Forum: Diğer Konular RSS
En iyi yollardan biriyle sözdizimi renklendirme ve analizi nasıl yapılmalı?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 146 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: En iyi yollardan biriyle sözdizimi renklendirme ve analizi nasıl yapılmalı?
Selamün Aleyküm;

Kod düzenleyicilerin bildiğimiz gibi sözdizimi renklendirme ve kodu analiz etme özelliği var. Qt Creator, Visual Studio vs. geliştirme ortamlarının düzenleyicileri gibi iyi bir şekilde sözdizimi renklendirme ve kod analizi yapmanın yolu nedir? Yani benim aklıma ilk gelen düzenli ifadeler (Regular Expressions). Lakin gelişmiş IDE ve kod düzenleyicilerinde de mi bu yöntemle sözdizimi renklendirme ve kod analizi yapılıyor? Bu işler için en iyi yollar nelerdir?

Teşekkürler.
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 940 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Renklendirme kodunu kendin mi yazmak istiyorsun?

Eğer bu konulara meraklıysan ilkönce kullandığın editör ya da geliştirme ortamı için Sublime, Emacs vs. eklenti yazmanı tavsiye edebilirim. Örneğin Emacs için eklentiler Elisp ile yazılıyor. Sonra sadece kod renklendirmeden ziyade yasnippet, otomatik tamamlama (auto-complete) gibi eklentiler var.  Bu eklentilerin geliştirmeye açık olduğunu düşünüyorum.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4481 mesaj
Kendin yazacaksan, hayır, düzenli ifadelerle yapılmıyor çünkü herhalde çok yavaş olur. Önce kaynak kodun dil kuralına göre taranması ve abstract syntax tree (AST) denen ağacın oluşturulması gerekiyor. Ne yazık ki benim bilgim bu kadar.

Ali
İbrahim #4
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 146 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
@erdem, evet baştan bir renklendirme kodu yazmak istiyorum. Fakat herhangi bir düzenleyici üzerine eklenti yapmakla uğraşmak istemiyorum.

@acehreli, yanıtınız için teşekkürler.
Önce kaynak kodun dil kuralına göre taranması ve abstract syntax tree (AST) denen ağacın oluşturulması gerekiyor.
Peki bu tarama işlemini neyle yapıyorlar? Bununla ilgili kaynakları bulmam için internette nasıl arama yapmalıyım? AST'yi de araştırıyorum.
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4481 mesaj
Anahtar sözcükler: lexing ve parsing. Derleyici yazmayla ilgili her kaynaktan öğrenilebilir.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-09-26, 07:43:15 (UTC -07:00)