Forum: Duyurular RSS
Derslere Öneri
canalpay (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Derslere Öneri
İlk önce derslere öneri olarak in anahtar sözcüğünün ayrıca bir konu olarak ele alınmasını istiyorum. Çünkü bir kaç foreach döngüsü ve in ile çok güzel şeyler yapılabilir. Ayrıca mesela eşlemetablosu[string][string] şeklindeki bir tabloda nasıl "elma" sözcüğünü yada nasıl "1" sözcüğünü aratılacak pek anlayamamıştım diye hatırlıyorum.

Ve ayrıca derleyicinin verdiği hata mesajlarını inceleyen bir ders yada onun ötesinde bir makale (yazı dizisi ) çok iyi olabilir diye düşünüyorum. Örneğin eğer
deneme.d(10): Error: no property 'foBar' for type 'S'
deneme.d(10): Error: constant s.foBar is not an lvalue

ders sayesinde 10'cu satıra bakmaktan ziyade bakmadan hatanın ne olduğunu anlayabilmeliyim. Belki buna daha sonra iyi bir örnek verebilirim ama bu en azından suçu derleyiciye atmadan önce belkide sorunun bağlayıca olduğunu anlayabilmek için önemli :-D

Ve birde daha öncede dedim ve siz de eminim hatırlıyorsunuz ama ben herkesi kendim gibi unutkan bildiğim için tekrar hatırlatmakta bir kötülük görmüyorum. Eşleme tablosu dersinin genişletilmesini istiyordum. Örneğin nasıl eş[string][string] tanımlanır... gibi.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Teşekkürler; not ettim. Şimdi baktım, gerçekten de eşleme tabloları bölümü çok kısa.

Aslında , o sayfaların biraz olsun ilgi uyandırmasını ve burada konu açtırmasını da umuyordum. Sözüm kesinlikle sana değil, sen çok yardımcı oluyorsun. Keşke başkaları da bazı şeyler sorsalar ve ben o dersin eksik kaldığını anlasam ve biraz daha doldursam. :)

Ali
canalpay (Moderatör) #3
Keşke başkaları da bazı şeyler sorsalar ve ben o dersin eksik kaldığını anlasam ve biraz daha doldursam. :)

Siteyi şuan o kadar bilen kişi olmadığı için hatta D dilini bilen o kadar kişi olmadığı için bence biraz normal :-D

Benim şuan sitenin tanıtımını yapmamının nedeni okul zamanı olduğu için ve daha ortada daha tamamlanmış ürün olmaması.

Ben kendimce şöyle bir plan yaptım:
1. okulun bitmesini bekleyeceğim. Okul bittiğinde d2 kararlı olacak, d programming language kitabı basılmış olduğu için dil seste getirmiş olacak.
2. Herkesin daha çok boş zamanı olacak. Böylece kendilerinde yeni bir dil öğrenebilecek gücü bulacaklar.
3. gtkD gibi projeler D2 için tamamlanmış olacak ve böylece isteyen istediğini yapabilecek.
Yani D her şeyi ile hazır olacak. Dersi olacak, deneyenleri olacak, araçları olacak...

D'yi nasıl tanıtacağım ?
1. Siz ceviz.net'te tekrar bir mesaj atarsanız ceviz.nettekinlerin haberi olur ve sanırım bu sefer daha çok kişi gelir.
2. forum.Pardus-linux.org için tanıtım yazacağım.
3. pardus-linux.org'un dergisi için tanıtım yazacağım.
4. ozgurlukicin.com forumuna tanıtım yazısı yazacağım.
5. ozgurlukicin.comun e-dergisi için tanıtım yazacağım.
6. ozgurlukicin.com atölye bölümü için pardusa özel dersler hazırlayacağım.
7. ubuntu forumu ve dergisi(sudo) içinde bunları yapacağım.
8. frmtr.com gibi çok fazla işin ehli olmayan ama meraklı insanların olabilceği ortamlara da tanıtım yazısı yazacağım.

Şuan bunları düşündüm. Eğer yazın bunları yaparsak çok fazla üyesi olan ve elit bir ortam oluşturabiliriz.(bence)

Tabiki bu kadar çok beklemek sizin için zor gelebiliyor olabilir yada daha başka bir şeyde olabilir. Ben kendimce böyle düşündüm.
acehreli (Moderatör) #4
Güzel plan! :)

canalpay:
Tabiki bu kadar çok beklemek sizin için zor gelebiliyor olabilir yada daha başka bir şeyde olabilir

Beklemek daha iyi. Herşey doğru dürüst çalışmalı...

