Forum: Projeler Genel RSS
kararsızım :(
c++ ya devam mı D'ye direk geçişmi ?
saydin77 #1
Üye Şub 2010 tarihinden beri · 16 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: kararsızım :(
herkese selamlar

ben yorumlara katılmasam da arka planda ddili.org'u takip ediyorum

aslında programcı değilim ve sadece hobi olarak autoit'le ilgileniyorum (www.autoitscript.com)
ve kendimce bayağı emek harcadığım bir projem var
dosya burada: http://saydin77.winbuilder.net/index.php?dir=WPE_AU3%2F&…

bu dosyanın ne yaptığını kısaca anlatayım;

herhangi bir xp, 2003 cd'sini veya kurulum dosyalarının yerini gösteriyorsunuz ve size istediğiniz klasöre winpe (canlı xp cd'si için klasör)  ortamı oluşturuyor
benzeri işi yapan birkaç tane program var (microsoft winpe, bart's pebuilder ve winbuilder) ama bunlar bazen çok problem yaratabiliyor
mesela winbuilder'de herşeyi manuel ayarlamanız gerektiği için xp,2003 için yeni bir servicepack çıktığında proje geliştiren yeni bir ayar çekene kadar ortada kalıyorsunuz, plugin desteği süper ama yetersiz (sadece ANSI destekliyor ve bir cd'nin oluşturulması çok uzun zaman alıyor)
pebuilder xpsp2'den sonrasını desteklemiyor, proje şu an geliştirilmiyor
MS winpe'de aynı şekilde, win5 için pe1 artık geliştirmiyorlar sanırın o da sp2'de kaldı, varsa yoksa pe2(vista), pe3 (win7) için, program bile değil, bir dvd dosyasını indiriyorsunuz

benim projemde xp,2003 bütün çıkmış ve çıkacak servis paketleri ve bütün diller (uzakdoğu falan dahil) ve ayrıca 32 bit ve 64 bit windows5 için hiç problemsiz winpe çekirdeğini oluşturabiliyorsunuz (cd içeriğini analiz ediyor ve otomatik alıyor dosyaları, her ortam için ayrı ayar vermiyorum)

bundan sonra projemi daha fazla geliştirmek istiyorum
mesela plugin desteği eklemem ve scriptler için görsel arayüz eklemem ve programı genel olarak daha fazla hızlandırmam gerekiyor
bu noktada autoit yetersiz ve yavaş kalıyor (ne de olsa script dili) ayrıca autoit'le adam gibi birşey yapmak için win32api ile akraba olmanız gerekiyor (çooook sıkıcı)
benimse hem ingilizcem yok hemde fazla boş vaktim yok ve takıldığım yerde soracak bir Allah'ın kulunu bulamıyorum

bu sebeplerden dolayı c++'ya geçiş yapmaya karar verdim ve şu anda c++ öğrenmeye-geliştirmeye çalışıyorum
şu an başlangıç seviyesindeyim ve unicode text dosyalarından string okumayı halen becerebilmiş değilim

bir süredir D dilini takip ediyorum ve bayağı hoşuma gidiyordu ve bugün http://ddili.org/ders/d/dosyalar_unicode.html
dersini okuyunca içimde birden D sevgisi kıpraştı çünkü bunu c++'da yapabilmem için amuda kalkmam gerekiyor
ama D2'nin kararlı sürümü yayınlanmadan da D konusunda tedirgin oluyorum

neyse fazla uzatmayayım D ile
- inf dosyalarıyla problemim yok
- win32api ileri düzey olmasa da işime yarayacak kadar kullanabiliyorum
- unicode, utf-8 text dosyaları da problem yaratmayacak gibi görünüyor
- D ile xml rahat kullanabilirmiyim bilemiyorum
- arayüz için FLTK kullanmak istiyorum (boyut, kolaylık ve aynı zamanda pratikliği için, skin desteği de olsa süper olurdu)
- dosya sıkıştırma kütüphaneleri lazım (özellikle 7zip ama olmasa da olur)

ne dersiniz, C++'ya devam mı yoksa direkt olarak D'ye mi geçiş yapmalıyım ?

not:mesajımdaki hatalar ve anlaşılmayan yerler için kusura bakmayın lütfen, gözlerimden uyku akıyor bu saatte, ne kadar anlatabildiysem artık :)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4448 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hosgeldin saydin77! :)

saydin77:
kendimce bayağı emek harcadığım bir projem var

Konular bana cok uzak olsa da bayagi emek harcandigi belli oluyor.

hem ingilizcem yok hemde fazla boş vaktim yok ve takıldığım yerde soracak bir Allah'ın kulunu bulamıyorum

Ddili’nde o sorunlari azalttigimizi saniyorum. :)

bu sebeplerden dolayı c++'ya geçiş yapmaya karar verdim ve şu anda c++ öğrenmeye-geliştirmeye çalışıyorum

C++’ta uzmanlik gercekten zaman alir. Aslinda D’nin de onun yaninda cok kolay oldugunu soyleyemem. Ben bir yildir hobi olarak ilgilendigim halde hAlA yeni seyler ogreniyorum.

