Forum: D Programlama Dili RSS
obj2asm
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: obj2asm
dmd ile gelen araçlardan birisi olan obj2asm, .o dosyasını okunaklı assembly açılımına çeviriyor:

dmd deneme.d
  obj2asm deneme.o

Ali
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Açıkcası benim asm çok dikkatimi çekmiyor. Düzeyi çok düşük :-) Ayrıca windows için ayrı Linux için ayrı Intel için ayrı... Ama dikkatimi şu çekti. Asm kodlarını bir dosyaya yazmıyor konsoldan çıktı olarak veriyor. Konsolda da hepsi gözükmüyor. Dersinizden öğrendiğim > işareti çok işe yaradı burada.

Ama bence rdmd daha ilgi çekici. rdmd sayesinde D dilini yorumlanabilen programlama dili gibi kullanabiliyorsunuz.  Bence müthiş. Aslında derslerinizde derlemeyi daha sonraki aşamada gösterebilir ve ilk aşamada sadece rdmd kullanarak D kodunu çalıştırmayı öğretebilirsiniz. Çünkü derlemek uzun sürdüğü için okuyan kişi derleyerek kodu denemek istemeyecektir. Onun yerine rdmd ile çalışırsanız okuyan insan rdmd ile kısa sürede kodu çalıştırcağı için kendince koda bir şeyler ekler, çıkartır ve durmadan rdmd ile çalıştırır.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
canalpay:
Açıkcası benim asm çok dikkatimi çekmiyor. Düzeyi çok düşük :-)

Çok basit olarak anlamakta yarar var.

Ayrıca windows için ayrı Linux için ayrı Intel için ayrı

İşlemci için ayrı demek daha doğru... İşlemciler hem birbirlerine benziyorlar, hem de birbirleriyle uyumlu çalışma durumları oluyor. Örneğin i386'ten biraz anlamak yetebilir.

Ama dikkatimi şu çekti. Asm kodlarını bir dosyaya yazmıyor konsoldan çıktı olarak veriyor. Konsolda da hepsi gözükmüyor. Dersinizden öğrendiğim > işareti çok işe yaradı burada.

Veya sonuna | koyarak:

obj2asm deneme.o | more

(more'dan çok less'i yeğleyenler de var.)

Üretilen sonucun standart çıkışa gönderilmesi çok akıllıca ve çok kullanışlı bir alışkanlık. Böylece programlar birbirlerinin girişlerine ve çıkışlarına bağlanabiliyorlar:

Ama bence rdmd daha ilgi çekici

Onu da derslerin yapılacaklar listesine ekledim. :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 07:35:24 (UTC -08:00)