Ali
canalpay (Moderatör) #5
Ali bey sanırım şuanlık ders yazma isteğiniz kırıldı ama ben -dershaneye devam etmek istemezsenizde- göstergeler dersini yazmanızı rica edebilir miyim ?

Çünkü göstergelerin bir kaç yerde çok önemli olduğu ve ayrıca bir kaç yerde önemsiz olduğunu duydum. Ben kendim göstergelerin önemli yada önemsiz olduğunu görmek istiyorum.

(Tabiki farklı şeyler çok söyleniyor. Örneğin goto hakkında. Aslında ben goto'yu D'de kullanmış ve çok beğenmişimdir. Ama goto yüzünden kod bakımı çok zorlaşıyormuş. Daha öncede hiç goto kullanmadan her türlü işimi halledebildiğim için kullanmamaya karar verdim.)
acehreli (Moderatör) #6
canalpay:
göstergeler dersini yazmanızı rica edebilir miyim ?

Tabii ki... :) Ben de daha dün listeye bakmış ve göstergelerin bu kadar sonraya kalmasına üzülmüştüm. Belki de bundan sonraki ilk ders olarak yazmalıyım.

Bir kaç hafta önceye kadar her boş zamanımda D.ershane'ye devam ediyordum. Zamanım şu taraflara kaydı:

- trileri: bence çok iyi durumda; sıralama algoritmasına noktalama işaretlerinin eklenmesi kaldı. Deneme programını gtkD altında da denedim. Gayet güzel çalışıyor. :)

- maaşlı işim: kendimi rahat hissetmek için biraz daha yoğun çalışmaya başladım

- gtkD: öğrenmek ve nasıl öğretilebileceğine bakmak istiyorum

- logic paradigm: ACCU'nun son sunusunda Prolog gibi dillerin temelinde yatan 'logic paradigm'ı dinledim ve Castor isimli C++ kütüphanesini öğrendim. Çok etkilendim. Belki birlikte D'ye çeviririz:

http://www.mpprogramming.com/cpp/

Şimdilerde biraz onunla oynuyorum ve anlamaya çalışıyorum. Tek bir işlev yazarak bir ilişki tanıtılabiliyor:

// C++ kodu
// c is child of p
relation child(lref<string> c, lref <string> p)
{
  return eq(c,"Sam") && eq(p,"Mary") //fact
    || eq(c,"Denise") && eq(p,"Mary") //fact
    || eq(c,"Sam")    && eq(p,"Frank")//fact
    || eq(c,"Denise") && eq(p,"Frank")//fact
    || eq(c,"Frank") && eq(p,"Gary") //fact
  ;
}

O tek işlev, dört bilgi için kullanılabiliyor:
1) c p'nin çocuğu mudur?
2) c'nin ebeveynleri kimlerdir?
3) p'nin çocukları kimlerdir?
4) Çocuk-ebeveyn ilişkisi bulunan bütün c ve p'ler nedir?

göstergelerin bir kaç yerde çok önemli olduğu

Genel olarak, D'nin ref parametreleri ve foreach'teki ref değişkenleri gibidir. C++'ta da referans kavramı var...

C'de ise "işlemini bu gösterdiğim değişken ile yap" diyebilmek için kesinlikle gösterge kullanmak gerekir.

bir kaç yerde önemsiz olduğunu duydum

Çok temel bir kavramdır. Yan etkilere dayalı dillerde kaçınılmazdır. C++ ve D, referans gibi bir kavramın ardına gizleseler de, gösterge kavramı temeldir.

Referans varken yalın gösterge kullanmaya gerek olmadığı da doğru. Ama referanslar da perde arkasında göstergedirler.

