Forum: Projeler d-Ofis RSS
d-Ofis Nedir,Ne Değildir?
Kadir Can #1
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: d-Ofis Nedir,Ne Değildir?
d-Ofis en basitiyle bir ofis programıdır.İki temel bölümden oluşur.Dosya yönetim sistemi ve d-Veri adlı veri tabanı.Dosya yönetim sistemi, en temel dosya işlemlerini yapabilir:Dosya açma,dosya okuma,dosyaya yazma,dosyanın sonuna ekleme.d-Veri adlı veri tabanı,bir filebase'dir.Dosya tabanlı veri tabanıdır.Temel olarak şu şekilde çalışır.İlk satıra tablo adını yazar.Sonraki satıra kolon adlarını yazar.Bir satıra ------- şeklinde yazma yaparak ayırır.Sonraki satırlarda kayıtları tutar.

Bu açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyorum.Aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Şimdiye kadar acemice davrandığım için özür dilerim.Sonraki projelerim daha geniş çaplı olacak ve daha tecrübeli davranacağım.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4508 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Ben yine de proje sahibi kavramının daha yararlı olacağını düşünüyorum. :)

Ali
Salih Dinçer #3
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Tekrar Merhaba,

İkinci olarak ilgimi çektiği için merak edip baktım da hali hazırda bir açıklaması varmış. Bu çok büyük bir proje olabilir. Sanırım arkadaşlarımızın okullarından dolayı pek vakti olmuyor. Bu dile hakim olunca ben de destek vermek isterim. Şimdilik bir fikrimi açıklayayım.

Anladığım kadarıyla mantık, basitlik. Yoksa dBase gibi şeyler de yapılabilir. Peki çıtayı birazcık yükseltip XML destekli devam edilmesi çok mu külfetli olur? Acaba D'nin XML etiketleri (tags) için hazır bir kütüphanesi var mı? Eğer kolaylıkla geçilebilecek bir şey ise (universal olması sebebiyle de!) XML desteğini başlatalım mı?

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Salih Dinçer #4
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Şimdi kütüphaneye baktım meğer ayrıştırıcı(parser) xml.d içinde mevcutmuş...:)

Hatta D Source Projects'de, gözüme üç tane hazır proje çarptı:
  • XMLP (en işe yarayanı gibi görünüyor!)
  • SimpleXML (basit ama etkili olabilir, yeniden yazılıyor...)
  • dxb (açılımı D XML Binding)

Neyse, zaten Ali Ağabey bunları biliyordur. Ben biraz XML olayını öğreneyim...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4508 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yanıtlanan mesaj #3
Salih Dinçer:
Acaba D'nin XML etiketleri (tags) için hazır bir kütüphanesi var mı?

Phobos'taki std.xml kötü kabul ediliyor. Yenisi ile değiştirilmek üzere. (Yoksa değişti bile mi?)

Dsource ise genel olarak artık kullanışsız çünkü oradaki çoğu proje D1 zamanından kalma.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler d-Ofis RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-18, 06:00:13 (UTC -07:00)