Forum: Ders Arası RSS
Programlama
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
poll
Anket: Sizce nasıl bir konu?
(4 oy · %57) Güzel açık bi şekilde yazmışsın.
(0 oy · %  0) Ne ameleler var ya!
(Bir oy · %14) Gereksiz yere uğraşmışsın bu kadar.
(0 oy · %  0) Ne diyon emice?
(2 oy · %29) Gel koçum şöyle,senle konuşacaklarımız var.
Bu anketin zaman kısıtlaması yok · 7 oy
acehreli (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 2617
tonk, eğer bu şekilde halledemezsen ve eğer İstanbul'daysan, 24 Temmuz Cumartesi 12:00'da Beşiktaş Starbucks'ta olabilir misin? Değilse, ondan bir kaç gün sonra İzmir'de bir yerde olabilir misin? Uygulamalı olarak gösterebiliriz. ;)

Ali
emre413 (Moderatör) #17
Kullanıcı başlığı: Celal Emre ÇİÇEK
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 62 mesaj · Konum: Kırıkkale
Yanıtlanan mesaj ID 2618
tonk:
Şu şekilde mi?
[Resim: http://img85.imageshack.us/img85/1277/44446501.png]

Uploaded with ImageShack.us

Anladığım kadarıyla dosyayı göremiyor. Doğru dizinde olduğuna emin misin? En basitinden C:\ sürücün içinde deneme.d diye bir dosya aç içine:
import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba!");
}

yaz ve kaydet. Sonra Başlat->Çalıştır yap. cmd yaz. Konsolda C:\> çıkana kadar cd.. yaz, enter'a bas. Sonra dmd deneme.d komutunu ver. Sonra da deneme.exe yaz, enter'a bastığında alt satırda Merhaba! yazması gerekir.
Bu mesaj emre413 tarafından değiştirildi; zaman: 2010-07-15, 13:06.
acehreli (Moderatör) #18
tonk, dmd Geany.d yazdığın zaman, senin D programın Geany.d isminde bir dosyadaymış gibi oluyor. Öyle mi gerçekten?

Eğer ilerleyebilmek istiyorsan, çözüm bulana kadar IDE'leri boşver. Şu adımlar nasıl:

1) Programı herhangi bir metin düzenleyiciyle yaz ve örneğin deneme.d isminde kaydet. (Şimdilik Notepad kullan, çünkü aslında Word gibi metin düzenleyicilerin normal kayıtları işe yaramaz; çünkü onlar metni olduğu gibi kaydetmezler, içine düzen karakterleri vs. de yerleştirirler)

O metin düzenleyiciyi kapatma; hep açık dursun.

2) cmd penceresinde deneme.d'nin bulunduğu dizine (klasör, directory, vs. :)) git

3) dmd deneme.d -w komutu ile derle. Ya hatasız derlenecektir; ya da hatanın olduğu satırı söyleyecektir.

Hata varsa metin düzenleyiciye geçerek düzelt ve tekrar derle.

Hata yoksa, deneme isminde bir program oluşacaktır.

4) deneme yazarak programı çalıştır.

Bu pencereyi de kapatma. Metin düzenleyici ve cmd pencereleri arasında gidip gelerek programını geliştir, derle, ve çalıştır.

Şimdilik bundan fazlası gerekmemeli. :)

Birisini daha önce hiç konuşmadık ama D'de 3 tane açıklama satırı söz dizimi var:

// tek satırlık

/*
   gerekirse birden fazla satırlık
*/

/+
  diğer açıklamaları bile içine alabilen
+/

Benim de tek deneme.d dosyam var. Bütün denemelerimi onun içinde yapıyorum ve işi biten programcığı /+ +/ satırları arasına alıyorum. Böylece daha önce yazdığım herşey deneme.d içinde bekliyor.

Örnek:

/+
import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba dünya!");
}
+/

import std.stdio;

int topla(int birinci, int ikinci)
{
    return birinci + ikinci;
}

void main()
{
    writeln(topla(1, 2));
}

Aslında aynı iş için version (none) da var:

version (none) {
import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba dünya!");
}
}

import std.stdio;

int topla(int birinci, int ikinci)
{
    return birinci + ikinci;
}

void main()
{
    writeln(topla(1, 2));
}

Konu dağıldı... :)

Ali
tonk #19
Üye Tem 2010 tarihinden beri · 19 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
-Notepad açtım, "Merhaba Dünya" kodlarını yazdım. Kaydettim.
-Adını deneme.d şeklinde değiştirdim.
-"cmd" den gösterdim.
-"dmd deneme.d -w" (yada "-w" olmadan denedim) şeklinde işlem yaptım.
Şu şekil bi sonuç aldım. Problem nedir? Bundan sonra görüntülemeyi nasıl yapacağım?
[Resim: http://img824.imageshack.us/img824/2213/aaain.jpg]
canalpay (Moderatör) #20
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
yolu(path) ekleyememişsiniz. Daha önceki mesajlarımda yolla ilgili pek çok şey söyledim. İsterseniz bir daha okuyun ve yolu ekleyin. Yolu ekledikten sonra cmd'yi kapa - aç yapmanız gerekiyor.