Ama goto yüzünden kod bakımı çok zorlaşıyormuş

Doğrudur. goto, C++'da güvenle kullanılamaz. D'deki durumdan emin değilim:

// C++ kodu
goto etiket;
BirTur nesne;       // kurucusu çağrılmaz

etiket:
    nesne.kullan(); // kurulmadan kullanılır 

goto C++ ve D'de ancak ve ancak kesinlikle gerektiğinde kullanılmalıdır. Öyle durumlar da hemen hemen hiç yok. :)

Ali
canalpay (Moderatör) #7
- trileri: bence çok iyi durumda; sıralama algoritmasına noktalama işaretlerinin eklenmesi kaldı. Deneme programını gtkD altında da denedim. Gayet güzel çalışıyor. :)

Bencede çok iyi bir durumda. gtkD altında ne yaptığınızı merak ediyor ve heyecan ile bekliyorum :-)

- gtkD: öğrenmek ve nasıl öğretilebileceğine bakmak istiyorum

Özellikle nasıl öğretilebilir ona bakın :-D Bende kendi kendime acaba şöyle bir şey mi  yapsam diyordum:
veritabanı için program ile bir diyagram çizecesin ve o diyagramı dkvG kodlarına çevircek. Çok güzel olur bence. Hatta bu mysql gibi veritabanları içinde yazılabilir.(Sanırım böyle bir projeyi java için ceviz.nette görmüştüm. Adıda hatta felisti.)

Bu arada bu dersleri hiç okumasamda (pythondan vazgeçtiğim zamanlar yazılmaya başlamıştı.) içeriğinin çok iyi olduğana emin olduğum bir kaynak paylaşayım : http://www.istihza.com/gtk/icindekiler_pygtk.html

Tamamlanmamıştı galiba. Ama en azından derslerin nasıl olcağı hakkında küçükte olsa bir ipucu verebilir.
- maaşlı işim: kendimi rahat hissetmek için biraz daha yoğun çalışmaya başladım

Benim derslerimden farklı olarak telafisi olmayan bir şey; çok çalışmalısınız :-)
- logic paradigm: ACCU'nun son sunusunda Prolog gibi dillerin temelinde yatan 'logic paradigm'ı dinledim ve Castor isimli C++ kütüphanesini öğrendim. Çok etkilendim. Belki birlikte D'ye çeviririz:

Evet bende prolog dili hakkında bir iki şey duymuş ve çok etkilenmiştim. Hatta size D ile bir yapayzeka uygulaması yazmaya çalışalım mı diyecektim. Ama sanırım hayal :-) Hatta hayalimde yapayzeka programı sizin trileri_deneme web uygulaması gibi çalışacaktı. Herşeyi bilgisayarımda yapacak sonra veriyi webte yayınlayacak, sen webte bilgi girişi yapacaksın ve tekrar o işleyecek filan... Bu yapayzeka çok ilginç. Şuan çok fazla şey yapılamasada ilerde çok fazla ilerlenceğini düşünüyorum.(Hatta tam benim zamanımda :-) Sanırım ben bir yapay zeka uygulaması yapmış ya ondan para kazanıyor yada büyük bir şirketi satıp para kazanmış oluyorumdur :-p ) Ve bu yapayzekanın dil işleme bölümde daha çok  Türkçe'nin kullanılacağını ve Türklerin çok ilerleyeceğini düşünüyorum. Türkçe kullanılacağını düşünmemin sebebi şu örnekler açıklayabilir.

tuz === yemeğe atılan bir cisim (çok bilgisayarımsı oldu.)
tuzluk === ? sizce bilgisayar çözemez mi ?
tuzlukçu === :-) var mıdır :-)
tuzcu === ne demek istediğimi bilgisayar anlar.

Bilgisayar sadece birleşik ad ile mecaz anlamlı sözcükleri anlayamaz. Oda eğer tuzlukçu ne demek anlar ise 1 yıl sonra çoğu mecaz anlamı anlar.

Türklerin ilerleyeceğini düşünmemin sebebi ise hem Türkçe biliyorlar hemde şimdiye kadar gördüğüm nereyedeyse tüm yapay zeka ile ilişkilendirilen(bunu siz anlamasanızda bilgisayar anlayacak :-p ) uygulamalarda ya Türkler çalışmış yada Türkler yapmış. Sanırım bizim ilgimizi çok çekiyor. Belkide dışarıdaki dünyanın sesini çok duyamadığım için öyle geliyordur.

Diğer dedikleriniz içinde teşekkürler.

