Forum: Diğer Konular RSS
Alfabe Oluşturmak
Abdullah #1
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 65 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Alfabe Oluşturmak
Videolu konuşmalara katılanlar ne yaptığımı az çok biliyorlar. Yeni bir alfabe oluşturmak istiyorum.

Nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikrim yok, internette de bulamadım. Sanırım yapılması gereken işlem şu; unicode'nin kullanılmayan kodlarına font oluşturmak. Bilgisi olanlar paylaşabilir mi. Alfabe bittiğinde bildirmem gereken bir yer var mı, alfabemin kodlarının başkaları tarafından farklı projelerde kullanılmaması için?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4644 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Bir standart olduğundan, Unicode'a yeni simge eklemek, karışıklıkları önlemek için herkesin kullanmasını istemek anlamına geliyor. O yüzden, başkaları kullanmasın fikrine ters düşer.

Yine bir standart olduğundan, eklenen her simgenin Unicode komitesine öneri olarak getirilmesi ve kabul edilmesi gerekiyor.

Klingon gibi hayal ürünü alfabelerin bile Unicode'a eklenmiş olması ümit verici. Ama seninki gibi henüz gerçekleşmemiş bir sistemin ihtiyacını karşılamak için harf ekleyeceklerini sanmam.

Ali
Abdullah #3
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 65 mesaj
Bir standart olduğundan, Unicode'a yeni simge eklemek, karışıklıkları önlemek için herkesin kullanmasını istemek anlamına geliyor. O yüzden, başkaları kullanmasın fikrine ters düşer.

Burada bir yanlış anlaşılma olmuş. Ben kendi alfabeme ayırdığım unicode kodlarının başka bir alfabe projesinde kullanılmaması için demiştim. Ben herkes tarafından kullanılabilir olmasını istiyorum.

Anladığım kadarıyla burada unicode standard'ının(topluluk/kurum) yapacağı tek iş benim önceden yapıp bitirdiğim alfabeyi standart olarak yayınlaması.

Sonuç olarak; unicode kullanılmayan kodları buluyorum, onlar için font yapıyorum. Şimdilik yol haritam bu. Araştırdıkça detaylar da girecektir.
İbrahim #4
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 186 mesaj
Unicode'a bizim karakterlerimizi nasıl kabul ettirebiliriz? Ayrıca Unicode standart hale gelince tam olarak ne oluyor? Tarayıcılar vs. otomatik kullanmaya mı başlıyor?
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4644 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yeni karakter önerileri ile ilgili bilgi şu:

http://unicode.org/pending/proposals.html

Standart hale gelmesi demek, belirli bir karakter kodunun belirli bir simge anlamına gelmesi demek. Dolayısıyla, bir belgenin Unicode'un UTF-8 kodlamasını kullandığını söyleyince içinde her bir karakter hiç karışıklık doğurmadan örneğin 'ş' anlamına geliyor. Unicode'dan anladığını söyleyen her sistem o belgeyi açabilir. Ancak, karakterin görüntülenmesi konusu fontlarla ilgili bir konu.

Benim bu konuda bildiklerim şurada:

http://ddili.org/ders/d/karakterler.html

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2018-02-24, 09:56:00 (UTC -08:00)