Forum: Diğer Konular RSS
D dili & Go Dili ?
cos00kun #1
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 223 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D dili & Go Dili ?
Konumuz hadi bu seferde çokça tartışılan ve sorulan bir sorunun değişik varyasyonu olsun .. D dili ile Go dilinin kaşılaştırmasını yapalım Birbirlerine karşın artıları ve eksileri nelerdir ? sanırım buna en iyi cevabı her iki dili de kullanan Ali Hocam verebilecektir boş bir zamanında :-)
E=mc^2
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4592 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Dil karşılaştırmalarını Google'da bulmak kolay. Hem D'yi hem Go'yu üstün gören yazılar oluyor.

Ben Go'yu çıktığından beri ve önemli önemsiz, kücük büyük, bir çok nedenden ötürü sevmedim. İlk duyurularındaki "sistem dilleri alanında son on yıldır kayda değer gelişme yok" ifaelerinden anlaşılan bilgisizlik veya bilmezden geliş, Google çalışanlarının bazılarında görülen dünyanın bütün sorunlarını biz çözeriz havası, Go'nun eksikliklerinin en eski satış taktiklerine uygun olarak meziyet olarak satılmaları, insanların sırf Google'ın dili diye Go'ya koşmaları (aslında 4-5 kişinin kişisel projesidir; "Google'ın dili" değildir), programcılıktaki son kırk elli senedeki gelişmeleri hiçe sayarak içlerindeki kalmış uktenin (Plan 9) teknik düzeyini tekrar canlandırmaları, dili "deneyimsiz yeni yetmelerin hata yapmalarını önlemek için" tasarladıklarını iddia etmeleri, Go'nun teknik yetersizlikleri, vs.

Go'nun C'den daha iyi bir olduğu doğru ama neredeyse aynı düzeyde: void* tehlikesini interface{} marifetiyle gizlemişler, fiberleri dilin içine gömmüşler, vs.

Go programlamaya başladığımda ağlamaklı durumlara düştüm ama sonunda beklentilerimi düşürerek ve yetersizlikleri kabullenerek kodlamaya devam ettim. İnsan psikolojisine uygun bir biçimde sesim kesildi ve paşa paşa milyonlarca if err != nil deyimleri yaza yaza kodlamaya devam ettim. Sonuçta amaç problem çözmek ise ve dil bir araç ise, onunla da çözülür bununla da. Doğru...

D çok iyi bir dil. Teknik üstünlüklerinden gönül veren insan topluluğuna kadar bana çok uyuyor. Çok üst düzey numaralarla sihirli şeyler yapılabiliyor. Derleyicisinden, kütüphanesine, araçlarından geliştiricilerine kadar hemen her noktada işlemeyen şeyler bulmak mümkün. Kendisi de C temelli olduğundan ve tarihsel gerçekler ve bazen hatalar üzerine oturduğundan, bazı gariplikleri var. Ben bunları organik ve dolayısıyla normal kabul ediyorum.

Kaldı ki, Go ortaya çıktığında sistem programlama dili diye ortaya çıkmış ve bu yüzden D'nin rakibi olarak görülmüştü. Artık öyle olmadığını biliyoruz. Go'yu daha çok web programlamaya yönelik bir araç olarak görüyoruz; kendi deneyimlerim de o yönde.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2018-01-21, 18:26:12 (UTC -08:00)