Forum: Diğer Konular RSS
C++ binary dosya yaratma yazma ve okuma
Sayfa:  önceki  1  2 
erdem (Moderatör) #16
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 12955
cos00kun:
erdem:
Tabi şuna benzer şekilde çalıştırman gerekiyor   ;-)

$ ./dosyalama FALCON4.ct
Neden FALCON4.ct ekle çalıştırmamız grektiğini anlamadım ancak bunu program içinden çağıramazmıyızki ?

Olur tabi ilk gösterdiğim örnekteki gibi bir dosya adı verebilirsin.

cos00kun:
$ ./dosyalama FALCON4.ct
 her ne kadar henüz D ile gtkd yi tam örtüştürememiş olsamda bu pazar IDE ve kütüphane kurma olayını tam olarak çözmeyi umud etmekteyim..

Bu verdiğim bağlantıdaki kütüphane hep Linux için. Bende de windows olmadığı için gtkd'yi derleyeyim.

Normalde gtkd'yi indirdikten sonra bir yarım saat kadar derlemek gerekiyor. Ama benim verdiğim bağlantıdakiler 32 ya da 64 bit Linux için hazır derlenmiş.

Denemek için sanal makinede ya da normal olarak Ubuntu kullanabilirsin. Başka pencereli kütüphaneler de var DWT vs.. Ama ben pek deneyemedim.

Ya da direkt Gtkd'yi kullanmak istersen (benim paylaştığım sürüm biraz yerelleştirilmiş) buradan indirebilirsin:

https://gtkd.org/download.html

Geliştirme ortamı olarak ben Emacs kullanıyorum. Şöyle bir kaç tane geliştirme ortamına bakmıştım. VS Code, Atom, Sublime vs.

IDE deyince benim aklıma Android Studio gibi ağır hantal yazılımlar geliyor. 8GB tavsiye edilen bellek ihtiyacı var sanırım. Bunlarla kod yazmaya çalışmak da direksiyonu zor dönen ağır bir kamyon kullanmaya benzetilebilir.
cos00kun #17
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 104 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Ben Gtkt nin windows runtimesini kurdum... Bazı ayarlarla dmdnin senkronize olması gerekiyor ancak bu D dili ile ilgili Kendi D derleyicisi haric hiç bir programı Windowsta daha sorunsuzca kurabilmiş değilim :)
IDElerden tutunda kütüphanelere kadar.. Sanki D dili sadece Linux için yazılmış.. Boş bir zamanımda yani bu pazar bu konuları halledeceğim inşAllah..

Emacs bence mükemmel bir program ancak ben hep IDE li ortamlara alıştığım için şimdilik biraz zor geliyor kullanması bana.. Ama deneyeceğim eski bir Dos kullanıcısı olarak :)
E=mc^2
cos00kun #18
Emacs in D diline desteği varmı ? yada auto-complate gibi kodu yazarken tanıyıp tamamlama gibi ??
E=mc^2
kerdemdemir #19
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
@cos00kun visual studio 2015'in ucretsiz surumunu(community surumu) indirip bir visual studio eklentisi olan visualD(http://rainers.github.io/visuald/visuald/StartPage.html) kurabilirsin eger windows da isen. Ben oyle yapiyorum D projelerimde windows'da.  Tamamlama, renklendirme ve debug destegi var. Setuplar(bildigin next, next , next) sonrasi bende sorunsuz calismisti.
cos00kun #20
Visual studio community var ve kullanıyorum visuald eklentisiyle beraber... ancak visual studio dışında farklı daha basit ama etkili bir IDE arıyorum D için çünkü zaman zaman linuxada geçtiğimde yabancılık çekmemek için her iki platformdada üretim yapacak tek program arıyorum.. sorun edilecek bir konu değil benim için aslında.. Şu anda sizin bahsettiğiniz gibi yapıyorum. Teşekkürler desteğin için kerdemdemir..

Bu arada C++ de bayağı yol almamdan dolayı D ile ilerlemem çok ama çok hızlı oluyor.. daha önce D dilinde anlayamadığım boşluk okumaları vesaire gibi konular dahil bayağı hızlı şekilde ilerliyorum bakalım..
E=mc^2
erdem (Moderatör) #21
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yanıtlanan mesaj #18
cos00kun:
Emacs in D diline desteği varmı ? yada auto-complate gibi kodu yazarken tanıyıp tamamlama gibi ??

Tabi Emacs'ın D eklentisi d-mode var.

Evet Emacs'ın otomatik tamamlama eklentisi var:

https://github.com/auto-complete/auto-complete

Bunun dışında da yasnippet eklentisi de kurulursa tadından yenmez  :-p

http://joaotavora.github.io/yasnippet/

Bu yasnippet de şöyle bir şey diyelim ki uzun ve sıklıkla kullanmam gereken bir kod var. Bu kodu istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.
# -*- mode: snippet -*-
# name: htm
# key: htm
# --
<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <title>$1</title>
  </head>
  <body>
    $0
    <script src="/js/jquery-3.1.0.min.js"></script>
    <script src="demet.js"></script>
  </body>
</html>
Örneğin htm yazdığım zaman bu kodu sayfaya yapıştırıyor. Sadece $1 değişkeninin olduğu kısmı dolduruyorum. Sonra tekrar tab tuşuna bastığım zaman imleç $0'ın olduğu yerde duruyor.

Ben JQuery, Php, D, Python ve html yazarken Emacs kullanıyorum. Bu iki eklentinin oldukça yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Html, Javascript, Php için web-mode kullanıyorum.
cos00kun #22
Evet süper oldu bu bilgiler Allah razı olsun herkesten ne diyeyim :)

Emacs öğrenmeye başladım ancak büyük çoğunluk işlerimi visual Studio+VisualD ile yapmaya karar verdim.. bu arada GtkD kütüphanesini Visual studio ile nasıl kullanabilirim ve yine aynı şekilde DirectX_D kütüphanesininde visual studioda D ile yüklenmesini çözebilirsem artık önüm açık diyebilirim...

gördüğüm kadarıyla bu sitenin en büyük farkı üyelerinin hep nokta atışı ve gerçek anlamda yardımcı olmak için fedakarlıklarla sabırla cevap vermeleri.. gerçek anlamda sitede çok yazamasamda aslında 1 seneyi aşkın süredir hep takipteyim artık D ye başlamam sebebiyle daha çok kafanızı ağırtacağım da kesin :)
E=mc^2
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 09:28:08 (UTC -08:00)