Diger arkadaslar bu konuda ne dusunuyorlar acaba? Sizce D ogrenmesi kolay bir dil mi?

şu an başlangıç seviyesindeyim ve unicode text dosyalarından string okumayı halen becerebilmiş değilim

Onun icin Unicode dizgilerini sunan bir kutuphane kullanmaktan baska care yok. Eskiden calistigim bir yerde IBM’in ICU kutuphanesini kullanmistik.

bir süredir D dilini takip ediyorum ve bayağı hoşuma gidiyordu ve bugün http://ddili.org/ders/d/dosyalar_unicode.html
dersini okuyunca içimde birden D sevgisi kıpraştı çünkü bunu c++'da yapabilmem için amuda kalkmam gerekiyor

D Unicode konusunda iddiali. :)

ama D2'nin kararlı sürümü yayınlanmadan da D konusunda tedirgin oluyorum

Dilin surumu artik tamam kabul edilmeli. dmd de aslinda D2’yi destekleyen ilk derleyici olarak kabul edilmeli. 2.047 zaten gayet iyi; 2.048 bir cok eksigi tamamlayacaktir.

- unicode, utf-8 text dosyaları da problem yaratmayacak gibi görünüyor

Kesinlikle...

- D ile xml rahat kullanabilirmiyim bilemiyorum

Cok sayida D kutuphanesi veya (ilintisi (binding)) icin dsource.org’a bakabilirsin. D, C kutuphanelerini kullanabiliyor.

- arayüz için FLTK kullanmak istiyorum (boyut, kolaylık ve aynı zamanda pratikliği için, skin desteği de olsa süper olurdu)

FLTK’de nerede kaldigimizi unuttum. :) GtkD’yi ve QtD’yi kullanabiliyoruz ama...

- dosya sıkıştırma kütüphaneleri lazım (özellikle 7zip ama olmasa da olur)

O konuda std.zip modulu var:

http://digitalmars.com/d/2.0/phobos/std_zip.html

Bir de std.zlib:

http://digitalmars.com/d/2.0/phobos/std_zlib.html

ne dersiniz, C++'ya devam mı yoksa direkt olarak D'ye mi geçiş yapmalıyım ?

Tarafsiz olamayacagim acik olsa da, bence oncelikle D’ye bakmalisin. C++’nin daha iyisi olarak yola cikmis ve baska dillerden bir suru guzel olanak almis olan bir dil...

Daha derine inmeden once aklindaki baska sorulari da sorarsan daha iyi karar verebilirsin.

Ali
Mengu (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
bayagi emek harcadiginiz bir projeniz varsa c++'i iyi derecede kullanabiliyorsunuz demektir ve d'ye adapte olmaniz ve d'yi ogrenmeniz de uzun sure almayacak demektir. ali hoca'nin derslerini okudugunuz zaman, gayet mutlu mesut bir ogrenim donemi gecirebilirsiniz.

iki konuda soyleyeceklerim var, birincisi D icin FLTK bindingi var, herhangi birisi tarafindan degil, bizzat FLTK gelistiricileri tarafindan yazildi bu binding.

ikincisi, super bir XML sinifi var: http://opticron.no-ip.org/svn/branches/kxml/
http://www.mengu.net - some kind of monster
saydin77 #4
Üye Şub 2010 tarihinden beri · 16 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Hoşbulduk !
öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkürler

Ddili’nde o sorunlari azalttigimizi saniyorum.

d dili için kesinlikle öyle :)

FLTK’de nerede kaldigimizi unuttum.  GtkD’yi ve QtD’yi kullanabiliyoruz ama...

gtk ve qt gerçekten çok gelişmiş kütüphaneler ama programın boyutunu çok fazla artırıyor, bu açıdan bu kütüphanelere soğuk bakıyorum

sıkıştırma için zip ve zlib işime yarayacak gibi görünüyor :)

Mengu,

evet bayağı emeğim var ama autoit ile
c++ ile pek aram olmadı ve şu an öğrenme aşamasındayım

ayrıca bahsettiğin FLTK bindingini bulamadım :(
sitelerde bahsi geçiyor ama 2007'den sonra bir gelişme yok, verilen linkler de ölü
belki fltk yerine dfl/dwt olayına bi bakarım

ayrıca tavsiye ettiğin xml sınıfına bakıcam

neyse,
c++ ile birlikte D öğrenmeye devam, c++ biraz zorluyor ama d için problem yok, bana çok kolay geldi nedense
ali hocanın derslerinden dolayı sanırım, çoook güzel hazırlanmış

emekleriniz için çok teşekkürler
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler Genel RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-08-23, 18:16:34 (UTC -07:00)