Yolu ekledikten sonra tekrar Ali beyin dediklerini yapın.

Yol eklemeden çalıştırmak istiyorsanız şunları yapın.

dmd'nin bulunduğu yere cd ile gelin.(dikkat dmd derken klasör olan dmd değil. klasör olan dmd'nin windows\bin olan çalıştırılabilir dmd dosyasının.)

ilk önce dmd diyerek daha önce sizin bana gösterdiğiniz gibi bir şey gösteriyor mu diye bakın(Hani çok uzun bir şey çıkan. 2.047 yazan). Eğer çıkmıyorsa hata yapmışınızdır. Tekrar en baştan başlayın.

Eğer çıktıysa  o yazdığınız merhaba kodlarını barındıran dosyayı o çalıştırılabilir klasörün içine atın.

daha sonrada cmd'ye dmd dosyaisimi.d yazın.
Hata vermezsede dosyaismi yazıp çalıştırın.

Eğer yapamazsanız yarını bekleyin. Yarın ben bir windows bulup resimli olarak anlatmaya çalışayım.

Bu arada Ali Bey kurulum dosyasından isterseniz Zafer beyin yaptığı kurulum sihirbazını kaldıralım. Çünkü insanlar onla ilk önce kurulum yapıyor. Sanırım sihirbaz kendisi yolu ekliyor ancak silerken yolu silmiyor. O yüzden dmd'nin install programı yolu eklesede ilk olarak oraya bakılıyor. Orada yoksa yok diyor diye biliyorum.
tonk #21
Ben birkaç farklı dmc ve dmd kurulumu yaptım,denemek için. Sildim ama, otomatik olarak bu adreslere gidiyorsa ve sonuç bulamıyorsa bunu nasıl düzeltebiliriz?
Bu mesaj tonk tarafından değiştirildi; zaman: 2010-07-16, 00:59.
acehreli (Moderatör) #22
tonk:
Sildim ama, otomatik olarak bu adreslere gidiyor

"'dmd' iç ya da dış komut ..." uyarısına bakılırsa dmd zaten kurulu değil. Yani önceki kurulumları hiç olmazsa araya karışmayacak kadar kaldırmışsın demektir.

Şimdi dmd'yi uygun bir şekilde kurmak gerekiyor. Başka bir kaynak da dmd'nin sitesi olabilir:

http://www.digitalmars.com/d/2.0/dmd-windows.html#installa…

Oradaki üç adımı uygularsan, dmd, \dmd2 dizinine kurulacaktır.

Derlemek için hiç PATH'e bulaşmadan, programın tam yolunu da yazarak şöyle de derleyebilirsin:

\dmd2\windows\bin\dmd.exe deneme.d -w

Ali
tonk #23
Buradaki komutlardan: cmd'de unzip yapma işlemini cmd tanımadı. 'unzip' iç yada dış komut ... hatası verdi. Klasörden çıkardım ama sonraki işlemi tam anlayamadım.
emre413 (Moderatör) #24
esatarslan52'nin dediklerini yaptım demişsin. Onun anlatımında dmd'nin elle kurulumu da vardı. O adımları da uyguladın mı? http://ddili.org/forum/thread/2

O adımları uyguladıktan sonra konsoldan direkt "dmd ..." şeklinde komut verebilmek için C:\dmd\windows\bin (ya da sen hangi dizine kurduysan) yolunu path'e eklemek gerekecek. Onu da Can anlatacaktı galiba.
acehreli (Moderatör) #25
Yanıtlanan mesaj #23
tonk:
cmd'de unzip yapma işlemini cmd tanımadı

unzip, Windows'la veya dmd ile ilgisi olmayan bir programdır. Sıkıştırılmış dosyaları açmaya yarar.

O açıklamaları yazanlar bilgisayarda bulunduğunu varsaymışlar. :/ İnternette ücretsiz olarak bulabilirsin.

