Forum: Diğer Konular RSS
Ubuntu altında Pic programlayıcı kullanımı
erdem (Moderatör) #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 902 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Ubuntu altında Pic programlayıcı kullanımı
Ubuntu altında pic programlama hakkında bilgisi olan var mı acaba.
kutahyaspor #2
Üye Ock 2017 tarihinden beri · 3 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Merhabalar, hobi olarak elektronik ile ilgilenen acemi bir Ubuntu kullanıcısıyım.
Expkits PK3 haricindeki diğer PicKit3 klonların MPLAB altında çalıştığı söyleniyor. Elimde bu cihazdan var. Konu ilerledikçe denediğim programları yöntemleri yazarım. Cihaz Windows tarafında sorunsuz çalışmakta. Ubuntu tarafında MPLAB IPE üzerinde cihaz "PICkit3 S.no DEFAULT_PK3" olarak görünüyor. "Connect" dediğimizde bağlantı hatası veriyor.

~$ lsusb -v  çıktısı

...
Bus 006 Device 007: ID 04d8:900a Microchip Technology, Inc. PICkit3
Device Descriptor:
  bLength                18
  bDescriptorType         1
  bcdUSB               2.00
  bDeviceClass            0 (Defined at Interface level)
  bDeviceSubClass         0 
  bDeviceProtocol         0 
  bMaxPacketSize0         8
  idVendor           0x04d8 Microchip Technology, Inc.
  idProduct          0x900a PICkit3
  bcdDevice            0.02
  iManufacturer           1 Microchip Technology Inc.
  iProduct                2 PICkit 3
  iSerial                 3 DEFAULT_PK3 
  bNumConfigurations      1
  Configuration Descriptor:
...

Başka cihazlar için forumlarda "iSerial" kısmında "BUR152971173" gibi bir seri numara yazdığını görüyorum. İlk aklıma gelen buradaki seri numaranın en azından belirli bir formatta olması gerektiği, buranın kontrolden geçemediğini düşünüyorum. Öncelikle Firmware üzerinden veya ".rules" ayarlarından buranın değiştirmenin yollarını aramaktayım. Benzer şekilde AVRISPmkii klonunun ID numarasını firmware üzerinden hex editörle değiştirmiştim, belki burda da mümkündür. Konu benim için bir inattan öte değil aslında. Cihazı alalı iki sene olmuştur, programladığım pic sayısı 5 bile değildir. Kaldı ki VirtualBox üzerinde çaresiz anlar için windows bulunduruyorum.
Önerileriniz veya denememi istediğiniz konular varsa alayım.

ek not: AVRISPmkII cihazında düzenleme yaptığım firmware dosyası atmel firmasının ürettiği orjinal dosya değil, olimex firmasının yazdığı klon firmware idi.
Bu mesaj kutahyaspor tarafından değiştirildi; zaman: 2017-01-27, 07:38.
kutahyaspor #3
Bu kadar kolay çözüleceğini bilseydim, saatlerce uğraşmazdım, önceki uzun mesajı da yazmazdım. :)
Mesajımda da bahsettiğim gibi atmel programlayıcının klonunun seri numarasını (sırf meraktan) Olimex firmasının kendi klonuna yazdığı firmware dosyasını düzenleyerek değiştirmiştim. Sonra aklıma aynı firmanın PicKit3 klonu da ürettiği geldi. Kendi firmware dosyalarını yazmış olacaklarını düşünerek siteye girdim. Firmware dosyası yoktu. SSS kısmında bağlantı hatası ile ilgili soru ve çözümü dikkatimi çekti.

Hello, I attempted to use PIC-KIT3 and then the connection failed. After this the PIC-KIT3 gets listed with exlcamation mark in "Windows Device Manager" and reports the error -  "This device cannot start. (Code 10)". What is the problem? What should I do?

...
There is a fix for this problem - enter bootloader mode - disconnect the PIC-KIT3 from the USB; press and hold the small black button (programmer-to-go button); connect the PIC-KIT3 to the USB; release the button. Then open MPLAB or MPLAB IPE and attempt the connection again. Make sure you are using latest version of MPLAB IDE or MPLAB IPE.
...

Sorunun çözümü için MPLAB IPE programını çalıştırın, ben terminalden root olarak çalıştırdım (belki de gereksizdir). Expkits PK3 usb kablosu takılı ise çıkartın, PTG butonuna basılı haldeyken usb kablosunu takın, butonu bırakın. Cihaz en son firmware kurmaya başlayacak. (Onay isteyip istemediğini gözden kaçırdım. Tekrar denediğimde muhtemelen daha yeni firmware olmadığından güncelleme yapmadı.)

Sonunda beklenen ekran;
[Resim: http://i.hizliresim.com/g21LrR.png]

Ayrıca pic okuma, yazma, silme, doğrulama hepsini denedim, herhangi bir sorun yok.

Mutlu son, Expkits için konu [çözüldü] olarak işaretlenebilir :)
Ayrıca Brenner tarafında da sorun yok diye biliyorum.
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 902 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
kutahyaspor:
Bu kadar kolay çözüleceğini bilseydim, saatlerce uğraşmazdım, önceki uzun mesajı da yazmazdım. :)

Böyle basit şeyler için bazen ben de böyle uzun süre uğraşmışımdır.

kutahyaspor:
Sorunun çözümü için MPLAB IPE programını çalıştırın, ben terminalden root olarak çalıştırdım (belki de gereksizdir). Expkits PK3 usb kablosu takılı ise çıkartın, PTG butonuna basılı haldeyken usb kablosunu takın, butonu bırakın. Cihaz en son firmware kurmaya başlayacak.

Aslında sanırım bu durum Pickit2 ile de başıma geldi. Reset düğmesine basınca yazılım çekirdeğini sil baştan kuruyordu herhalde.

kutahyaspor:
Ayrıca pic okuma, yazma, silme, doğrulama hepsini denedim, herhangi bir sorun yok.

Sorunun çözüldüğüne sevindim  :-)

kutahyaspor:
Mutlu son, Expkits için konu [çözüldü] olarak işaretlenebilir :)

Biz öyle [etiketler] kullanmıyoruz.

İsteyen istediği gibi yazar. Sohbet de serbest.

Her ne kadar ben son yapılanlara katılamasam da ara sıra toplanıp çay eşliğinde, keyifli teknik konularda bazen geyik muhabbetine varan sohbetler de yapılıyor :-p
kutahyaspor #5
İki gündür bir çok forum dolaştım, programmer-to-go button butonu ile firmware yüklenebileceğini kimse yazmamış. Ubuntu forumda bahsedilmişti, muhtemelen linux tarafı ile uğraşmadığı için klonun yapımcısının haberi yok. Göktuğ Bey çok saygı duyduğum, ilgili birisi, çözümü olduğunu kendisine eposta olarak ilettim. Cihazları zaten 10 numara, eksiği yok fazlası var.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-06-24, 11:52:40 (UTC -07:00)