Ayrıca o kütüphaneyi D'ye çevirme işini de benden bir evet geldiğini belirtmek istiyorum.
Ayrıca bilgi tutmak için basitte olsa bir aracımız var.
acehreli (Moderatör) #8
canalpay:
gtkD altında ne yaptığınızı merak ediyor ve heyecan ile bekliyorum :-)

Hiç ilginç değil. Deneme programının html çıktısı yerine, sıralanan rastgele sözcükleri bir gtkD penceresine yazdırdım; hepsi o... :)

veritabanı için program ile bir diyagram çizecesin ve o diyagramı dkvG kodlarına çevircek

Güzel. :)

Bu arada bu dersleri hiç okumasamda (pythondan vazgeçtiğim zamanlar yazılmaya başlamıştı.) içeriğinin çok iyi olduğana emin olduğum bir kaynak paylaşayım : http://www.istihza.com/gtk/icindekiler_pygtk.html

Ondan yararlanacağım. gtkD forumunda da sordum:

http://www.dsource.org/forums/viewtopic.php?t=5241

Bu yapayzeka çok ilginç. Şuan çok fazla şey yapılamasada ilerde çok fazla ilerlenceğini düşünüyorum

Çok uzun zamandır beklenen bir gelişme o. ;) Belki gelişmelerden uzak kalmışımdır ama yapay zeka hâlâ beklenen atılımı yapamadı.

tuz === yemeğe atılan bir cisim (çok bilgisayarımsı oldu.)
tuzluk === ? sizce bilgisayar çözemez mi ?
tuzlukçu === :-) var mıdır :-)
tuzcu === ne demek istediğimi bilgisayar anlar.

Evet, bu tür konulara çok yatkın...

Ayrıca o kütüphaneyi D'ye çevirme işini de benden bir evet geldiğini belirtmek istiyorum.

ACCU toplantılarının bir yararı, konuşmadan sonra konuşmacıyla birlikte akşam yemeğine gidiyoruz. Bu kütüphanenin D ile de çok kolay yazılacağını söylediğimde, aynı konuşmayı zamanında Walter Bright'ın da dinlediğini ve onun da aynı şeyi söylediğini söyledi. D, C++'dan daha güçlü. Kütüphanenin kısıtlamaları belki D'de daha az olur.

Castor'un belgelerinde bazı düzeltmeler yaptım ve yazara gönderdim. Bir sonraki sürümden önce kodu bana da göstereceğini söyledi. Yani bu konuda yazardan destek alırız. :)

Ali
canalpay (Moderatör) #9
Çok uzun zamandır beklenen bir gelişme o. ;) Belki gelişmelerden uzak kalmışımdır ama yapay zeka hâlâ beklenen atılımı yapamadı.

Bende aynısını söyledim yada söyleyemesemde söylemeye çalıştım. sanırım yapayzekaya çok az benzeyen uygulamalar yapılmaya ve bunla para kazanılmaya başlandı : www.botego.com

Ayrıca çok değişik bir bilgisayar yazılımı duymuştum. Adam onu tanıtırken o yazılım arkadan pis pis espiri yapıyormuş adamla dalga geçiyormuş :-) Bunu yapanda Türk ama programı ingilizce yazmış. Doğruluğunu bilemem ama youtubeta videoları fvardı.
Ondan yararlanacağım. gtkD forumunda da sordum:

Ayrıca şöyle bir belgelendirmesi var : http://gtkd.mikewey.eu/src/gtk/AboutDialog.html

Doğrusu siz biliyorsunuzdur ama belki bilmeyenler vardır.

Castor'un belgelerinde bazı düzeltmeler yaptım ve yazara gönderdim. Bir sonraki sürümden önce kodu bana da göstereceğini söyledi. Yani bu konuda yazardan destek alırız. :)

Normalde kaynak kodu açık değil mi ?
Yinede yapayzeka ile birazda olsa ilgili şeyler ilgili bakınmayı isterim. Ayrıca bu yapayzeka konusunda kendime çok güveniyorum. Bence tek eksiğim normal programlama dili yazarkende kullanılan ayırma işlemlerini filan çok iyi bilmemem.

Bu arada şunuda unutmamak lazım. İnsan doğduktan 2 yıl sonra anca bir iki sözcük söyleyebiliyor. 4-5 yılda az çok sözcük söyleyebiliyor. Yani aslında beynimizde çok çabuk gelişmiyor. Tabii bu belkide beynimizi kullanmadığımız için :-) İnsanlar beynini %5 ile %10 arasında kullanabiliyormuş.  Beyin çok değişik bir şey. Bazı kesimler beynimizi büyük oranda kullanırsak istediğimiz cismi hareket ettirebileceğimizi, başkaların içinden geçenleri algılayabilceğimizi söylüyor. Bana uzaylılardan çok ama çok daha yakın geliyor :-)
acehreli (Moderatör) #10
canalpay:
Normalde kaynak kodu açık değil mi ?

