Forum: D Programlama Dili RSS
Merkezi yapılandırma dosyası
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 710 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Merkezi yapılandırma dosyası
Merhaba,

Diğer dillerde bulunan yapılandırma dosyalarının D dilinde bir karşılığı var mı acaba? Örneğin C# dilinde app.config yada java dilinde properties dosyaları var. D dilinde buna benzer bir yapı veya önerebileceğiniz bir sistem var mı?
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Ben bilmiyorum. Her program kendisi JSON vs. bir düzende saklamak durumunda.

Sanırım bu işin C# ve Java'da olmasının bir nedeni, herhalde bu olanakların aslında işlettikleri ortamla ilgili olmaları. Yani, C#'ın değil de .NET'in ve Java dilinin değil de Java ortamının.

Ali
zafer #3
Ortam konusunda bir fikrim yok sen öyle diyorsan öyledir ;)

Ben code.dlang.org adresinde bir arama yaptım ve proped isimli bir proje buldum. Gayet güzel görünüyor ayrıca .sdl, .json ve .yaml türündeki yapılandırma dosyaları ile çalışabiliyor.
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1004 mesaj · Konum: Eskişehir
Ben de programların ayarlarını saklamak için nasıl bir yöntem kullanayım diye düşünüyordum.

Aslında bir kütüğe yazacaksa json, xml ya da herhangi uzantılı bir dosya olabilir. Ama benim asıl merak ettiğim programın içinde bu verileri kullanmak için nasıl bir yapı uygun olur. enum mu yoksa bir yapı mı uygun olur. Sonra bunu programın farklı bölümlerine geçmek için nasıl bir yöntem izlenmeli? vs.

Zafer verdiğin bağlantı ilginç gözüküyor.  :-)
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Erdem, ayarların özelliğine göre değişir. Dosyadan (belki de proped'in yardımıyla) okuduktan sonra bir yapı üye değeri olarak kullanılabilir veya hangi alt sınıfın kullanacağına karar verilebilir:
    MüzikAleti m = (ayar == "keman") ? new Keman() : new Ud();
Ali
zafer #6
Yanıtlanan mesaj #4
erdem:
Ama benim asıl merak ettiğim programın içinde bu verileri kullanmak için nasıl bir yapı uygun olur.

Erdem, proped gibi kütüphaneler aslında tam olarak bu sorunun cevabı olarak ortaya çıkıyorlar. Sana sundukları yapıyla sadece ayarları yazıp okumakla kalmıyorlar. Aynı zamanda bu ayarları program içerisinde kolay ve sistematik bir şekilde kullanabilme imkanı sağlıyorlar.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-15, 11:46:24 (UTC -08:00)