Ali
tonk #26
emre413:
esatarslan52'nin dediklerini yaptım demişsin. Onun anlatımında dmd'nin elle kurulumu da vardı. O adımları da uyguladın mı? http://ddili.org/forum/thread/2

O adımları uyguladıktan sonra konsoldan direkt "dmd ..." şeklinde komut verebilmek için C:\dmd\windows\bin (ya da sen hangi dizine kurduysan) yolunu path'e eklemek gerekecek. Onu da Can anlatacaktı galiba.
Bunları çok önce yaptım, çalışmadığı için bu konuyu açtım.

acehreli:
tonk:

unzip, Windows'la veya dmd ile ilgisi olmayan bir programdır. Sıkıştırılmış dosyaları açmaya yarar.

O açıklamaları yazanlar bilgisayarda bulunduğunu varsaymışlar. :/ İnternette ücretsiz olarak bulabilirsin.

Ali

Anlatmak istediğim o değildi. Sadece orada yazan işlemleri kod yerine elle yaptığımı söyledim. Ama hala elle tutulur bir sonuç alamadım. Sizi uğraştrdığım için de kusuruma bakmayın.
acehreli (Moderatör) #27
tonk:
Sadece orada yazan işlemleri kod yerine elle yaptığımı söyledim.

Eğer unzip diye bir program varsa zaten elle yapılabilir.

Sizi uğraştrdığım için de kusuruma bakmayın.

Olur mu öyle şey... :) Açıklamalar zamanla geçersizleştikleri için kusur bizim. Hani şehirdesin? Belki yakınlarındaki D'cilerle bir "dmd kurulumu buluşması" ayarlanabilir.

Ali
emre413 (Moderatör) #28
Yanıtlanan mesaj #26
tonk:
emre413:

Bunları çok önce yaptım, çalışmadığı için bu konuyu açtım.

acehreli:
tonk:

Ali

Anlatmak istediğim o değildi. Sadece orada yazan işlemleri kod yerine elle yaptığımı söyledim. Ama hala elle tutulur bir sonuç alamadım. Sizi uğraştrdığım için de kusuruma bakmayın.

Bizler zaten uğraşmak için programlama dersi almıyor muyuz? :)
Bunları şunun için söyledim; eğer kurulumu programla yaptıysanız bir de elle yapmayı deneyin diye. İşe yaraması gerekliydi de. Ha, tabi ki yaşadığınız şehir Ali Bey'in geleceği şehirlerden ya da onlara yakın yerlerdense buluşmanız daha iyi olur, o ayrı mesele. Olmadı tüm adımları baştan yapalım. Şunları en başından yaparsanız sonuç alacağınızı düşünüyorum:

esatarslan52:
1-Buradan DMD ve DMC derleyicilerini indiriyoruz.
2- İndirdiğimiz DMD ve DMC paketlerini C:\ sürücüne unzip edelim. (C:\dm ve C:\dmd şeklinde).

Unzip olayında komutu boşverin Winrarınız ya da Winzipiniz varsa -ki büyük ihtimalle vardır- esatarslan52'nin dediği gibi C:\dmd ve C:\dm şeklinde klasörlere çıkarın. Bunları yaptıktan sonra deneme.d'yi C:\'ye atıp konsoldan cd C:\  dedikten sonra C:\dmd\windows\bin\dmd.exe deneme.d şeklinde derlemeyi tekrar deneyip sonuçları yazabilir misiniz?

Not: DMC paketi Code::Blocks için gerekli, ilk etapta indirmeseniz de önemli değil. (Diye biliyorum ben.)

Eğer bu çalışırsa aynı konudaki Code::Blocks ayarlamalarını da yaparsınız.
acehreli (Moderatör) #29
emre413:
DMC paketi Code::Blocks için gerekli, ilk etapta indirmeseniz de önemli değil. (Diye biliyorum ben.)

Gerçi ben Linux'tayım ama dmc'nin ne olduğunu bilmiyorum bile. :) (İnatla bakmıyoruma ama herhalde Digital Mars'ın C (veya C++) derleyicisidir.)

Yalnızca dmd'yi indirip açmak yetiyor. Tabii PATH de doğru ama Emre'nin dediği gibi tam yolunu C:\dmd\windows\bin\dmd.exe diye yazmak da yetmeli.

Ali
canalpay (Moderatör) #30
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
tonk dmdnin bulunduğu yolu söylermisin. Yada resim ile göster. Daha sonra biz sana direk ne yapcağına ait kodları vermeye çalışırız. Ya da bugün doluydum söz vermesemde yarın videolu kurulumu anlatan bir video çekimi yaparım. Yaparsam büyük ihtimal sessiz olur.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 19:20:40 (UTC -08:00)