Evet, açık kodlu. Benim ortamımda derleme uyarıları olmuştu; onları da söylemiştim. Daha çok o tür hatalar kalmasın diye asıl sürümden bir kaç gün önce bir de ben bakmış olacağım.

Bu arada şunuda unutmamak lazım. İnsan doğduktan 2 yıl sonra anca bir iki sözcük söyleyebiliyor. 4-5 yılda az çok sözcük söyleyebiliyor.

Dört yaş civarında kelime sayısında müthiş bir patlama yaşanıyor.

İnsanlar beynini %5 ile %10 arasında kullanabiliyormuş

Evet çok söyleniyor ama hiçbir dayanağı yok. :/

Bazı kesimler beynimizi büyük oranda kullanırsak istediğimiz cismi hareket ettirebileceğimizi

Aslında çok kolay: Eğer beynin belirli bir noktasındaki elektronları aynı yöne çevirebilirsek beynimizi mıknatıs haline getirebiliriz ve manyetik olan cisimleri yürütebiliriz. :-p

başkaların içinden geçenleri algılayabilceğimizi söylüyor

O da çok kolay: Eğer beynin yukarıda sözü geçen noktasını radyo alıcısı gibi kullanmayı öğrenirsek bu da olabilir. :-p

Ali
canalpay (Moderatör) #11
Evet çok söyleniyor ama hiçbir dayanağı yok. :/

Evet yok. Ama aslında doğruluğu kabul edilebilir :-)  Eğer beynin hem düşünme gibi işleri hemde vücudumuzu kontrol etme işini tam yapıyor olarak sayarsak kimileri düşünür ama vücudunu kullanamaz, müziği yapamaz kimileri ise başka birşey. Ama şu kesin ki beyin çok farklı :-)

Aslında çok kolay: Eğer beynin belirli bir noktasındaki elektronları aynı yöne çevirebilirsek beynimizi mıknatıs haline getirebiliriz ve manyetik olan cisimleri yürütebiliriz. :-p

Mantıken doğru ama vücudumuzda ne kadar elektrik var ki :-) Hem tel olmadan o kadar iyi mıknatıs yapamayız. Belimize telde dolarsak arabayı bile çeleriz :-p

Ama şöyle bir sorun oluşur. Elektron benim bildiğim sinirler aracılığıyla acı gibi şeyleri iletiyorlar. Hepsini - yaparsak sanırım ya hiç bir şey hissedemeyiz, yada olmayan şeyleri hissederiz :-)

O da çok kolay: Eğer beynin yukarıda sözü geçen noktasını radyo alıcısı gibi kullanmayı öğrenirsek bu da olabilir. :-p

Radyo için pil almaya gerek yok. Bir şey ye 2 saat sınırsız en yüksek seste dinle. Ama biraz cızırtı olur belki :-)
Artık oyuncak arabaların frekanslarıda birbirine karışmayacak. Şimdiki nesil çok şanslı.

Ama bu kadar şakadan sonra şunuda söyleyeyim. Oxfordun kitabında bir adamı tanıtıyordu. Adam herşeyi ezberliyormuş filan. Yani beyin çok ilginç. Adamın ezberleme yöntemi şöyle bir şeydi: her olayı bir cisimle bağdaştırıyor. Örneğin bir tarihi olayı kanepesi ile bağdaştırıyor :-) Ve gerçektende işe yarıyor. Hatta o adamın yaptığını yapan birde Türk vardı. Hatta okulları var.

Ve ayrıca psikoloji hocamızda buna benzer şeyler demişti. Beyin çok ilginç. Yarın öbür gün beynimizle ateş yakıp ısıncağız deseler inanırım :-p Çünkü hipnoz ile bile neler neler oluyormuş :-D
(Sizi bu konu sıkmış olabilir ama komikti :-) )

Bu arada asıl konumuza dönersek c++ dosyalarını nasıl D'ye dönüştüreceğiz. Dahan C için bile yapamadık :-)
Yoksa biz mi ona benzer kodlar yazacağız ?
acehreli (Moderatör) #12
canalpay:
c++ dosyalarını nasıl D'ye dönüştüreceğiz. Dahan C için bile yapamadık :-)
Yoksa biz mi ona benzer kodlar yazacağız ?

Evet, D için baştan yazılması gerekiyor.

İşin güzel tarafı, Castor çok küçük bir kütüphane. Zaten 'logic paradigm' çok az sayıda temel üzerine kurulu.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 22:32:57 (UTC -08:00)