Forum: Diğer Konular RSS
Bilgisayar ve Yazılım Kavramları
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 154 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Bilgisayar ve Yazılım Kavramları
Selamün Aleyküm;

Hemen bir örnekle konuya girmek istiyorum. Bir sitede şöyle bir yazı okudum:
First thing you need to know is that you can register only function(s). You can NOT register C++ class (non-static) members!
Buradaki you can register only function(s). You can NOT register C++ class (non-static) members! ifadesini Türkçe'ye çevirdiğimizde: yalnızca fonksiyonları kayıt edebilirsiniz, statik olmayan C++ sınıf üyelerini kayıt edemezsiniz. gibi bir anlam çıkıyor. Tamam, bunda bir sorun yok fakat kayıt etmekden kastı nedir? Bunun gibi başka kavramlar da okuyorum. Dediğim gibi Türkçe'ye çeviriyorum ama sanki bu örnekte de olduğu gibi birşey ifade etmeyen anlamlar çıkıyor. İnternette tüm kaynaklar bu şekilde geçiyor ve sonuç aynı oluyor haliyle.

Bu gibi bilgisayar bilimleri ve yazılım ile ilgili terimlerin açık bir şekilde, ne kastedildiğiyle alakalı sözlükler vs. var mı? Bu örnekte olduğu gibi anlamların tam olarak ne manaya geldiğini nasıl anlarız? Teşekkürler.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4511 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Orada belirli bir kütüphanenin veya çatının (framework) kayıt olanağından bahsediyorlar. Burada örneğin JNIEnv::RegisterNatives işlevi çağrıldığında kullanılan işlev işaretçilerinin statik olmayan üye işlevler olamayacakları söyleniyor.

Bunun nedeni, C++'ta üye işlev göstergelerinin diğerlerinden (serbest işlev göstergelerinden ve statik üye işlev göstergelerinden) farklı olmalarıdır. Üye işlev göstergelerinin tanımları farklıdır, çağrılışları bir nesne gerektirir, ve büyüklükleri diğerlerinden daha fazladır. (Not: C++ standardına bakılırsa aslında statik üye işlevler de farklı olabilirler ama pratikte serbest işlevlerle bu bağlamda aynıdırlar.)

Soruya dönersek, buradaki kayıt etme kavramı genelde yazılımla değil, bu belirgin çatı ile ilgili: "önce kayıt edeceksiniz, sonra şöyle şöyle olacak, ama statik olmayan üye işlevler olmaz" diyorlar. Genelde yazılımla ilgisi, bu tür işlev göstergelerinin (callback) böyle çatılarda çok yaygın kullanılıyor olmasıdır. Bu JNI macerasından sonra sana da tanıdık gelecek. :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-20, 23:55:43 (UTC -07:00)