Forum: D Programlama Dili RSS
D'yi LLVM aracılığı ile Web Assembly'e derlemek Mümkün mü?
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D'yi LLVM aracılığı ile Web Assembly'e derlemek Mümkün mü?
Merhaba,
Denk gelmişsinizdir Clang adlı bir proje sayesinde C ve C++ programlama dilleri web assembly'e compile edilip browser üzerine taşınabiliyor. Bunun en çok etkileyici örneği ise Unreal Engine'in Chrome üzerinde çalıştırılması deneyiydi. Biz de LLVM alt yapısını(ldc) kullanarak aynı işlemi yapabilir miyiz? Olurları, olmazları nelerdir. Teşekkürler.

Referans:
https://clang.llvm.org/
Huseyin
kerdemdemir #2
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Hüseyin Selam,

Bende zamanında web assembly ile ilgili şöyle birşey izlemiştim çok etkilenmiştim,

https://www.youtube.com/watch?v=jXMtQ2fTl4c

Ne yazıkki konunun zorluğu ile ilgili hiçbir fikrim yok. Fakat zorluğu etkileyecek olan unsur web assembly desteğinin ne kadar LLVM üstünden sağlandığı ile ilgili olsa gerek. Eğer clang bu desteği llvm'den bağımsız sağlıyor iş çok zor demektir fakat GPU örneğinde olduğu gibi sorumluluğun büyük kısmı llvm'de ise göreceli olarak daha kolay olabilir .

Zorluğundan bağımsız olarak fikir bence geleceğe dönük ve çok güzel.

Saygılar
Erdemdem
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Bildiğim teknik engel yok. Denemek gerek... :)

Ali
huseyin #4
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Bende zamanında web assembly ile ilgili şöyle birşey izlemiştim çok etkilenmiştim,
aynen bunun gibi birkaç video izledim.

Eğer clang bu desteği llvm'den bağımsız sağlıyor iş çok zor demektir
Emin değilim ama tüm yapı llvm üzerine kuruldu diye biliyorum.

Bildiğim teknik engel yok. Denemek gerek... :)
Umarım işlerden boş zaman bulduğumda bu konu hakkında vakit harcayacağım, geri dönüşlerini burada paylaşırım. Önce C++'ı derleyen sistemi incelemem gerekli. LLVM ' e derledikten sonra .js uzantılı bir header ya da tanıtım dosyası da üretip javascripte bunu tanıtıyorlar wasm dosyası opsiyonel olarak içe gömülebiliyor ya da dışarı da çıkarılabiliyor.
Huseyin
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 08:31:55 (UTC -07:00)