Forum: Diğer Konular RSS
.so, .a ve .o : Hangisi ne zaman kullanılmalı?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 160 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: .so, .a ve .o : Hangisi ne zaman kullanılmalı?
Selamün Aleyküm;

Başlıkta da belirttiğim gibi paylaşımlı bağlanmış kütüphaneleri - dinamik kütüphaneler olarak da geçiyor - (.so), statik bağlanmış kütüphaneleri (.a) ve nesne dosyalarını (.o) kullanacağımızı neye göre belirliyoruz? Malûm olmak üzere ben bir API yazıyorum ve burada yazdığım API'ı dağıtırken bu üç farklı biçimden hangisini kullanacağımı neye göre belirleyeceğim? Yazdığım API açık kaynak kodlu olacak. Kurulumda da kaynak kodu vermeme gerek yok, GitHub'dan ulaşılabilir olacak. Bu durumda en iyi tercih hangisi olur? Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
.o'lar zaten derleme sonucu oluştuklarından onlar zaten kaynak koddan elde edilir. Diğer konuda en iyisi hem .so hem .a vermektir. İhtiyaca göre istenen kullanılır.

.so ve .a arasında bence kesin bir seçim mümkün değil. İkisinin de iyi tarafları var.

Ali
İbrahim #3
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 160 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Yanıt için teşekkürler. Peki basit bir API yazdığım için bu üç seçenekten hangisini kullanmamı önerirsiniz? Evet, hepsi farklı yapılarda lakin bir API için siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? API C ve C++'da yazıldı fakat Object Pascal, Python dillerinde kullanılacak.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Aksine bir neden yoksa .a olur. (Zaten .o dosyalarının 'ar' (archive) programı ile art arda birleştirilmelerinden başka bir şey değildir.)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-15, 11:49:37 (UTC -08:00)