Forum: D Programlama Dili RSS
Saf(Pure) Fonksiyonlar
kerdemdemir #1
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Saf(Pure) Fonksiyonlar
Merhaba,

Arkadaşlar aranızda hiç bu saf fonksiyonlardan gerçek manada faydalanabilen ve performans ölçümü yapabilen oldumu?

Büyük insan Andrei Alexandrescu'nun şu konuşmasını dinliyodum https://www.youtube.com/watch?v=WsgW4HJXEAg D ile ilgili üç konu seçmiş biride pure fonksiyonlar. Fakat Ali Abinin boost konferensında bir notunu hatırlıyorum bu pure fonksiyonlar pure olan fonsiyonları çağırmak zorunda olduğundan dolayı sıkıntı çektiği gibi.
Biraz çelişki gelince bir konu acayım dedim.

Birde yine Andrei'in konuşmasında şöyle bir şey dedi: "Kullanıcılar kendileri yeteri kadar pure kullanmayacakları için derleyici pure fonksiyonları belirler". Acaba benmi yanlış anladım?

Erdemdem
Bu mesaj kerdemdemir tarafından değiştirildi; zaman: 2017-07-08, 16:25.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
kerdemdemir on 2017-07-08, 14:47:
saf fonksiyonlardan gerçek manada faydalanabilen ve performans ölçümü yapabilen oldumu?

Ben yapmadım ama derleyicilerin bu aşamada bundan performans konusunda yararlandıklarını sanmıyorum.

pure fonksiyonlar pure olan fonsiyonları çağırmak zorunda olduğundan dolayı sıkıntı çektiği gibi.

pure'un verdiği garantinin sağlanabilmesi için pure olmayan işlev çağırmaması şart; orada bir sorun yok. Ancak, bazı kullanımlarda hem dil kurallarında hem de dmd'de bazı sorunlar var. Örneğin, opApply işlevinin pure olup olmadığı yalnızca opApply'ın nasıl yazıldığına değil, kendisine verilen delegate'e de bağlı ama dilde "delegate'in pure'lüğü ne ise bu işlev de odur" demeyi sağlayacak olanak yok.

"Kullanıcılar kendileri yeteri kadar pure kullanmayacakları için derleyici pure fonksiyonları belirler".

Orada pure gibi niteliklerin programcı tarafından açıkça yazılmasının gerekmediği ve bunların derleyici tarafından çıkarsanabileceğinden bahsediyor. Ne yazık ki bu iş ancak şablonlar ve dönüş türü auto olan işlevler için mümkün.

Ali
kerdemdemir #3
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Grup üyelikleri: Üyeler
Ben yapmadım ama derleyicilerin bu aşamada bundan performans konusunda yararlandıklarını sanmıyorum.

O zaman ben pure fonksiyonların işlevini yanlış mı anladım acaba. Andrei A. sanki bunlar yan etki yapmadığı için saklarız bir önce hesaplanan değer aynı paratmeler gönderilirse direk sakladığımız değeri kullanırız dedi sanki üstüne basa basa.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Doğru ama D derleyicilerinin pure'dan performans konusunda yararlanmadıklarını sanıyorum.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-17, 16:50:54 (UTC -08:00)